Jedinečné okamihy na Dunaji

B.H. - 16.4.2008

Zaujímavosťou sú výletné plavby po Dunaji v Dolnom Rakúsku.
Plavba po Dunaji patrí k najobľúbenejším aktivitám v dolnorakúskom regióne Dunaja.

Objaviť rozmanitosť okolitej prírody môžeme v rámci prechádzok peši, na bicykli, ale aj možno netradične, loďou. Jedinečný zážitok v dolnorakúskom regióne prináša možnosť kombinovať výlet bicyklom a loďou. Určite sa oplatí „objaviť“ oba brehy rieky: či už navštívite pravý breh Dunaja alebo sa zoznámite s krásami jeho okolia z druhej strany. Od začiatkom apríla sú v prevádzke najdôležitejšie kompy v oblasti Wachau. Kompy v oblasti regiónu Auland-Carnuntum východne od Viedne medzi mestami Haslau a Orth budú v prevádzke začiatkom mája.

Loďou po Dunaji

dunaj_1Od začiatku apríla je opäť možné naplno si vychutnať plavbu loďou na Dunaji. Odporúča sa plavba medzi mestami Krems a Melk: výletné lode spoločnosti Brandner Schiffahrt a DDSG Blue Danube majú v ponuke práve túto trasu. Výletníci túžiaci po dobrodružstve by mali zažiť splav rieky v oblasti Wachau – cesta po prúde rieky v desať metrov dlhej lodi „Wachowie“ im zaiste pripomenie niekdajšiu historickú loď. Pre milovníkov športu je zasa v ponuke plavba po Dunaji v drevenej riečnej loďke.
Zažiť prúd rieky na vlastnej koži a zaveslovať si po krátkom zaškolení je možné v člnkoch, ktoré plávajú po prúde vody.

Dunaj v centre meniacich sa dejín

Dunaj predstavoval už odpradávna kľúčovú dopravnú cestu pre obchod s kovmi, soľou, kožušinou či jantárom. V rámci dopravy sa pôvodne využívali drevené lode a plte, ktoré plávali po prúde rieky. V cieli plavidlá rozobrali a drevo, z ktorého boli postavené predali. Iba väčšie lode boli zložitým spôsobom za pomoci koní ťahané naspäť proti prúdu rieky. Parné lode, ktoré boli v prevádzke od polovice 19. storočia spôsobili prelom v lodnej preprave: vznik prvej spoločnosti prevádzkujúcej parné lode v roku 1830 prinieslo vzostup plavieb po Dunaji. Táto spoločnosť sa po ťažkých vojnových rokoch a období, v ktorom patrila štátu, zmenila v roku 1999 na spoločnosť s ručením obmedzením.

Komentáre Disqus