Legoland v nemeckom Günzburgu

V roku 2002 sa po prvý krát otvorili brány zábavného parku v nemeckom Legolande. Dobre dostupný park z diaľnice medzi Mníchovom a Stutgartom premenil tento zapadnutý kút Bavorska na turisticky atraktívnu destináciu.

Bojové klony Republiky, Chewbacca, Ashoka Tano, Obi-Wan Kenobi, Darth Maul, dokonca Darth Vader, chýba mi už len Jar Jar Binks! Neviem či sa mám smiať alebo rýchlo fotiť. Nespravím ani jedno. Len so vzrušeným dojatím ukazujem synovi postavy v kostýmoch, ktoré pre mňa boli skutočným kino-snom. Sme v Legolande. V nemeckom Günzburgu a teraz, na začiatku júna, tu prebieha štvordňový Star Wars event. V roku 2002 sa po prvý krát otvorili brány zábavného parku v nemeckom Legolande.V roku 2002 sa po prvý krát otvorili brány zábavného parku v nemeckom Legolande.  Dobre dostupný park z diaľnice medzi Mníchovom a Stutgartom premenil tento zapadnutý kút Bavorska na turisticky atraktívnu destináciu. Na ploche niekoľkých desiatok tisíc metrov štvorcových stoja stovky objektov, ktorých výstavba si vyžiadala viac ako 50 miliónov kociek stavebnice Lego. Len v Minilande sú to napríklad mestské štvrte Amsterdamu, Benátok, mníchovská Allianz aréna aj so zábleskami fotografujúcich návštevníkov, berlínska radnica. Všetko zmenšené v mierke 1 : 20. Stavieb, postáv, technických zariadení je obrovské množstvo. Všetko pohyblivé, fungujúce, plávajúce, dvíhajúce sa, klesajúce, svietiace, striekajúce.

Veža Legotop

Pre lepšie zorientovanie, stačí počkať v rade na vyhliadkový výťah veže Legotop. Z výšky 30 metrov sa pred návštevníkom otvorí pohľad na park a lesy, ktoré ho obklopujú. Z tej výšky je odrazu všetko jasné. Park má niekoľko  sektorov, z ktorých je každý tematicky zameraný. Napríklad Flying Ninjago s kreslami lietajúcich ninjov, Atlantis Sealife, s úžasnými akváriami s plávajúcimi žralokmi, korálovými rybami, sasankami a hviezdicami, ktorých sa deti môžu dotknúť. Pôvodný prísľub, že tu v máji roku 2012 otvoria Polar land so živými tučniakmi, ostal nesplnený.   Ak sa však nalodíte v Krajine dobrodružstiev na pramicu, preplavíte sa džungľou plnou dinosuarov z obdoba jury a kriedy tak sa „pádom“ cez vodopád vrátite späť do domovského prístavu.

Castlelande

V roku 2002 sa po prvý krát otvorili brány zábavného parku v nemeckom Legolande.Castlelande je zasa veľký stredoveký hrad, ktorého „chladné a tmavé“ múry ukrývajú drakov, alchymistické dielne, škriatkov a rytierov. Nielen hrad, ale aj jeho prehliadka z vozíkov Dračieho vlaku prináša prekvapenie. Jazda nekončí hneď po prehliadke hradu. Záver sa neobíde bez krátkej „dračej“ jazde po horskej dráhe. Okrem smiechu, nie je nič neobvyklé počuť vyplašený krik a povzdychnutie plné úľavy, keď jazda skončí. Otrlejšie typy ocenia X-treme Racers. Skutočnú, nefalšovanú horskú dráhu. Deťom nižším ako 120 cm nekompromisne neprístupnú. Pre tých menších je určená dráha Ohnivého draka. Po vlastných skúsenostiach s vysokou hladinou adrenalínu po jazde na horských dráhach v dánskom Billunde som sa tohto „potešenia“ tentokrát vzdal. Príjemným spestrením pre silnejšie nátury ostáva futuristicky poňatý Power Builder, alebo skôr sekcia Hero Faktory, postaviček robotických super hrdinov „Kolotoč“ vybudovaný na ramene zváracieho robota. Jeho akrobatické kúsky si dvojica návštevníkov naprogramuje sama. Potom si však musia sadnúť do „pilotných kresiel“ ramena robota. Všetky akrobatické kúsky blízke divokému letu stíhačiek zo Star Wars si užijú návštevníci na vlastnej koži.

Fabuland, alebo ak chcete Duploland

Legoland nie je samozrejme len o extrémoch. Fabuland, alebo ak chcete Duploland je niečo ako krajina snov pre najmenších. Duplo Legohouse, domčeky, obchody, nemocnice, ihriská v krásnych žiarivých farbách a oblých tvaroch, to je niečo odkiaľ najmenšie ratolesti dobrovoľne preč nepôjdu. Doplnené ešte o ihrisko so striekajúcou vodou a všemožne pokrútenými sprchami. K tomu ešte Duplo lietadielka a Duplo vláčik.  

Piratland

Väčšie deti poteší Piratland. Prirodzene, v prístave s nefalšovanou pirátskou loďou. Rovnako ako v každom tematicky zameranom sektore nechýbajú postavy pirátov, námorníkov, „krčmy“, v ktorých predávajú občerstvenie, hračky a suveníry. Plus hygienické zariadenia, ktorých prirodzenou súčasťou sú prebaľovacie pulty pre tých najmenších. Konštatovať, že všetko svieti čistotou a príjemne vonia je úplne zbytočné. V Piratland-e naviac nechýbajú sušiace kabíny. Tie nájdete na viacerých miestach. Vždy tam kde nezanedbateľnú úlohu hrá voda. V Piratland-e strieka z diel pirátskych lodí a okolitých pevností, okolo ktorých lode plávajú. Návštevníci zvádzajú „neľútostné“ boje do poslednej suchej nitky. V roku 2002 sa po prvý krát otvorili brány zábavného parku v nemeckom Legolande.Toto všetko sa začalo na začiatku 20. storočia. V neveľmi významnej stolárskej dieľni pána Ole Kirk Christiansena. Prvým zaujímavým nápadom pána Christiansena bolo zužitkovať drevený odpad. Na výrobu hračiek. Vcelku s milým heslom: Leg Godt (dobre sa zahrať), prípadne god leje (dobrá hra) sa rozbehla pridružená výroba drevených hračiek. V roku 1949 nahradili drevo plasty a na krabiciach so stavebnicami sa objavil názov LEGO. Výroba stavebnice, ktorú poznajú už generácie detí, prinášala materskej spoločnosti do roku 2003 nepretržite  zisk. Nástup počítačových hier sa stal príliš silnou konkurenciou pre klasické stavebnice a spoločnosť po desiatkach rokov zaznamenala stratu. Niekedy v tom čse vznikla aj myšlienka veľkých monotematických sérií stavebníc: City, Ninja, Star Wars,  Technic, Space Police, Atlantis, Dino a tohtoročná „dievčenská“ novinka Friends. Napriek tomu, že značka Lego je a asi aj ostane „vlajkovou loďou“ Dánskeho kráľovstva, zábavné parky už patria z väčšej časti Američanom. Začiatkom júla roku 2005 newyorská investičná spoločnosť Blackstone Group kúpila 70 – percentný podiel zábavného parku Legoland. Po takmer 40-tich rokoch prevádzky parku sa začala písať jeho „nová história“.

Ktory Legoland si vybrať

Pokiaľ sa vám teda naskytne príležitosť navštíviť niektorý z Lego parkov, či už v Anglicku, v Kalifornii, v nemeckom Günzburgu alebo v dánskom Billunde, prekonajte svoj odpor z vysokého vstupného a nechajte sa na celý deň vtiahnuť do sveta hier. Stojí to za to. Pokiaľ budete váhať nad tým, ktorý navštíviť, tak zopár plus – mínus: nemecký Legoland je menší, ale je dobre dostupný diaľnicou Viedeň, Salzburg, Mníchov, Stuttgart. Dánsky v Billunde leží v blízkosti medzinárodného letiska a je najväčší. Všetky poskytujú ubytovanie v cene, ktorého býva obyčajne aj vstupenka. Pokiaľ sa však rozhodnete pre ubytovanie v blízkosti nemeckého Legolandu, voľte radšej blízke mestečká ako Burgau, Kötz, Jettingen. Ceny ubytovania s raňajkami sú veľakrát aj o tretinu nižšie. Ak budete kupovať vstupenky priamo na mieste venujte pozornost reklamným brožúrkam a plagátikom. Ich súčasťou býva kupón – Gutschein, vďaka ktorému môžete získať zľavu až 6 Eur na jednom lístku. Nakoľko v roku 2012 nemcký Legoland oslávil svoje 10. výročie, pokiaľ získate Lego katalóg 2012, jeho posledná strana bola voľnou vstupenkou pre jedno dieťa do Legolandu na jedeň deň.   Jedna rada pre gurmánov: bavorská pivá sú výborné, ale skúste ochutnať aj Schwäbische Käserahmspätzle mit Schweizerkäs und Alenkäs. V podstate je to nemecká obdoba naších brynzových halušiek. Miesto bryndze na haluškách bude syr. Milá zmena doplnená opečenou cibuľkou a veľkým tanierom plným zeleninového šalátu. Aktuálne informácie: www.legoland.com , www.legoland.de