Nesebar a Rilský kláštor

Už niekoľko rokov sa v Bulharsku leto čo leto opakuje zvláštna zázračná premena. Ospalé rybárske mestečko Nesebar, stratené v objatí Čierneho mora, prebudí neutíchajúca vrava turistov z celej Európy a v krivolakých uličkách s malebnými balkánskymi domami sa rozprestrie pestrofarebné plátno ľudského panoptika.

Starobylý Nesebar leží len tridsať kilometrov od Burgasu a patrí medzi chránené územia zaradené do zoznamu kultúrnych pamiatok UNESCO. Historická časť mesta Nesebar sa nachádza na bývalom ostrove, spojenom s pevninou iba úzkou šijou. Na týchto nádherných miestach najľahšie zabudnete na každodenný zhon, ktorý so sebou prináša neľútostný kolotoč času.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dobrodruh.sk (@dobrodruh_sk)

Znenazdajky sa ocitnete v prostredí, kde akoby zastal čas už pred stovkami rokov. Vo svetoznámej mestskej rezervácii objavíte nádherné kostoly s veľmi svojráznou architektúrou, archeologické múzeum i vykopávky z obdobia gréckej a byzantskej nadvlády. Návštevníci dychtiaci po morských vlnách a slnkom prežiarenom pobreží si prídu na svoje na maličkej, ale útulnej pláži. Nesebar stojí za návštevu.

Pomorie

Stačí krátka chvíľa strávená v aute či v autobuse a pred očami sa vám v plnej kráse zjavia skalnaté brehy Pomoria. Stredisko s rozľahlými plážami je známe aj liečivým limanovým bahnom a najväčším liečebným ústavom na Balkánskom polostrove. Domáci dokonca tvrdia, že každá druhá žena, ktorá má problémy otehotnieť, sa tu najneskôr do roka stane mamičkou. Hovorí sa, že čas strávený pri poháriku domácej rakije sa nepočíta, a tak ich správny Bulhar vypije za večer aj šesť či sedem. Povesti o bulharskej pohostinnosti neklamú. Po prvom pozvaní prichádza ďalšie, akoby každý večer mal byť nekonečný lebo prinajmenšom posledný. Iba hlboko po polnoci zmiznú z malého námestia v Pomorí autá i vozy ťahané oslami a ľudia sa začnú pomaly rozchádzať. Mimochodom, oslie záprahy nie sú v dopravnej pre­mávke nijakou kuriozitou. Tak ako na aute ani na voze ťahanom somárom nesmie chýbať regulárna poznávacia značka s číslom a názvom mesta.

Rilský kláštor

Ak sa vám zunuje príjemné leňošenie na plážach alebo vás unavilo potápanie či namáhavé jachtárske dobrodružstvo, je ten správny čas vyraziť na výpravu do hôr. Tie bulharské priam dýchajú neopakovateľnou tajomnou atmosférou a ich útroby ukrývajú niekoľko čarovných pravoslávnych kláštorov. Božie príbytky boli, žiaľ, tŕňom v oku nielen tureckým dobyvateľom, ale aj bývalej komunistickej vláde. Väčšina z nich upadla do zabudnutia. Tie, ktoré nezničil čas, boli zbúrané, alebo dokonca vypálené. Samozrejme, že oficiálne išlo o nehody. Našťastie sa niekoľko nádherných chrámov podarilo zachrániť.

K najznámejším patrí Rilský kláštor, ktorý sa nachádza 120 kilometrov juhozápadne od Sofie a 21 kilometrov od mesta Rila. Cesta je dosť náročná, ale dá sa sem dostať aj miestnou autobusovou dopravou. Vstupené sa nevyberá, pravdepodobne však o to viac miniete na suveníry. Rilský kláštor sa hrdo týči v nadmorskej výške 1147 metrov, takže teplý sveter určite nebude zbytočným doplnkom vašej garderóby. Na prehliadku tejto zaujímavosti si vyhraďte minimálne pol dňa, neoľutujete, veď Rilský kláštor je rozlohou najväčší a najzachovalejší v Bulharsku. Reštaurované boli nielen časti architektúry, ale najmä všetky pôvodné maľby, ktoré sú unikátne. Foto: internet