Omiš | Omiš pláže, mesto pirátov

Omiš, v stredoveku nedobytné hniezdo pirátov, dnes turistické stredisko uprostred nádhernej riviéry.

Severne od veľmi známej turistickej destinácie Makarska riviéra a južne od Splitu sa nachádza turistami často ospevované mesto Omiš, jedno z najkrajších v Chorvátsku. Nie je taký moderný ako Baška Voda alebo Makarska, ale je vyhľadávaný pre pekné piesočnato – štrkové pláže, pri ktorých sa dá nádherne kúpať a venovať sa rôznym športom. Jeho lukratívnu polohu pri Jadranskom mori v objatí pohoria Biokovo by mu mohlo závidieť nejedno letovisko.

Omiš

Azúrové more, krásne zálivy a romantické zákutia sú zárukou tisícov návštevníkov. Čerešničkou na torte je rieka Cetina, v ktorej okolí sa mimochodom nakrúcali scenérie k filmu Winnetou. K tomu teplé subtropické podnebie, prijateľné ceny, pohostinní obyvatelia a krásna dovolenka pre našinca je na svete. Chorvátsko, po nepokojoch, ktoré ho pred pár rokmi postihlo, sa opäť vracia do starých koľají. Môžete sa o tom presvedčiť na vlastné oči! Cestou ešte síce prejdete okolo pár zničených opustených domov, ktoré ich majitelia počas vojny opustili, ale okrem nich tu po vojne nenájdete ani stopy. Nádherná príroda, krásne a čisté pláže potešia každého, po dovolenke a oddychu bažiaceho turistu. Už krátko za chorvátskou hranicou zacítite príjemný, pre mnohých liečivý morský vzduch. Je pravda, že more je tu veľmi slané.

Omišská pevnosť

A pokiaľ ste zvyknutí na teplú kúpeľnú vodu z našich kúpalísk, príde Vám možno dokonca chladné. Je však rajom pre potápačov, aj keď more je také priezračné, že nepotrebujete ani potápačské okuliare, stačí Vám pohľad zhora. A tým nemyslím zrovna helikoptéru alebo nebodaj lietadlo, ale Omišskú pevnosť, na ktorú sa môžete za pár eur na osobu kedykoľvek vybrať. Ak som Vás ešte nepresvedčila, čítajte ďalej, lebo atrakciám rozhodne nie je koniec. Rieka Cetina ponúka množstvo atrakcií, popri iných aj splavovanie, pre pohodlnejších na výletnej lodi, pre dobrodružnejšie povahy odporúčam rafting. Nemusíte sa báť o svoje zdravie, sprevádzať Vás budú školení inštruktori, a po jedinom trošku nebezpečnejšom úseku cesty prejdú sami (vy pôjdete popri nich po vlastných).

 omis_foto_1
 kaňon rieky Cetina

Nezľaknite sa záchrannej vesty a prilby, ktorú Vám dajú hneď na začiatku, inštruktori sú naozaj pozorní a dôslední, čo sa týka prípravy a upozornení. Heslá ako „bomba“ a iné sa naučíte hneď a príjemne sa pri ich používaní zabavíte. Ak sa bojíte vody, túto atrakciu Vám rozhodne neodporúčam, ale pár kvapiek Vám naozaj neuškodí. Úprimne povedané, viac som sa zamokrila pri splavovaní Váhu (pozdravujem mojich spolužiakov =) ). Tých, ktorým sa ťažšie učí cudzí jazyk, isto poteší, že v Chorvátsku „speakingovať“ rozhodne nemusia.

Nielenže je chorvátčina mierne podobná slovenčine, ale slovenčinu či češtinu počuť na každom kroku. Ak ste si dovolenku pre pracovné povinnosti nestihli objednať skôr, môžete sa kľudne vybrať na „blink“. Je dosť možné, že Vás to vyjde ešte lacnejšie ako cez cestovku, a tunajší, ktorí Vám budú chcieť  ponúknuť ubytovanie si Vás sami vyhliadnu. Zvyčajne čakajú pred domom alebo pri ceste na „bledé tváre“, aby im ponúkli svoje apartmány. Pokiaľ si svoju dovolenku predstavujete ako jednu veľkú žúrku plnú zábavy, hlasnej hudby a tanca, rozhodne sa ubytujte v centre, v blízkosti hlavnej pešej zóny. Ďalej od centra Omišu sú tichšie štvrte, plné apartmánov a pláží vhodných najmä pre rodiny s deťmi. Aj preprava z tejto časti, ktorej pláže sa mimochodom nazývajú „Mala Luka a Velka Luka“, je dosť náročná. Ak sa rozhodnete počas dňa navštíviť centrum, odporúčam Vám dobre si rozložiť čas.

Pokiaľ sa vyberiete autom, počítajte s tým, že by ste mali vyraziť okolo piatej poobede, aby ste mali kde zaparkovať, samozrejme len v tom prípade, že chcete vidieť nočný Omiš. Ak sa chcete poprechádzať po pieskovej pláži, ktorá mimochodom nie je až taká piesková ako možno očakávate, za denného svetla, rozhodne sa vyberte skoro ráno, najneskôr o desiatej hodine. Pod tunelom je síce parkovacích miest dosť, ale áut a návštevníkov Omišu ešte viac. Ak si chcete dlhšie poležať na pláži a rozhodnete sa ísť peši, v tom prípade očakávajte hlavnú cestu bez chodníka, plnú áut a vyše polhodinovú prechádzku len do centra. Na cestu späť Vám odporúčam vyhradiť si tiež istý čas, pretože zvlášť po tme môže byť táto cesta nebezpečná, keďže je plná áut a v jej okolí niektoré opustené domy pôsobia mierne strašidelnejším dojmom ako za svetla.

 omis_foto_2
 Omiš od mora

Ak ste moc rozhíčkaní a kamienková pláž nie je pre vás zrovna to „pravé orechové“, okrem kúpy odevy vhodnú práve pre túto príležitosť môžete zmeniť miesto kúpania. V centre Omišu nájdete pláž pieskovú, s množstvom volejbalových ihrísk a kaviarničiek priamo na pláži. Pokiaľ Vás v Taliansku prekvapili nezvyčajne veľké medúzy plávajúce na brehu hlavne v čase prílivu a v Bulharsku zase kvantita tohto morského druhu, v Omiši sa ho obávať nemusíte.

Ale pevnú obuv Vám odporúčam nielen kvôli kamienkom, ale najmä kvôli morským ježkom. Mohli by Vám mierne znepríjemniť dovolenku v prípade, že by ste na neho skočili. So správnou obuvou sa však nemusíte ničoho obávať. Oproti Omišu sa nachádza ostrov Brač, ktorý sa Vám bude zdať veľmi blízko, niektorým odvážlivcom možno dokonca tak blízko, že k nemu budú chcieť preplávať. Ale pozor! More je zradné, morské prúdy sa môžu nachádzať na miestach, ktoré sú zdanlivo pokojné, ale nie je to tak. Dokonca sme sa dozvedeli, že sem-tam tu zablúdi aj žralok. O adrenalín tu jednoducho nie je núdza!

A keď sme už pri tom adrenalíne, treba spomenúť aj lezeckú stenu, ktorá vlastne ani nie je stenou, ale obrovskou skalou, na ktorú sa dá vyliezť. Takže ak plánujete výstup, môžete si vyskúšať, či by ste na taký horolezecký kúsok vôbec mali žalúdok. Chorvátsko je jednoducho krajina, ktorú sa oplatí navštíviť. A zvlášť Omiš, ktorý sa môže pochváliť zmesou histórie, pamiatok a prírodných krás, o akých sa Vám možno ani nesnívalo. Foto: www.trekearth.com