Thajsko - leto po celý rok

„Prečo sa máme k sebe správať nepríjemne, keď tým nič nevyriešime?“ charakterizujú vlastnú povahu Thajčania, povestní vľúdnosťou a pohostinnosťou k cudzincom.

Bangkok, Krabi, Phuket

Centrom Thajska je Bangkok. Mesto plné historických pamiatok, ale aj povestných barov a vykričaných ulíc lásky. Medzi najväčšie atrakcie mesta patrí chrám Wat Traimit v čínskej štvrti, kde sa nachádza obrovská socha Budhu, vyrobená z 5,5 tony vraj čistého zlata. Exotickou skúsenosťou je aj návšteva plávajúcich trhov, asi sto kilometrov po legendárnej rieke Kwai a letoviska Pattaya s kilometrami piesočnatých pláží. Za miesto s najkrajším pobrežím Ázie sa však považuje Krabi. Palmy sa tu skláňajú priamo nad tyrkysovú morskú hladinu a v diaľke zreteľne vidieť strmé obrysy ostrovčekov, pripomínajúcich dračie zuby. Malé loďky - mixéry - vás na ne dopravia za niekoľko desiatok minút.

Tu sa nachádza pravdepodobne aj najkrajší ostrov Thajska - Phi Phi /vid. obrázok/, známy z filmu Pláž. Očarujúcu lagúnu s krištáľovo čistou vodou obklopujú palmové kopce, pričom neuveriteľne farebný koralový svet je vyhľadávaní najmä potápačmi.  Najdrahším a zároveň najväčším z thajských ostrovov je Phuket. Nachádza sa tu známy mys Promthep s nádherným výhľadom, múzeum morských mäkkýšov pri pláži Rawai, budhistické chrámy Wat Chalong a Wat Phra Thong či vodopády Ton Sai.  Pozor... Pri cestovaní po krajine nie sú žiadne obmedzenia, výnimkou je označovanie ciest, ktoré je mimo Bangkoku v thajskom jazyku, čo spôsobuje väčšine cudzincom problémy pri orientácii. Označenie ciest je vôbec na dosť nízkej úrovni, s výnimkou hlavných cestných ťahov z Bangkoku k moru a na sever krajiny.

Moslimské Thajsko

Väčšinu obyvateľov Thajska tvoria Thajčania. Na severovýchode krajiny žijú aj Laovia a v horách na severe zase množstvo malých národov a národností, známych ako horské kmene. Vo všetkých thajských mestách býva silná čínska menšina, ktorá predstavuje ekonomickú páku krajiny. Okrem horských kmeňov, ktorých príslušníci dodnes vyznávajú prírodné náboženstvá, tvoria prevažnú časť populácie budhisti. Budhove svätyne zlatej a červenej farby sú roztrúsené po celej krajine. Thajsko, to ale nie je iba komercia, pláže a ľahké devy... Juh Thajska je vďaka moslimskej viere celkom odlišný. Mešitami, mužmi v čiapočkách a dlhých sukniach, ženami zahalenými od hlavy po päty sa skoro vôbec nelíši od susednej Malajzie. Chudobné rybárske dedinky postavené na koloch priamo nad morom, farebné loďky, na slnku sa sušiace ryby... Pokojný a prakticky bez turistov je tak juh Thajska vďačným cieľom na niekoľkodňový výlet  najmä pre cestovateľov na vlastnú päsť.

Jedálny lístok

Thajčania sú známi ako veľkí jedáci a zdatní kuchári, čo badať na každom kroku. Ulice miest a dedín sú doslova upchaté stolmi a vozíkmi, plnými rozvoniavajúcich jedál. Vďaka tropickému podnebiu a moru je thajská kuchyňa mimoriadne rozmanitá a zdravá. Základ väčšiny jedál tvorí ryža a čili. Núdza však nie je ani o ryby, dary mora, kurčatá, zeleninu, ovocie, bambusové výhonky, či čerstvé džúsy.

Thajsko - ideálne počasie

Takto by sme mohli stručne a výstižne charakterizovať thajskú klímu. Priemerná teplota vzduchu je totiž v januári, júni a októbri prakticky rovnaká - 32, 33 a 31 stupňov. Teplota mora je pritom nižšia maximálne len o šesť stupňov. Z pohľadu Európana tak nemá thajské počasie nijaké veľké výkyvy. Treba však upozorniť, že v týchto častiach sveta je tropické, monzúnové podnebie, charakteristické tromi ročnými obdobiami. Od novembra do februára tu panuje príjemná zima, keď ortuť teplomeru klesne aj pod 30 stupňov. Leto sa začína koncom februára a trvá až do júna. Teploty sa pohybujú okolo štyridsiatich stupňov, ku koncu sa však už objavujú prvé búrky. V júni až novembri je monzún, typický daždivým a chladnejším počasím.

Víza, praktické informácie...

Pre vstup do krajiny sa vyžaduje platný cestovný pas a príslušné vízum o ktoré možno požiadať na thajskom veľvyslanectve vo Viedni, alebo na honorárnom konzuláte v Bratislave. Občania Slovenskej republiky môžu získať víza do Thajska  pri príchode do krajiny na letiskách a vybraných hraničných prechodoch. Vízum sa výlučne udeľuje na 1 vstup najviac na 15 dní bez možnosti predĺženia. Podmienkou je platnosť cestovného pasu najmenej 6 mesiacov od dátumu vstupu, 1 fotografia a poplatok 1000 THB. Napriek tomu, že krajina leží neďaleko rovníka, nie je povinné nijaké očkovanie a nebezpečenstvo malárie v turistických centrách prakticky nehrozí. Napriek tomu je odporúčané očkovanie proti hepatitíde A a B, tetanu a užívanie antimalarík - ak cestovateľ cestuje do pohraničných oblastí na juhu a severe krajiny. Lekárska starostlivosť je v Thajsku na vysokej úrovni. Ak sa však dáte zaočkovať proti žltačke typu A, nič tým nepokazíte.

Časový posun predstavuje v porovnaní so strednou Európou šesť hodín. Cena letenky do Thajska záleží od rôznych akcií a ročného obdobia. Možno ale povedať, že leteky do destinácie Thajsko sú lacnejšie ako do okolitých ázijksých krajín, pretože sem lieta  najviac leteckých spoločností. A tak letenku do Thajska možno kúpiť už od cca. 23 000 Sk, podľa ročného obdobia. Letiskový poplatok pri odlete z krajiny je 500 bahtov a platí ho bez rozdielu každý cudzinec. Taktiež o tejto povinnosti je potrebné informovať cestujúcu verejnosť, pretože sa často stáva, že cestovatelia pri odlete z krajiny už túto čiastku nemajú.