Tunis - africká dovolenka

Krajina plná exotiky, orientálnych zvykov a tajomných žien. Azúrové more, biele mestá, teplý dych nekonečnej Sahary a pohľad na svet z ťavieho hrbu. Aj takto môžeme charakterizovať Tunis, najmenší štát severnej Afriky.

Kartago a Sidi Bou Said

kartago„Bohatstvom a slávou sa mu nevyrovnalo žiadne mesto na brehoch mora“, písali o Kart Hadašt, čiže Kartágu starovekí historici. Práve zrúcaniny kedysi tak mocného súpera ešte mocnejšieho Ríma patria k najznámejším lákadlám Tunisu. S vidinou veľkolepej architektúry sme vkĺzli spoločne so zástupmi turistov do dobre stráženého areálu. Očakával som nádherné historické pamiatky, v skutočnosti ale zostalo po pyšnej perle Stredomoria zopár kamenných stĺpov a kvádrov. Sú priamo na pobreží Stredozemného mora, len niekoľko kilometrov od hlavného mesta Tunis.

Rozhodne lepšou voľbou je však návšteva romantického mestečka Sidi Bou Said, vzdialeného približne desať minút autom. Panuje tu skutočne príjemná nálada, mesto je zaujímavé orientálnymi bielo-modrými domami a neopakovateľnou pouličnou atmosférou. Na typických orientálnych trhoch si tu možno kúpiť suveníry od výmyslu sveta - sošky, keramiku, či typické výrobky z kože, ktoré sa tu veľmi cenovo oplatia. Treba sa však riadne zjednávať. Za zmienku stojí aj to, že práve v Sidi Bou Said sa v minulosti nakrúcala preslávená a sladká - Angelika a Sultán.

Aj vám už neraz vŕtalo v hlave, ako sa zoznamujú mladé moslimské páriky? Veď koľko sa toho povravelo o prísnych tradíciách, nedotknuteľnosti žien, ba dokonca krvnej pomste za zneúctenie. Sedeli sme čisto chlapská spoločnosť pohodlne rozvalení v terénnej Toyote smerom na horskú oázu Chebika a pri rozhovore  s domorodým šoférom Alim tak prichádzali na pretras aj diskrétnejšie témy. „Vy si určite myslíte, že Arabi majú žien koľko len chcú. To ale vôbec nie je pravda“, rozhovoril sa Ali “Viac manželiek si môžu dovoliť len tí najbohatší. Veď každá z nich chce vlastnú domácnosť, peniaze na seba a deti a zároveň aj kopec pozornosti“. Tak sme zistili, že v skutočnosti to majú úbohí moslimskí muži oveľa ťažšie ako sa zdalo a hárem je pre nich rovnakým snom ako pre nás. Najmä na vidieku a menších mestách majú totiž vďaka prísnym moslimským tradíciám len veľmi málo príležitostí na kontakt s vyvolenou svojich snov. Milému Alimu a zrejme aj väčšine Tunisanov zháňajú nevestu rodičia, najčastejšie matka. Keď v rámci ženského kolektívu spozná vhodné dievča, poradí sa s manželom a nasleduje návšteva u rodičov dievčaťa. V arabskom svete ale nie je nič zadarmo. „Chcú veľa darčekov a cenných veci“, poťažkal si Ali, „Trvalo mi ešte dlho, pokým som im vyhovel. A bez ženy predsa nemôžem byť.

To sme už dorazili priamo na okraj Sahary, len niekoľko kilometrov od hraníc s Alžírskom. Pred nami sa rozprestierala nádherná panoráma horskej oázy Chebika. „V minulosti tu bola stará dedina. V roku 1969 ale prišla  z hôr po daždi veľká voda a strhla väčšinu domov. Už o niekoľko mesiacov ale vyrástla neďaleko nová osada“, vysvetľoval náš spoločník. Na prítomnosť domorodcov nás už dlhšiu dobu dôrazne upozorňoval húf čiernych detí, púšť sa začala prudko meniť na kopce Malého Atlasu a v obrovskom kaňone pieskových kopcov sa rozzelenali palmové listy. Nádherný pohľad a skutočná pastva pre unavené oči. Navyše, ako milovníka scient fiction ma nadchýnala myšlienka, že v okolitých kopcoch sa nakrúcali legendárne StarWars.

El Jem, Kairouan, korán

Hoci patrí Tunis v posledných rokoch medzi žiadané dovolenkové destinácie, mnohými je označovaný kontrastnou nálepkou pekných pláži a zároveň zanedbaného vnútrozemia. Je pravda, že na pobreží rastie množstvo nových a moderných hotelových areálov. Netreba sa obávať ani tak chúlostivej záležitosti ako je strava. Tá je vo väčšine nových hotelov skutočne na výbornej úrovni. Vráťme sa ale do vnútrozemia. To tuniské, poskytuje veľké množstvo zaujímavostí aj pre náročnejších cestovateľov.

Spomeňme pravdepodobne najzachovalejšie rímske koloseum na svete v El Jem alebo islámske centrum, mesto Kairouan. O tomto štvrtom najvýznamnejšom meste islámu sa hovorí, že kto ho navštívi sedemkrát, akoby uskutočnil jednu púť priamo do Mekky. Na miestnych turistických informáciách nám dali popri cenných radách podpísať prehlásenie, že sa budeme správať na verejnosti slušne, zabudli nám však poradiť ako sa zbaviť dotieravých obchodníkov. Tak sme smelo vyrazili na obhliadku dominánt, Veľkej mešity a Mešity troch brán. Neúspešne. Vpustili nás na nádvorie, pri vstupe do samotného chrámu zaznelo lámanou angličtinou úsečné „Only for moslims“.

Mierne rozladení sme pokračovali prechádzkou popri mohutných mestských hradbách, keď nás pristavil naoko sympatický chlapík. „Ak chcete vidieť mesto z výšky, poďte za mnou. Za veľmi malý bakšiš“, dodal s úsmevom. S vidinou pekného výhľadu sme po krátkom rozhodovaní vyrazili po tenkých uličkách. Cieľom prechádzky bol obchodom s kobercami a výstup po strmých schodoch na tretie poschodie obytného domu. Nasledovalo zopár fotozáberov z okna, horúca káva, cesta po schodoch do suterénu a nátlak „sympatického chlapíka“. Aby sme si narevanš kúpili koberec za päťsto dolárov. Vykĺznuť sa podarilo až po dlhej chvíli s pevným presvedčením, že medziľudské sympatie sú v tejto časti sveta v absolútnom závese za fenoménom pouličného obchodu...

Zopár praktických rád

  • Tunis je islámskou krajinou, najmä centrá na pobreží však podliehajú európskemu vplyvu. Obyvateľstvo sa nevyznačuje náboženským fanatizmom ako je tomu trebárs v susednej Líbii, mladé ženy chodia v prímorských centrách odhalené a najmä v turistickej zóne je pomerne dostatok príležitostí na zábavu. Samozrejme treba rešpektovať miestne zvyky, najmä vo vnútrozemí.
  • Ak patríte k milovníkom mora a pláži s bielym pieskom, oplatí sa vám navštíviť prímorské centrá v okolí miest Hammamet, Sousse alebo Utica. Kvalitné turistické centrá so skutočne nádhernými plážami sú aj na ostrove Djerba.
  • Pri preprave na vlastnú päsť môžete smelo využiť služby taxíkov. Šoféri väčšinou neokrádajú a ceny sú výhodné. Buď sa zjednáte dopredu alebo v taxíkoch sú namontované digitálne taxametre. Ak nemáte istotu, požiadajte najbližšieho policajta nech dohodne cenu za vás.
  • Po celej krajine sa bežne platí tuniskými dinármi. Za autobusové zájazdy ale platíte v dolároch alebo eurách. Navyše, pri odchode sa dinár nesmie vyvážať cez hranice a späť vám odkúpia maximálne 100 DT. Vždy si preto zameňte iba menšiu sumu na drobné nákupy. Zbytok môžete utratiť jedine pred letiskom, vo freeshopoch už dináre neplatia.
  • Táto krajina sa vyznačuje príjemným podnebím. Aj v zime tu teploty dosahujú v priemere 13 stupňov. Koniec apríla a máj je teda najvhodnejší na návštevu Sahary. V tom čase panuje na púšti stredoeurópske počasie, zíde sa vám preto ľahká bunda, prípadne sveter, nezabudnite na pokrývku hlavy proti drobnému piesku. Ak sa sem vyberiete v lete, nevyhnutné sú kvalitné slnečné okuliare, krém na opaľovanie a množstvo tekutín.
  • Jazykovo zdatnejší sa dohovoria po francúzsky, ale problém by nemala byť ani lámaná angličtina alebo nemčina, na trhoch dokonca aj slovenčina alebo čeština.