Čachtický hrad - zanedbaná krása

Čachtický hrad je vďaka povestiam a krásnym výhľadom obľúbeným miestom výletov. Najlepšie sa sem možno dostať z Nového mesta nad Váhom, odkiaľ je to do dediny Čachtice iba pár kilometrov...

Už vám niekedy napadlo, čo je v súvislosti so Slovenskom skutočne ojedinelé a známe po celom svete? Určite grófka Alžbeta Báthoryová a s ňou Čachtický hrad. Keďže ľudia vo všeobecnosti milujú dramatické, ba až hororom zaváňajúce príbehy, povesť o Krvavej grófke obletela celý svet. Prečo? „Alžbeta Báthoryová vraj vkladala niektorým dievčatám do genitálií rozžeravené železo, od čoho potom zomierali v hrozných mukách. Počul aj to, že jej kočiš menom Peter, keď prichádzali z Ečedu, umučil na jej rozkaz dcéru vysokopostavenej osoby, ktorú pochovali pri ceste. Aj to vie, že keď sa vracali z poslednej korunovácie, utýrala jedno dievča bodaním nožmi a pálením rozžeraveným železom“ – takto znie úryvok z knihy Jozefa Kočiša, kde zachytáva slová jedného z vyše tristo svedkov, ktorí vypovedali v roku 1610 pri vyšetrovaní zločinov Alžbety Báthoryovej, známej aj ako Krvavá grófka alebo Čachtická pani.

Moderná historiografia však už tieto fámy spochybňuje a je veľmi pravdepodobné, že v skutočnosti sa tieto ohavné činy nikdy nestali. Túto skutočnosť však už verejnosť pravdepodobne nikdy neuzná a Alžbeta Báthoryová tak zrejme navždy zostane známa ako krvilačná beštia.

- viac info v článku: Čachtická pani - Krvavá grófka

Krásny výhľad a Hollywood

Zverstvá, z ktorých je šľachtičná obviňovaná sa mali vo veľkej miere odohrávať na Čachtickom hrade. Na hrade, z ktorého sa zachovali už iba zrúcaniny. No v nádhernom prírodnom prostredí! Čachtický hrad je tak vďaka povestiam a krásnym výhľadom obľúbeným miestom výletov. Najlepšie sa sem možno dostať z Nového mesta nad Váhom, odkiaľ je to do dediny Čachtice iba pár kilometrov. Keďže do Nového mesta vedie diaľnica, hrad je veľmi dobre prístupný zo širokého okolia, ba aj neďalekej Moravy.

čachticky hrad

Z námestia v Čachticiach môžete pokračovať na hrad pešo, čo je asi tri kilometre alebo autom na parkovisko na lúke pod hradom, odkiaľ je to už iba päť minút. Na slovenské pomery je príjemným prekvapením, že na parkovisku nikto nevyberá vstupné. Ak máte chuť na menšiu túru, na hrad sa možno dostať aj pešo do kopca z dediny Višňové, čo je asi 30 minút. Dnes tvoria zrúcaniny Čachtického hradu pozostatky horného, stredného a dolného hradu, pričom tu možno ešte aj dnes dobre rozoznať identifikovateľné budovy. Samotná zrúcanina je na výhodnom strategickom mieste, odkiaľ je nádherný výhľad na kilometre ďaleko. Konkrétne Malé Karpaty, kopanice Myjavskej pahorkatiny a Považský Inovec. Krásny výhľad z hradných múrov a špecifická silueta zrúcaniny, zabezpečili tomuto hradu spolu s hradom Strečno a Spišským hradom, úlohu v Hollywoodskom filme Dračie Srdce, ktorý už bol viac ráz uvedený aj v rôznych slovenských televíziách.

Podľa môjho osobného názoru je čachtická zrúcanina určite jednou z najkrajších na celom Slovensku. Na druhej strane ale treba pripomenúť, že hrad je vo vlastníctve obce Čachtice. Pravdepodobne aj tu boli ešte donedávna neprekonateľným problémom financie. Ešte donedávna sme v tomto článku konštatovali, že hrad sa postupne rozpadá. Hrad však medzičasom zrekonštruovali, čiže momentálne je Čachtický hrad v novom šate, z čoho máme veľkú radosť. Tu je zopár ilustračných fotiek z rekonštrukcie /autor foto: Jose Kukenan/.

Potraty alebo mor?

Z histórie len v krátkosti pripomeňme, že Čachtický hrad vznikol už v prvej polovici 13. storočia a patril medzi vôbec prvé hrady, ktoré chránili západnú hranicu Uhorska. Medzi pánov hradu patrili aj Peter a Pongrác zo známeho rodu Hunt-Poznanovcov, istý čas patril aj Matúšovi Čákovi. Len pripomeňme, že ide o typický hrad – pevnosť, ktorý pravdepodobne nikdy nebol prepychovým sídlom. Aby sme ale nezabudli ani na samotné Čachtice.

cachticky hrad

Na námestí, ktoré slúži ako východiskový bod pri ceste na hrad sa nachádza pôvodne gotický kostol z rokov 1373–1390. Ten bol neskôr prestavaný do baroka. Podľa niektorých údajov je práve v tomto kostole pochovaná aj samotná Alžbeta Báthoryová, ktorá zomrela práve na Čachtickom hrade. Gotická je naďalej kaplnka zo začiatku 14. storočia na nádvorí kostola. V susedstve kostola v renovovanom Draškovičovom kaštieli z roku 1668 je Mestské múzeum. Je otvorené v utorok až nedeľu od 9.30 do 16.30 hod.

Podľa svedectiev viacerých návštevníkov tu podávajú veľmi kvalitný výklad o dejinách hradu a obce. Na strane druhej, tiež podľa návštevníkov v Čachticiach prakticky nedostať žiadne upomienkové predmety alebo knihy, ktoré by bolo možné považovať za suvenír alebo pamiatku. Občerstviť sa môžete vo viacerých reštauráciách, ktoré sú priamo na námestí. Priamo na prístupovej ceste na hrad sa nachádzajú domy rómskych spoluobčanov. Nemajte však obavy, na turistov sú tu už zvyknutí. Pripomeňme ešte zopár prírodných zaujímavostí. Za zmienku stojí napríklad Čachtická lesostep a Čachtická tiesňava a z 12-tich jaskýň v Čachtickom krase je najznámejšia Čachtická jaskyňa v Čachtickej doline.

Ako je to teda so samotným príbehom o Čachtickej pani? Pravda alebo výmysel? Vraví sa, že bez vánku sa ani lístok nepohne. V obilnej jame na Čachtickom panstve objavili v čase procesu osem dievčenských tiel. Podľa niektorých historikov, môže byť dôvodom ich smrti mor, ktorý v tom období sužoval krajinu. Telá boli zahrabané preto, aby sa nešírila panika ani nákaza. Ponúka sa aj ďalší zaujímavý názor. Na majetkoch Báthoryovej mohli praktizovať jej služobníčky potraty. Či už s vedomím grófky, alebo za jej chrbtom. Tento úkon je riskantný ešte aj dnes, nieto ešte pred štyristo rokmi.