Krajina, kde sa ryžuje zlato

Gabriela Revická - 2.4.2007

Nedávno sa ma jeden zahraničný turista spýtal, koľko by stálo, keby sa prebehol so psom po lúkach oproti svojmu hotelu. Vravím mu: "To je zadarmo, bežte."

Bežte, kým je čas, napadlo mi... Na Slovensku môžete ryžovať zlato, okúpať sa v slanej liečivej vode, navštíviť baňu, zájsť do pralesa, absolvovať zbojnícky prepad, bezplatne vstúpiť na posvätné pútnické miesta, prechádzať sa v kamennom mori, dotknúť sa historických hradieb bez sprievodcu a vstupného, ochutnať tie isté bryndzové halušky v rôznych krajoch a predsa budú všade iné...

Nelyžujte - ryžujte!

V časoch Rakúsko – Uhorskej monarchie sme patrili k najväčším producentom zlata. Historické pamiatky v našich banských mestách pripomínajú dejiny miest, ktoré boli vďaka vzácnym kovom bohaté. V Banskej Štiavnici sa môžete sfárať do bane, v Hodruši Hámre si môžete objednať výuku ryžovania zlata, v Kremnici vám orazia mincu.

Kalvária v Banskej Štiavnici

kalvariaSíce nie je v najreprezentatívnejšom stave, ale je hriechom nenavštíviť ju. Pravdepodobne stretnete zopár cudzincov, ktorí k nám prídu obdivovať čosi , čo doma nemajú a keby mali, vedel by o tom celý svet.

 

Poľovnícky kaštieľ vo Svätom Antone

sv.anton

Nie je tak celkom iba poľovnícky. Nájdete v ňom krásne exponáty typické aj pre skanzeny slovenských dedín. A jeho park priam vábi na letný piknik. Jednoducho si vezmite deku, košík a dýchajte...

 

Revištské Podzámčie

reviste

Pri Sklených Tepliciach, len kúsok od Bzenice je odbočka na Revištské Podzámčie - hrad nad Hronom. Samotná pamiatka je v smutnom stave, ale výhľad na krajinu stojí za to. Vezmete si kus skaly, kus histórie do vrecka a síce je to neuveriteľné, ale nik vám nič nepovie...

Šútovský vodopád

sutov_vodopad

Ak prechádzate cez Martin, za videnie stojí skanzen Slovenskej dediny v Martine, v ktorom sa občerstvíte nielen atmosférou, ale aj dobrým múčnym jedlom. Pri hlavnej ceste je pútač na inú atrakciu – Šútovský vodopád. Keď máte radi prechádzky, vychutnajte si hodinu pokojnej pešej chôdze po lesnej ceste vedúcej k vodopádu.

Kamenné more

travertin

Kvôli tejto nádhere nie je nevyhnutné prísť do Vyhní, ale ak navštívite prírodnú rezerváciu Kamenné more alebo vyskúšate vyhniansku termálnu vodu v hoteloch, potom je travertín vďačnou fotografickou trofejou.

 

Drevený kostolík vo Svätom Kríži

Liptov a jeho krásy sú tak početné, že pri každej návšteve ešte niečo objavíte. Drevený kostolík vo Svätom Kríži je známy svojou vzácnou akustikou a jeho atmosféra má v sebe čosi tajomné.

Skanzen Keltskej kultúry

kelti

Možno sa skanzenu Keltskej kultúry nahľadáte, lebo niektoré značenia sú na Slovensku starostlivo ukryté. Ale pýtajte sa , domáci alebo turisti , ktorí sa z tejto jedinečnej pamiatky vracajú, vám cestu radi vysvetlia. Občerstvenie, najmä nápoje si zo sebou určite nezabudnite vziať. Vyzbrojte sa vopred, aby vás smäd nerušil a vychutnajte si zážitok pri návšteve unikátnej pamiatky. Okrem iného sa dozviete, že Kelti neboli príliš milosrdní. Napríklad v prípade nevyhnutnej dilemy, ktoré obete budú prvé, bola ich voľba jednoduchá a jasná – najprv ženy a deti.

Raz budeme zaradení do zosieťovaného procesu dokonalého fungovania a bezchybných detailov. Služby budú na úrovni a nepochybne svetové. Ale teraz nás Slovensko ešte stále vábi svojou divokou slobodou.

www.tricio.sk

 

Komentáre

Ak chcete písať komentáre, prihláste sa alebo sa zaregistrujte.