Malé a Veľké Borové

Jozef Terem - 12.12.2006

Možno vám niekedy napadla otázka, čo robí Slovensko jedinečným. Celkom určite je to drevená ľudová architektúra, folklór a podmanivá prírodná krása.

Všetky tieto naše „naj“ je možné nájsť v okolí rázovitých liptovských dedín Veľké Borové, Malé Borové a Huty. Dedinky sa nachádzajú v podmanivom prírodnom prostredí Chočských vrchov, na odbočke z cesty medzi rekreačným a lyžiarskym centrom v Zuberci a Liptovským Mikulášom. Táto lokalita sa nachádza v tesnej blízkosti Západných Tatier – Roháčov, pričom známe lyžiarske centrum Zverovka v Spálenej doline je vzdialené len niekoľko kilometrov. Táto lokalita tak patrí k jednej z najatraktívnejších častí Slovenska. Popri typických dreveniciach, ktoré tvoria väčšinu domov sú všetky tri dediny zaujímavé aj ďalšími špecifikami. Hovorí sa v nich zvláštnym dialektom, ktoré silne pripomína poľštinu a domáci ho prezentujú ako goralské nárečie. A hlavne, všetky cesty v dedinách končia, čo zaručuje pokoj a nerušené chvíle na rozjímanie v lone prírody.

Najťažšie prístupnou, no v najkrajšom prírodnom prostredí je horská dedina Malé Borové.

Malé Borové

Najťažšie prístupnou, no v najkrajšom prírodnom prostredí je horská dedina Malé Borové. Tiahne sa až na hrebeň kopca, skadiaľ je nádherný výhľad na siluetu západných Tatier. Hovorí sa, že v Malom Borovom môžeš stáť jednou nohou na Liptove a druhou si na Orave. Tým sa naráža na skutočnosť, že horný koniec je prakticky priamo na hranici týchto dvoch slovenských regiónov. Samotným zážitkom je prechádzka pomedzi malebné drevenice umiestnené v strmom svahu a Malé Borové tak miestami pripomína obývaný skanzen. Pre občerstveniu možno využiť miestnu krčmu v strede dediny, no ak by ste sa tu rozhodli prenocovať, hotel by ste hľadali márne. Je tu však viacero možností na ubytovanie v súkromí, či chalúp na prenájom. Stačí sa spýtať kohokoľvek s domácich, každý vám ochotne poradí.

Huty

Dedina Huty je praktický vstupnou bránou do celej oblasti a je zároveň vhodným východiskovým bodom na výlety do okolia. Keďže je v doline, neponúka tak fascinujúce výhľady ako susedné dve obce, poskytuje však najviac možnosti na ubytovanie. Na konci dediny je cesta do Kvačianskej doliny. Priamo v srdci doliny je kotlina Oblazy, kde sa nachádzajú drevené mlyny a píla, všetko pamiatky ľudového technického staviteľstva z 19. storočia. Ide o veľmi pekné miesto, obklopené strmými skalami, pričom jedinečnú atmosféru umocňuje sútok Hutianky, Borovianky a Ráztočianky. Kvačianskou dolinou možno pokračovať do Kvačian a dolinou Borovianka na Veľké Borové, prípadne je možné navštíviť ľudového rezbára, pána Smutniaka, na samote Ráztoky. Kvačianska dolina je vyhľadávaným cieľom mnohých turistov, no napriek tomu tu stále panuje panenská príroda a civilizáciou nedotknutá atmosféra.

Veľké Borové

Vzdialené je šesť kilometrov od hlavnej cesty a žije tu už len približne 40 stálych obyvateľov. Zbytok dreveníc a domov sú chalupy nadšencov z celého Slovenska, ale aj Čiech. Orientačným centrom dediny je populárny penzión Borovec, s možnosťami na občerstvenie a ubytovanie. V poslednej dobe však býva často zavretý, tak by som sa na jeho služby veľmi nespoliehal /aktualizované info, rok 2012/. Tu začína aj cesta do spomínanej Kvačianskej doliny. Druhou možnosťou na ubytovanie je penzión Tri veže, odkiaľ je nádherný výhľad na veľkú časť Oravy a celú dedinu. Ide o ubytovanie na vyššej úrovni a ceny sa tak pohybujú v mierne nadštandardnej výške. Z Veľkého Borového vedie cesta aj do Prosieckej doliny, s krásnou prírodou a pestrými skalnými útvarmi. Z križovatky „Sokol“ sa možno dostať k 15m vysokému vodopádu „Červené piesky“ a ďalej pokračovať do skalnatej časti doliny.

Najmä v zimných mesiacoch je vhodným tipom pre návštevníkov tejto oblasti relaxačný výlet do termálneho parku v Oraviciach, kam je to z Hút len približne 15 kilometrov a zo Zuberca /centrum celej oblasti severu Západných Tatier/ asi 11 kilometrov. Popri starom areáli s dvoma bazénmi je tu vybudovaný komplex Meander park, s tobogánmi, masážami, relaxačnými bazénmi a liečivou termálnou vodou. Priamo nad termal parkom je aj lyžiarsky svah v Oraviciach. Lyžovať však možno aj v neďalekom Zuberci, na dvoch zjazdovkach a samozrejme, najväčším lákladlom je lyžovačka v Spálenej doline v lokalite Roháče-Zverovka. Sem je to zo Zuberca asi 8 kilometrov.

Komentáre Disqus