Malé Borové a Veľké Borové

Možno vám niekedy napadla otázka, čo robí Slovensko jedinečným. Celkom určite je to drevená ľudová architektúra, folklór a podmanivá prírodná krása.

Všetky tieto naše „naj“ je možné nájsť v okolí rázovitých liptovských dedín Veľké Borové, Malé Borové a Huty. Dedinky sa nachádzajú v podmanivom prírodnom prostredí Chočských vrchov, na odbočke z cesty medzi turistickým a lyžiarskym centrom v Zuberci a Liptovským Mikulášom. Táto lokalita sa nachádza v tesnej blízkosti Západných Tatier – Roháčov, pričom známe lyžiarske stredisko Zverovka v Spálenej doline je vzdialené len niekoľko kilometrov. Táto lokalita tak patrí k jednej z najatraktívnejších častí Slovenska. Popri typických dreveniciach, ktoré tvoria väčšinu domov sú všetky tri dediny zaujímavé aj ďalšími špecifikami. Hoci je to skoro k neuvereniu, ide o pôvodne goralské dediny. Napriek tomu, že sú tak ďaleko od hranice s Poľskom. Starší ľudia ešte stále medzi sebou hovoria po goralsky, hoci postupne už tento dialekt mizne. A hlavne, všetky cesty v dedinách končia, čo zaručuje pokoj a nerušené chvíle na rozjímanie v lone prírody.

Najťažšie prístupnou, no v najkrajšom prírodnom prostredí je horská dedina Malé Borové.

Malé Borové

Najťažšie prístupnou, no v najkrajšom prírodnom prostredí je horská dedina Malé Borové. Tiahne sa až na hrebeň kopca, skadiaľ je nádherný výhľad na siluetu západných Tatier. Hovorí sa, že v Malom Borovom môžeš stáť jednou nohou na Liptove a druhou si na Orave. Tým sa naráža na skutočnosť, že horný koniec je prakticky priamo na hranici týchto dvoch slovenských regiónov. Samotným zážitkom je prechádzka pomedzi malebné drevenice umiestnené v strmom svahu a Malé Borové tak miestami pripomína obývaný skanzen. Pre občerstveniu možno využiť miestnu krčmu v strede dediny /aktuálne je už krčma tri roky zavretá/, no ak by ste sa tu rozhodli prenocovať, hotel by ste hľadali márne. Je tu však viacero možností na ubytovanie v súkromí, či chalúp na prenájom. Stačí sa spýtať kohokoľvek s domácich, každý vám ochotne poradí /aktuálne je už aj možnosť ubytovania skoro nulová/.

Huty

Dedina Huty je praktický vstupnou bránou do celej oblasti a je zároveň vhodným východiskovým bodom na výlety do okolia. Keďže je v doline, neponúka tak fascinujúce výhľady ako susedné dve obce, poskytuje však najviac možnosti na ubytovanie. Na konci dediny je cesta do Kvačianskej doliny. Priamo v srdci doliny je kotlina Oblazy, kde sa nachádzajú drevené mlyny a píla, všetko pamiatky ľudového technického staviteľstva z 19. storočia. Ide o veľmi pekné miesto, obklopené strmými skalami, pričom jedinečnú atmosféru umocňuje sútok Hutianky, Borovianky a Ráztočianky.

Kvačianskou dolinou možno pokračovať do Kvačian a dolinou Borovianka na Veľké Borové, prípadne je možné navštíviť ľudového rezbára, pána Smutniaka, na samote Ráztoky. Kvačianska dolina je vyhľadávaným cieľom mnohých turistov, no napriek tomu tu stále panuje panenská príroda a civilizáciou nedotknutá atmosféra.

Veľké Borové

Vzdialené je šesť kilometrov od hlavnej cesty a žije tu už len približne 40 stálych obyvateľov. Zbytok dreveníc a domov sú chalupy nadšencov z celého Slovenska, ale aj Čiech. Orientačným centrom dediny je penzión Borovec, s možnosťami na občerstvenie a ubytovanie. V poslednej dobe však býva často zavretý, tak by som sa na jeho služby veľmi nespoliehal. Tu začína aj cesta do spomínanej Kvačianskej doliny. Druhou možnosťou na ubytovanie je penzión Tri veže, odkiaľ je nádherný výhľad na veľkú časť Oravy a celú dedinu. Z Veľkého Borového vedie cesta aj do Prosieckej doliny, s krásnou prírodou a pestrými skalnými útvarmi. Z križovatky „Sokol“ sa možno dostať k 15m vysokému vodopádu „Červené piesky“ a ďalej pokračovať do skalnatej časti doliny.