Malokarpatská vinná cesta

Po páde totality a obnovení súkromného vinohradníctva a vinárstva prežíva na Slovensku renesanciu tzv. tradícia vinných ciest.

Pod týmto pútavým názvom sa skrýva okružná exkurzia po najpozoruhodnejších a najtypickejších miestach daného regiónu s dôrazom na ich vinársku tradíciu. Jednou z najvýznamnejších je Malokarpatská vinná cesta, založená v roku 1995, do ktorej patrí dvadsaťpäť miest a obcí od bratislavskej Rače až po Trnavu. Oblasť tohto regiónu je skutočne ideálnym miestom na oddych a v spojení s potulkami po útulných vinných pivniciach tvorí nezabudnuteľný zážitok. Celková atmosféra je dokreslená nádherným prírodným prostredím Malých Karpát, malebnosťou dediniek a miernou nostalgiou nad slávnymi časmi, ktorú vyvoláva pohľad na hrady Červený Kameň či Smolenice. Stačí sa vybrať po trase Rača, Pezinok, Modra, s malou odbočkou na Budmerice, cez Doľany do Smoleníc. Na prístupových do všetkých obcí je umiestnené logo Malokarpatskej vinnej cesty so symbolmi vína. Rovnako sú označené aj vinárne, reštaurácie a súkromné pivnice zainteresovaných pestovateľov. Minúť cieľ je tak prakticky nemožné.

Tipy pre fajnšmekrov

Špecialitou regiónu sú biele odrody ako rizling vlašský, rizling rýnsky, veltlínske zelené, burgundské biele, ale aj modré odrody, z ktorých treba vyzdvihnúť typickú račiansku frankovku a svätovavrinecké. Len pred nedávnom ste ich mohli zdegustovať na vinobraní v Rači a Pezinku.

Po páde totality a obnovení súkromného vinohradníctva a vinárstva prežíva na Slovensku renesanciu tzv. tradícia vinných ciest.Za týmto účelom ale odporúčame navštíviť Pálfyho kaštieľ v Sv. Jure, kde sa dajú ochutnať vína z celého regiónu, alebo vinárne súkromných pestovateľov v Pezinku či Modre. Stačí sa len pozorne prejsť po ulici. Ako výborný tip na víkend nesmieme zabudnúť na skvelú husacinu v Chorvátskom grobe, na ktorej si môžu pri poháriku vína pochutnať aj najnáročnejší gurmáni.

Oberačkové slávnosti

Navyše, po každoročných septembrových Oberačkových slávnostiach sa pre milovníkov dobrého vína blíži ďalší významný dátum. Zväčša počas novembra sa na Malokarpatskej vinnej ceste koná Deň otvorených pivníc. Cieľom podujatia je raz ročne sprístupniť súkromie malých pivníc takmer 100 producentov vína a umožniť návštevníkom nazrieť do zákulisia výroby a spracovania vínnej révy. Podmienkou účasti každého milovníka vína je zakúpenie vstupenky, ktorej súčasťou je degustačný pohárik, Vínny pas, orientačná mapa a samozrejme chuť ochutnať vína nielen z tohtoročnej produkcie.

Na záver nedá nepripomenúť, že tradícia vinohradníctva je s Bratislavou a okolím nerozlučne spätá už niekoľko stoviek rokov. Je teda na všetkých, aby tento originálny fenomén nášho regiónu nadobro nevymizol. Po vstupe do Európskej Únie je na slovenských vinárov vyvíjaný priami aj nepriami tlak, ktorého úsilím je čo najviac obmedziť výrobu vína na Slovensku a dať tak zelenú vinárskym veľmociam - Francúzsku, Španielsku, Taliansku aj na pultoch našich vinoték.

Opäť sa tak postupne stávame obeťami lišiackej politiky EÚ a zároveň odbytiskom často najlacnejších a najmenej kvalitných vín juhozápadného regiónu Európy. Negatívnu úlohu pritom zohráva aj dravá bytová výstavba, pričom z mapy miznú stovky metrov najlepších bratislavských vinohradov. Majme preto oči otvorené a buďme vnímavejší k svojmu okoliu. Možno ubehne niekoľko rokov a romantické prechádzky po vinohradoch na svahoch Malých Karpát budú len nenávratnou spomienkou.