Slovenský betlehem v Rajeckej Lesnej

Je tu čas Vianoc, pokoja, relaxu a pohody. Určite sa mnohí z vás zamýšlajú nad tým ako využiť toto obdobie…

Popri prechádzkach v prírode, či návštevou tradičných historických alebo zábavných objektov, je tu vhodná doba aj na návštevu lokalít neodmysliteľne spojených s časom vianoc. Jedným z takýchto miest je už tradične slovenský betlehem v Rajeckej Lesnej. Už niekoľko krát som sa sem vybral aj ja. Nebolo to síce v čase vianočných sviatkov, no pri návšteve neďalekých Čičman a okolia.

Rád sa sem totiž stále vraciam. Podmanila si ma okolitá príroda a čaro maľovaných čičmianských dreveníc, či výstup na neďaleký kopec Kľak. Je z neho nádherný výhľad na kilometre ďaleko. Výlet na Kľak a do neďalekých Čičmian by som určite odporúčal. Či už pred alebo po návšteve Rajeckej Lesnej. Je to totiž iba na skok. Napriek tomu, že som tu bol v letnom období, odvšadiaľ bolo cítiť akoby vianočnú, pokojnú atmosféru. Zástupy ľudí, svetlá, dojem z monumentálnosti celého diela. Betlehem nájdete ľahko. Je umiestený v strede obce, hneď vedľa kostola v dome Božieho narodenia. V jeho okolí je aj najväčší pohyb ľudí.

Dielo vznikalo pätnásť rokov

slovensky_betlehem_1Vytvoril ho majster Jozef Pekara, ktorý na ňom začal pracovať už v roku 1980. Betlehem vznikal pätnásť rokov a majster Pekara ho postupne tvoril v dôchodkovom veku. Chcel po sebe zanechať niečo rýdzo slovenské a o Slovensku. Betlehem tak zachytavá naše pamätihodnosti, historické pamiatky, dá sa povedať celkovo dejiny slovenského národa. Zároveň sú tu zobrazené práce a remeslá, ktorými sa voľakedy slovenský ľud zaoberal, jeho národné kroje, zvyky a spôsob života. Ako svojho času povedal majster Pekara, jeho cieľom bolo do biblického prostredia zapracovať obrazy zo života nášho ľudu. Skúsme však opísať samotné dielo.

Betlehem je dlhý 8,5 metra, široký 2,5 metra a 3 metre vysoký. Dovedna je možno vidieť roztrúsených približne 300 postáv, z ktorých sa približne polovica dokonca pohybuje. Uprostred sa nachádza scéna zachytávajúca obraz Božieho narodenia, situovaná do Rajeckej Lesnej. Okolo tohoto centrálneho výjavu sú postupne zoskupené všetky slovenské regióny, charakterizované svojimi najznámejšími miestami a pamiatkami. Šaštínska bazilika, Bojnický zámok, historické mesto Levoča, vinohradnícka Modra, či kúpeľné Piešťany.

Postupne som objavoval aj Oravský hrad, Trenčín, Devín, Spišský hrad no a samozrejme hrad v Bratislave. Spoznal som aj dôverne známy Kriváň, ktorý je celkom určite jedným zo symbolov našej krajiny. To som si sám na vlastnej koži uvedomil, keď som šliapaľ na vrchol tohto majestátneho kopca. Pod sebou som mal panorámu neopakovateľnej tatranskej prírody, strmé chodníky, lesy, polia… Krívaň je akoby srdce Slovenska, ktoré svojim vyžarovaním posieva okolitú krajinu a ľudia, posadnutí jeho majestátnosťou a dôstojnosťou sa snažia výstupom naň dobiť životnú energiu.

Spišská kapitula a okolie

Postupne mi do očí udreli aj katedrály v Nitre, Trnave, Košiciach a Spišskej kapitule. Najmä Spisšká kapitula mi veľmi prirástla k srdcu. Je to nádherné miesto, kde sa akoby zastavil čas. Od vzniku bola sídlom cirkevnej správy Spiša. V objatí nádhernej otvorenej krajiny posiatej lúkami a lesmi sa nachádza niekoľko starobylých stavieb, kde by mohli nakrúcať historický film bez toho, aby dorábali kulisy. Tvorí ju kňazská osada, ktorá mala katedrálu, dom s biskupským palácom a kňazský ústav.

Po celý čas sú hradbami oddelené od okolitého sveta. Povedal by som, že návšteva Spišskej kapituly by mohla byť vhodným tipom na vianočnú návštevu pre ľudí z východného Slovenska.  Možno povedať, že každý návštevník si na slovenskom betleheme nájde to svoje. Svoj kúsok domova alebo miesto, na ktoré ho viažu spomienky, či zážitky. Zároveň ide o dielo, ktoré je dôkazom rezbárskeho umenia, ľudského umu a trpezlivosti. Ak budete mať cestu okolo, toto miesto odporúčam určite každému. Či už v čase vianočných sviatkov alebo kedykoľvek počas bežného roka…