Svätý Jur, Pezinok, Modra

S Malými Karpatmi sú neodmysliteľne spojené vinárske mestečká Jur pri Bratislave, Pezinok, Modra a ich okolie… Vynikajú originálnou atmosférou, ktorá je typická pre tento kút Slovenska.

Len niekoľko kilometrov od Bratislavy je malé mestečko Jur pri Bratislave, ktoré má viac ako 700 ročnú tradíciu. Je typické najmä svojimi vinohradníckymi domčekmi zo 16. a 17. storočia, ktoré dávajú možnosť posúdiť ako asi vyzerali vinohradnícke ulice v minulosti. Jednou z najstarších pamiatok Svätého Jura a obľúbeným cieľom turistov je kostol sv. Juraja. Gotická stavba bola postavená už v poslednej štvrtine 13. storočia.

Z kostola je nádherný výhľad do Podunajskej nížiny a za slnečných dní je vidno do vzdialenosti desiatok kilometrov. Pripomeňme si aj ďalšie pamiatky, ktoré stoja za návštevu - Pálfiovský kaštieľ, Piaristický kláštor alebo zrúcaninu hradu Biely kameň. Tá sa nachádza na mieste bývalého slovanského hradiska. Na zrúcaninu hradu sa možno dostať zo železničnej stanice po žltej značke cez hlavnú cestu z Bratislavy do Pezinka. Cez námestie do miestnej časti Neštich, kde značka odbočuje vľavo do lesa. Po niekoľkých minútach sa ocitne pri hrade. Samozrejme, zabudnúť nemožno ani na svätojurské víno, ktorému zložil kompliment aj učenec Matej Bel. Najznámejšie pivnice boli pod kaštieľmi na hlavnej ulici. Raritou Svätého Jura je ale aj malý kláštorný pivovar, ktorý je na Slovensku jediný svojho druhu.

Pezinok a Slovenský Grob

Mesto Pezinok je pre návštevníkov a turistov zaujímavé vďaka svojim historickým a kultúrnym pamiatkam ale aj okolitému nádhernému prírodnému prostrediu. Ako produkty cestovného ruchu sú vytvorené dva okruhy po centre mesta – Historický okruh, ktorý zahŕňa významné budovy a pamiatky ako napr. Krušičovská kúria na rohu Holubyho ulice a Radničného námestia, budovu Radnice, synagógu, Kaviakov dom, zámok na Mladoboleslavskej ulici…. Druhým je Banský náučný chodník. Áno, Banský chodník, ktorý vám priblíži nie veľmi známu históriu mesta. V minulosti boli totiž v Pezinku významné bane na zlato, ktorých tradícia siaha až do 14. storočia. Okolie Pezinka ponúka príležitosti pre zimnú i letnú turistiku. Pripomeňme známu Pezinskú Babu, ktorá sa v zimnom období stáva obľúbeným lyžiarskym centrom a po zbytok roka sa teší popularite vďaka nespočetným možnostiam na pešiu turistiku a cykloturistiku.

Pezinok je však predovšetkým známy vinárskou tradíciou. Preto nemožno zabudnúť na Pezinské vinobranie, ktoré sa koná tento rok v dňoch 21. - 23. septembra. Hneď vedľa Pezinka je obec Slovenský Grob, preslávená miestnou špecialitou – pečenou husou. V obci sú takmer dva tucty reštaurácií, ktoré ponúkajú túto pochúťku a ak si chcete v jesenných mesiacoch posedieť pri husacine, treba si miesto v dobrej reštaurácii rezervovať aj niekoľko týždňov dopredu.

Modra, jaskyňa Driny a vrch Záruby

Modra je známa predovšetkým ako posledné pôsobisko Ľudovíta Štúra. Je teda samozrejmé, že sa tu nachádza múzeum nášho slávneho národovca, ktoré sídli v centre mesta v tzv. Emreszovskom dome. Modra je preslávená aj tradičnou keramikou, ktorá je známa svojim jedinečným tvarom i farebnosťou. Modranskí keramikári v súčasnosti pracujú v niekoľkých malých súkromných dielničkách, ale najväčšia výroba modranskej keramiky zostáva naďalej vo výrobnom družstve – Slovenská ľudová majolika. hrad červený kamenPripomeňme si však prírodné okolie Modry, ktoré je zrejme najväčším lákadlom pre výletníkov. V prekrásnom prostredí malokarpatskej prírody sa nachádzajú dve najstaršie a najkrajšie rekreačné oblasti - Harmónia a Zochova chata. Celé územie je poprepletané turistickými chodníkmi a cestami, ktoré poskytujú možnosti pre turistiku, cykloturistiku...

V zime sú na Zochovej chate v prevádzke tri lyžiarske vleky a Harmónia je predovšetkým obľúbeným chalupárskym miestom. Turistickou atrakciou je rozhľadňa, vybudovaná v roku 2001 na 709 metrov vysokom vrchu Veľká Homola, nazývanom Modranmi aj Kúgel. Pri tejto príležitosti je vhodné doporučiť turistický výlet na trase Harmónia – Medvedia skala – vrch Kukla – hrad Červený kameň /na obr./. Ide o zaujímavú túru, spojenú s návštevou hradu Červený kameň, ktorá trvá približne 2.45 hodiny. Z okolia pripomeňme ešte jaskyňu Driny, ktorá je jedinou sprístupnenou jaskyňou na západnom Slovensku a jednou z hlavných turistických atrakcií Malých Karpát. Jaskyňa je otovrená v sezóne od 1. 4. do 31. 10., s dĺžkou prehliadkovej trasy 450 m (35 min.). Jaskyňa Driny sa nachádza juhozápadne od mestečka Smolenice, v Smolenickom krase. Za zmienku stojí slúžia väčšinou Smolenice, no vystúpiť na vrchol sa dá aj z obce Buková, ktorá sa ukrýva za Zárubami.