Zápisky kajakára z Kazachstanu

Na prelome mája a júna 2014 sa slovensko-ruská expedícia kajakárov v zložení Tomas Andrassy, Pavel Andrassy, Peter Scherfel, Vasily Porsev a Sergej Fokin vydala preskúmať divokú vodu východného Kazachstánu v troch rôznych pohoriach.

Na juhovýchode v pohraničnej oblasti Kirgizstanu a Kazachstanu oblasť Ťanšan, na východe v pohraničí s Čínou oblasť Džungársky Alatau a na severovýchode na hraniciach Kazachstanu a Ruska spomínanú oblasť Altaja. 

Expedícia počas 30 dní spalavila v každej oblasti niekoľko riek 

Podrobnejšie tak zmapovala divokú vodu tejto postkomunistickej krajiny. Kedže všetky rieky sa tu nachádzajú v pohraničných oblastiach, ktoré strážili, bolo nutné zakaždým vybaviť špeciálne povolenia na pohyb v týchto zónach.

kazachstan, altaj

Sneh a chlad

Vzhľadom na odľahlosť týchto oblastí a zložitosť terénu bola logistika na štart vždy jednou z najväčších výziev. 
10 hodín strávených na korbe vyradeného ruského armádneho trucku alebo 2 dni šliapania cez vysoké kopce boli len jedným z mnohých rôznych spôsobov ako sa dostať na nástup k rieke. Na riekach spočiatku panovalo horúce podnebie. Napríklad na rieke Čilik, tečúcej  kazašskou púšťou v oblasti Ťanšan. Postupne však púšť vystriedali vysoké kopce, veľa snehu a chladné počasie, ktoré sprevádzali expedíciu na ostatných riekach v oblastiach Džungársky Alatau a Altaj.

Nielen počasie ale aj obťiažnosť riek dokázali často prekvapiť

Od strmých potokov až po vodnaté rieky rôznych obtiažností sa vo východnom Kazachstane nachádza úplne všetko. Keď chcete zistiť ako sa darilo prvej vodáckej slovenskej expedícií v tejto oblasti, tak sa určite príďte  pozret na premietanie fotiek a krátkych video shotov z tejto neuveritelnej krajiny. 
Premietanie bude 19.11 o 19.00 v cestovateľskej klubovni Dobrodruh.sk.