Ako sa pripraviť na zimné cesty autom

Chystáte sa autom na lyžovačku do Álp, Pyrenejí či skialpovať do škandinávie? S blížiacou sa zimou sa zvyšuje aj riziko uviaznutia či bežných závad na aute, ktoré sa však určite nechcete zažiť stovky či tisíce kilometrov od domova. Čo teda vášmu štvorkolesovému miláčikovi „zabaliť“ na zimný výlet do zahraničia?

Vyrazte pripravení

Pred každou dlhšou cestou je servisná prehliadka vozidla úplnou nevyhnutnosťou. Okrem nepríjemností spojených s opravou pokazeného vozidla v zahraničí, či pokuty za zlý technický stav vozidla, znižuje predovšetkým riziko vážnej nehody. Dnes ponúka mnoho (aj autorizovaných) autoservisov zimné servisné prehliadky zdarma, či za symbolickú sumu.

Pred dlhými cestami je dobré si skontrolovať vzduchový filter. Ak je príliš zanesený, oplatí sa ho vymeniť, keďže môže výrazne znížiť spotrebu vášho vozidla. Netreba zabúdať ani na to, kedy máte najbližšie meniť olej. Úplnou samozrejmosťou je kompletná povinná výbava vozidla ako lekárnička, lano, výstražný trojuholník, rezerva a podobne.

Správne obutie

Ak sa chystáte na lyžovačku do zahraničia, je samozrejme logické prezuť na zimné pneumatiky. Treba si však dobre rozmyslieť na aké. Pri ceste do hôr netreba nič nechávať na náhodu, preto odporúčame investovať do kvalitnejších pneumatík, ktoré sú vhodné aj na jazdu v snehu. Na druhú stranu modely pneumatík, ktoré sú určené čisto do snehových podmienok majú často rýchle opotrebenie na suchých podmienkach. Ak s autom bežne jazdíte na krátke vzdialenosti, takéto pneumatiky vám vydržia niekoľko sezón. Pri dlhších cestách ich však môžete výrazne opotrebovať (niektoré modely majú závažné opotrebenie už po 3000 km). Ak sa preto chystáte kúpiť nové pneumatiky, odporúčame sledovať napr. testy zimných pneumatík ADAC a vyberať kompromis medzi výdržou a výkonom aj v extrémnych podmienkach.

Ak sa radíte medzi ľudí ktorí si potrpia na vzhľad svojho auta, dajte si pozor na svoje nablýskané disky. Ak cestujete do odľahlejších destinácií, môžete si ich ľahko poškodiť na rozbitých cestách a taktiež sa môžu stať lákadlom pre zlodejov. Pri ceste do zahraničia teda nie je na škodu zaobstarať si zabezpečenie kolies, ktoré stojí okolo 20 až 30 €.

Rezervné koleso je samozrejmosťou nie len na dlhé cesty. Okrem neho však nie je od veci zaobstarať si aj sadu na opravu defektov. Nie v každých podmienkach máte možnosť koleso vymieňať a bežná je aj situácia, že dostanete defekt na viac kolesách. So sadou na opravu defektov nemusíte vymieňať celé koleso. Stačí napustiť pneumatiku špeciálnym tmelom, s ktorým sa bez problémov dostanete do najbližšieho autoservisu. Skvelým pomocníkom, ktorý sa môže cestou na lyžovačku ľahko stať nevyhnutnosťou, sú snehové reťaze. Tie vám pomôžu predovšetkým v ťažkých horských podmienkach, kde aj na relatívne udržiavaných cestách nemusia stačiť len kvalitné pneumatiky.

Výbava, ktorá sa môže hodiť

Pri zimnom výlete autom sa vám určite bude hodiť GPS, predovšetkým ak cestujete do oblastí, kde ste nikdy predtým neboli. Ušetrí vám množstvo času, stresu a pohonných hmôt. Dajte si však pozor aby ste vyrazili s aktualizovanými mapami, inak sa môže stať, že si trocha predĺžite cestu.

Kamera do auta, tzv. čierna skrinka určite nie je nevyhnutnosťou, no v prípade nehody v zahraničí vám však dokáže výrazne pomôcť vybaviť všetky nepríjemnosti. A navyše, nikdy neviete aké zaujímavosti na ceste zachytí :-).

Zo snehu vám určite pomôže skladacia lopata, kvalitná škrabka a metlička. Do dažďa sa zasa bude hodiť pršiplášť, ktorý využijete pri nevyhnutných opravách či výmene kolesa. Hodiť sa bude kvalitná vodotesná baterka, na škodu nie je ani mať v aute kanister s benzínom, destilovanú vodu či fľašku motorového oleja.