Spoločenské hry na cestovanie II

V roku 2013 priniesol Dobrodruh po prvý krát rozprávanie o moderných spoločenských hrách na cestovanie, z ktorých mnohé sa môžu stať súčasťou cestovnej batožiny.  Za dva roky sa niektoré z nich stratili z pultov predajcov, niektoré boli upravené a mnohé nové sa objavili. Preto sa dnes vraciam opäť k tejto téme a pripájam zopár tipov na sofistikovanú zábavu pre dvoch a viacerých hráčov.

Kľúč podľa, ktorého sú hry radené ostáva nezmenený. Od najmenších po najväčšie – od škatule rozmerovo malých po škatuľu rozmerovo objemnejších, vhodných skôr na zbalenie do batožinového priestoru motorového vozidla.

Summoner Wars (Vojna Vyvolávačov) 

Predstavte si, že Šach a Dáma by mali potomka zrodeného vo fantasy svete. To dieťa by bola určite hra Summoner Wars – Vojny vyvolávačov. Hracia plocha ostala takmer nezmenená. Sieť obdĺžnikov na väčšej ploche podobná šachovnici neobsahuje však tmavé plochy. Klasické figúrky vystriedali karty s vyobrazením (výtvarne mimochodom veľmi pekne zvládnutých) obyvateľov fantazijných svetov s popisom ich schopností.  Napriek tomu, že ich pohyb po hracej ploche je obmedzený, ich schopnosti im dovoľujú útočiť proti nepriateľovi silou, ktorá dokáže nepríjemne prekvapiť. Úlohou hráčov (v tejto hre sú len dvaja) je voliť vlastnú stratégiu tak, aby útoky boli čo najviac eliminované. Súčasne však zrealizovať útok, tak aby protihráčovi boli spôsobené čo najväčšie straty. 
Na rozmerovo malú a cenovo veľmi dostupnú hru,  ide o veľmi príjemnú a dynamickú záležitosť.  Rovnako ako pri klasickom šachu je potrebné predvídať protihráčove ťahy. Čo nie je jednoduché, pretože protihráč môže prekvapiť  zahratím karty „kúzla“, ktorým ľahko a rýchlo zmarí dobre vybudovanú pascu.  Pravidlá hry sú jednoduché, nezanedbateľnú úlohu hrá náhoda, „boj“  súperiacich postáv je spojený totiž s hodom kociek. Hru zvládnu už deti vo veku 8 – 9 rokov a atraktívna je skutočne pre všetky vekové kategórie. Napriek tomu, že sa bežne predáva pod jej pôvodným anglickým názvom Summoner Wars, bola vydaná v preklade do češtiny spolu s rozšírením v podobe nových národov (kartičiek), ktoré je možné poslať do boja.  Rovnako je možné, si osobitne zakúpiť kartónovú hraciu plochu, na ktorej sa hrá lepšie ako na papierovej, ktorá tvorí súčasť základného balenia.
Veľkosť základného balenia je asi 20 x 20 cm.

Minutová ríša a Eight-Minute Empire: Legends

V tomto prípade ide o dve takmer identické hry. Minutová ríša je klasická, veľmi príjemná, rýchla, strategická hra. Ústredná myšlienka spočíva vo využití možností vyplývajúcich z kariet, ktoré má hráč k dispozícii na ovládnutie čo najväčšieho územia kráľovstva nachádzajúceho sa na hracej ploche. Veci sa komplikujú tým, že protihráč vás môže z obsadeného územia „vystrnadiť“. Každú kartu môžete použiť len raz, potom ju musíte zahodiť a buď si zobrať tú, ktorá sa vám práve ponúka, alebo si „kúpiť“ vhodnejšiu s rizikom, že miniete všetky svoje „dukáty“ skôr ako vás pritlačia skutočne zlé časy.
Pravidlá hry sú veľmi jednoduché a v pohode ich zvládne už školák na prvom stupni Základnej školy. Hra je určená pre dvoch hráčov. Vydaná bola v českom jazyku. 
Eight-Minute Empire: Legends je sestrou (alebo radšej bratom?) Minútovej ríše. Od pôvodnej hry sa líši tým, že víťazné body, ktoré ste získavali v pôvodnej verzii hromadením surovín, nahradili magické miesta a mystické tvory. Nechýbajú draci a lúpežníci, ktorí obsadzovanie územia vedia pekne znepríjemniť. 
 Oproti pôvodnej verzii je táto hra drahšia (Minutová ríša cca 15 Eur, Eight-Minute Empire cca 25 Eur) a doposiaľ je dostupná výhradne s pravidlami v anglickom jazyku. Samotná hra je však jazykovo nezávislá. Preklad pravidiel do českého jazyka je dostupný na stránke http://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/eight-minute-empire-legends-3633/k-stazeni/pravidla-4111/ .
Veľkosť základného balenia je asi 20 x 20 cm.

Sedem drakov

Ak by som mal teraz vyhlásiť favorita spoločenských hier vo veľkosti, vtipnosti, nápaditosti, zaujímavosti a vhodnosti na pribalenie do batožiny, ktorú ponesiete kilometre a kilometre na chrbte, bola by to kartová hra Sedem drakov. Princíp hry je niečo ako piškvorky s kartami. Prikladáte karty k sebe, aby ste vytvorili líniu drakov rovnakej farby. Žiaľ, vašu snahu môžu zmariť protihráči, vynútená zmena „farby“ dračej zbierky a nevhodná kombinácia obrázkov na kartách, ktorá vám nedovolí dopĺňať ten váš reťazec.
Na pochopenie pravidiel absolútne jednoduchá hra vhodná aj pre začínajúcich školákov. Pozor! To, že je hra vhodná pre školákov neznamená, že stratila kúzlo pre starších a starých harcovníkov. Stále ide o hry, ktoré majú potenciál zaujať všetky vekové skupiny do času, kým staroba zahmlí vaše logické schopnosti. 
Veľkosť balenia zodpovedá klasickej veľkosti hracích kariet napr. Canasty. Cena sa pohybuje do 8 Eur.

Temné znamenie (Elder Sign)

 Jednoduchých, časovo nenáročných hier už bolo až – až. Hovorí vám niečo meno Howard Phillips Lovecraft? Cthulhu? (mimochodom viete, že nikto ani nevie ako sa správne toto slovo číta?) Necronomicon? Ak ste aspoň raz odpovedali „áno“ ste zrelí adepti na túto kúzelnú hru. Prastaré zlo sa začína prebúdzať vďaka nazhromaždeným artefaktom v múzeu v Arkham City. Ktorý z Prastarých povstane, aby ovládol tento svet? Dokážete sám, alebo so spoluhráčmi voliť svoje kroky tak, aby ste zlo eliminovali? Alebo dokonca porazili Prastarého? 
V tomto prípade ide o skutočnú modernú spoločenskú hru. Jeden „krok“ hráča spočíva v zahratí niekoľkých sekvencií scenára hry. Obyčajne volí úlohy, ktoré podľa požiadaviek hry musí splniť. Ťah hráča potom spočíva napríklad vo vlastnom plnení úlohy (častokrát hod kociek a výber symbolov z tých čo sa kockách objavili na splnenie úlohy), vo vyhodnotení plnenia úloh, v pomoci spoluhráčom, alebo v liečení vlastnej postavy z hry, ktorá utrpela zranenia, pretože nesplnila úlohy v boji proti potvorám z cudzích svetov.
Pravidlá týchto hier sú prirodzene komplikovanejšie. V pohode ich však už zvládnu deti vo veku 9 rokov a atmosféru hry si vychutnajú nielen milovníci hororov. Temné znamenie je blízkym príbuzným trochu staršej a trochu komplikovanejšej hry Arkham Horror. Obidve hry sa dočkali viacerých rozšírení. S ich nákupom sa však netreba ponáhľať. 
Hry boli lokalizované do češtiny. Cena základnej hry Temné znamenie je okolo 25 Eur.

Ubongo

Prečo má fínske školstvo takú vysokú úroveň? Pretože vytvoriť takú jednoduchú, zábavnú a súčasne „náročnú“ hru spočívajúcu v riešení priestorových hlavolamov dokážu len Fíni! Táto hra je zábavná, zaujímavá, strhujúca, návyková. Vašou úlohou je poskladať dieliky do obrazca, aby neostalo kúska voľného. Ak to stihnete v určenom časovom limite a vyhráte, získate drahokamy, ktoré si ukladáte do svojho „skladu“. A máte nádej vyhrať. Ono totiž ešte aj tie drahokamy musíte správne ukladať, lebo niekedy môže byť menej dobre uložených, viac ako mnoho rozhádzaných.
Naozaj jednoduchá hra na pravidlá s kúzlom  spočívajúcom práve v riešení hlavolamov. Riešenie hlavolamov nie je zďaleka také náročné ako sa na prvý pohľad zdá. Opäť platí, školák, ktorý zvládol druhácku matematiku, už môže skúsiť Ubongo. Pre tých starších platí, že logické myslenie a priestorová predstavivosť sú prevenciou Alzheimra ☺
Cena základnej verzie sa pohybuje okolo 27 Eur.

Pandemic

Ách, teraz by som najradšej napísal, že táto hra je mojím miláčikom. Kooperatívna, zaujímavá, napínavá, totálna maškrta. A čo je úplne najdôležitejšie, jej česká, vynovená reedícia by sa mala na trhu objaviť v priebehu mesiaca júl 2015. Na trh s ním prichádza vydavateľstvo Mindok, pôvodné vydanie od Albi, je niekoľko rokov beznádejne vypredané. Na trhu sú v ponuke anglické a nemecké verzie. 
Pandemic je o záchrane sveta. Pandémie tých najhorších z najhorších chorôb postupne napádajú svetové metropoly a vašou úlohou je presúvať záchranárov, zdravotníkov, laboratória, tak aby ste eliminovali všetky hrozby. Pomôcť môžu aj hráči, ktorí práve nie sú „na ťahu“ ak im to práve dovoľujú karty, ktoré máte na ruke. Ak pomôcť nemôžu a vy ste sa ešte nešikovne zablokovali, hra môže nad vami zvíťaziť a svetovú hrozbu ste nezažehnali. Váš svet zomiera. Znie to čudne, ale naozaj hrajete „proti zmyslu“ hry samotnej. V novej verzii dokonca aj proti skrytému bioteroristovi.

Venovať sa všetkému novému čo sa v priebehu dvoch rokov objavili na pultoch našich predajcov je úplne nad moje sily. Z hier, ktoré môžu zaujať tých čo prvé rande s modernými hrami majú za sebou, je možné spomenúť napríklad Talizman, Descent alebo Zaklínač– tematicky veľmi podobné hry o putovaní svetom kúziel a mágie spojené s bitkami proti zlým a ešte horším potvorám. Ak vám je označenie Zaklínač povedomé a spája sa vám s Geraltom z Rivie, tak tá hra je práve o ňom. Mimochodom, nájdete v nej okrem figúrky Geralta, aj Marigolda, krásnu Triss Ranuncul a trpaslíka Yarpena Zigrina. Pred dvomi rokmi popisovaná hra Memoir 44 sa dočkala rozšírenie v podobe Equipment pack, ktorá prináša neskutočné množstvo novej bojovej techniky a vojakov.  Lahôdkou pre rodinnú pohodou je Ticket to ride „Europe“, alebo kooperatívni Záchranári Boj s ohňom. Rovnako sa objavili nové verzie kartovej hry Timeline. Je toho naozaj veľa. Dobrá rada nad zlato: navštívte svojho predajcu :-)