Testovali sme čelovku Fenix HP25R

Vysoký výkon, robustná a odolná konštrukcia, nabíjanie prostredníctvom microUSB portu robí z čelovky Fenix HP25R absolútne univerzálneho pomocníka, využiteľného nielen pri bežnom kempovaní, ale aj iných outdoorových aktivitách a športoch.
Bol som zvedavý, ako sa mi v praxi osvedčí táto novinka z rodiny čeloviek od značky Fenix. V krátkom čase som ju využil pri rôznych aktivitách, ako je vysokohorská turistika, beh ale aj bicyklovanie. Za zaťažkávaciu skúšku považujem jej odskúšanie počas turistiky na Jebel Toubkal /4167m/ v pohorí Atlas v Maroku. Tam som dôkladne mohol vyskúšať jej svetelný dosvit, výdrž ale aj odolnosť voči prachu a od výrobcu garantovanú odolnosť voči pádu z jedného metra. Poďme však pekne po poriadku. ​​

Dva reflektory bieleho svetla + červená dióda

Čelovka HP25R ponúka hneď dva reflektory bieleho svetla a osem svetelných režimov, ktoré s prehľadom stačia vo všetkých bežných aj výnimočných outdoorových situáciách. O svietenie sa starajú najmodernejšie LED diódy Cree XM-L2 a Cree XP-G2. Tie sa ovládajú nezávisle na sebe, každé svojím tlačidlom. Nesmieme zabudnúť ešte na 5 mm červenú diódu 0,2 lumenu, ktorá môže svietiť stále alebo blikať. Čelovka neumožňuje zapnúť oba reflektory naraz, no to by zrejme ani nemalo prakticky žiaden zmysel. 
Fenix HP25R
Ten väčší, diaľkový reflektor má svetelný kužeľ užší s hlavnou intenzitou svetla sústredenú do jeho stredu. Pri maximálnom výkone 1000 lumenov je jeho dosvit úctyhodných 187 metrov. Ani druhý najsilnejší režim 350 lúmenov mi neprišiel nijako výrazne slabší, ale akumulátor pri ňom vydrží hneď trikrát dlhšie. Musím povedať, že keď som čelovku použil v prítomnosti ďaľších ľudí, všetci sa najprv zarazene a podvedome otočili a hľadali auto, ktoré za našim chrbtom zaplo diaľkové svetlá :) Keď potom zistili, že "túto žiaru", spôsobuje malá vecička v mojich rukách, dosť dlho sa natom bavili a čelovka si hneď získala popularitu. Večer sa často opakovali hlášky ako: "Zapní ten reflektor". Dosvit čelovky je skutočne mimoriadne prekvapivý a tmavý les, horská cesta, okolie táboriska alebo pobrežie sa razom stalo osvetlené skoro ako počas dňa.
 
Pokiaľ má mať výkonná čelovka primeranú výdrž, bežné batérie AA už by nestačili. Na napájanie čelovky slúži štandardný akumulátor s kapacitou 2600 mAh, ktorý sa nabíja priamo v čelovke prostredníctvom vstavaného micro-USB konektora. Akumulátor sa vkladá kruhovým otvorom so skrutkovacím tesnením.
Fenix HP25R

Dobíjanie cez microUSB port

Dobíjanie cez microUSB port považujem za obrovskú výhodu. Nemusel som myslieť na zmenšujúcu sa zásobu energie v batériách ani nato, či som nezabudol kúpiť náhradné baterky. Čelovku som  jednoducho pripojil USB káblom k zdroju a nabil ju presne tak isto, ako napríklad mobilný telefón. Čiže pomocou adaptéra do siete, do auta, alebo z počítača. HP25R disponuje aj indikáciou stavu nabitia akumulátora aj inteligentnou ochranou proti prehriatiu. Nabitie úplne vybitého akumulátora pritom trvá asi 3 hodiny. Ak sa chystáte na dlhšie cesty do divočiny, určite sa oplatí príkúpiť akumulátor s vyššou kapacitou až 3500 mAh, ktorý predĺži výdrž až o 35%.
 
Na hlave je HP25R dobre vyvážená, takže aj napriek svojej o niečo vyššej hmotnosti /228g/, ktorá je ale vzhľadom k parametrom úplne primeraná je výborne použiteľná aj pri dynamickejších aktivitách. Čelovku som využil aj počas behu alebo na bicykli. Predpokladám, že určite by s ňou boli spokojní aj bežkári a keď som ju požičal kamáratom horolezcom a jaskyniarom, pochvalovali si, že veľmi dobre drží aj na prilbe. Čelovka je aj vodeodolná a prachuvzdorná a nemusíte sa teda obávať jej použitia aj za prudkého dažďa, čo je tiež veľké plus. Od výrobcu je aj garantovaná odolnosť voči pádom z jedného metra. 
celovky Fenix jozo Terem

Výdrž čelovky

Výdrž na jednotlivé režimy som presne netestoval, ale z údajov výrobcu plynie zistenie, že menší z oboch reflektorov je o trochu väčším žrútom energie. Pri rovnakom svetelnom toku 130 lúmenov vysaje širokouhlý reflektor akumulátor za 9 hodín, diaľkový až za 12 hodín. Pri svetelnom toku 30 lumenov je výdrž menšieho z reflektorov 40 hodín, zatiaľ čo diaľkového 42 hodín. Na najslabší režim 4 lúmenov potom vydrží širokouhlý reflektor svietiť 150 hodín. Ak teda pri dlhšej výprave nebudeme mať možnosť dobíjať, oplatí sa mať spotrebu na pamäti a využívať jednotlivé režimy efektívne.
 
Čo tejto čelovke vytknúť? Nič dôležité mi nenapadne. Snáď len robusnejšia konštrukcia, hmotnosť a kábel na čelovke, ktorý mi zavadzal v batožine. V prípade, že sa chystáte iba opekať k ohňu, možno je vám táto premakaná čelovka zbytočná a stačí niečo menšie a jednoduchšie. No ak holdujete pravidelným outdoor aktivitám a chcete byť pripravený na všetko, čelovku Fenix HP25R môžem do vašej výstoje len odporučiť.