Appalačská cesta – 3460 km dlhý trek

Dobrodruh.sk - 26.1.2017
Appalačská cesta

Appalačská cesta /Appalachian trail/ je severoamerickým diaľkovým trekom, ktorého dĺžka je 3 460 km. Tiahne sa 11 štátmi USA, rôznym krajinným reliéfom i podnebím. Každoročne ním prejde cez 4 milióny turistov, no len málo z nich sa pokúsi prejsť celú trasu. Ročne ich vyrazí asi 2500, no len približne 10 % z nich sa o 4 až 6 mesiacov neskôr objaví na opačnom konci.

Putovanie začína na úpätí Appalačského pohoria a z južného štátu Georgia smeruje k stredoatlantickým štátom, do oblasti Nového Anglicka, a končí v drsnej divokej oblasti New Hampshire a Maine. Križuje veľa národných parkov, vrátane Great Smoky Mountains a Shenandoah.

Apalačská cesta

Appalačská cesta

Praktické informácie

1. Poloha USA: 11 štátov ležiacich pri východnom pobreží (Georgia, Severná Karolína, Tennessee, Virgínia, Západná Virgínia, Maryland, Pensylvánia, New Jersey, Connecticut, Massachusetts, Vermont, New Hampshire, Maine).

2. Kedy sa vydať na cestu: Od jari do jesene, pretože niektoré úseky sú v zime nepriechodné.

3. Štart-cieľ: Začiatok je v Georgii a koniec v Maine, pričom niektorí ľudia zdolávajú celú trasu niekoľko rokov – každý rok len jej určitú časť.

4. Trvanie cesty: 4 až 6 mesiacov pre prechod celej trasy.

5. Najvyššia nadmorská výška: Clingman´s Dome (2 024 m), Severná Karolína.

6. Značenie: Biele značky v tvare zvislých pruhov namaľovaných na stromoch a skalách. Vedľajšie cesty sú značené modrou, oranžovou a červenou farbou.

7. Vybavenie: Prístrešky sú všeobecne vybavené toaletami a vodou, ale majú len obmedzenú kapacitu. Stan je istota.

Komentáre Disqus