Vždy zostaňte suchý

Fjällräven - 15.9.2017

Čo sa týka počasia, jeseň je zložité ročné obdobie. Počas jedného dňa sa môže stať, že nosíte nepremokavú bundu a o chvíľu budete donútený chodiť iba v tričku. Vo Fjällräven veríme, že nikdy nie je zlé počasie, iba zlé oblečenie. Týmto „zlým oblečením“ myslíme zlú výdrž, ale aj škodlivosť pre životné prostredie. Eco-Shell je materiál, ktorý je dobrý nielen pre prírodu, ale aj v tom, aby vás udržal v suchu. Pre kolekciu jeseň/zima 2017 sa Fjällräven rozhodol ešte viac rozšíriť využiteľnosť tohto pevného, nepremokavého a priedušného materiálu.

Eco-Shell – lepšia voľba, ako zostať suchý

Keď vo Fjällräven vyvinuli Eco-Shell, nechceli vytvoriť len priedušný materiál, ktorý neprepúšťa vietor a dážď; chceli vytvoriť materiál, ktorý zvládne všetky tieto veci bez toho, aby škodili prírode. V roku 2015 sa veľa hovorilo o potenciálnej hrozbe PFC (fluórovaných uhľovodíkov), ktoré sa môžu usadiť v živých organizmoch a postupne sa vyšplhať v potravinovom reťazci.

Spravili sme krok, ktorým sme urobili rýchle zmeny, pretože morálne to bolo to najsprávnejšie riešenie.“  Hovorí Henrik Andersson, vedúci výskumu a vývoja vo Fjällräven.

fjallraven

Prvým krokom bolo vytvoriť odev s použitím recyklovaných a recyklovateľných materiálov, takže všetky odevy z materiálu Eco-Shell sú vyrobené z recyklovaného polyesteru. Najväčším krokom bolo však použiť impregnáciu, ktorá je bez PFC.

Pre každé počasie na jeseň: High Coast Eco-Shell Padded Parka (w)

Na jeseň/zima 2017 sa Fjällräven rozšíril o kolekcie High Coast a novú kolekciu Bergtagen, takže zasahuje prostredie či už na úrovni mora alebo vysoko v horách. High Coast Eco-Shell Padded Parka pre ženy je ako každodenná bunda bez žiadnych zbytočností so základnými vlastnosťami, no s veľkou výdržou. Hravo si poradí s dažďom, vetrom alebo s nízkymi teplotami.

fjallraven

Ako Eco-Shell funguje?

Eco-Shell vás ochráni pred dažďom a vetrom, ale takisto je aj dostatočne priedušný. Systém vrstiev (3 v rámci kolekcie Keb a Övik alebo 2.5 v rámci Abisko) v kombinácii so štruktúrou mikroskopických hydrofilných tunelov zabezpečuje to, že vlhkosť z vášho tela prepustí von, ale neprepustí dážď ani vietor.

Keď sa potíte, koncentrácia pary vo vašom odeve z Eco-Shell rastie. Molekuly vody sú tak vtiahnuté do hydrofilných tunelov tkaniny. Tu sa spoja do takzvanej reťaze, ktorá sa presunie na povrch látky, kde následne vyschne.

  • A: Vonkajšia látka vyrobená z recyklovaného polyesteru bez PFC impregnácie, ktorá odpudzuje dážď, vodu a sneh.
  • B: Hydrofilná membrána efektívne zastavuje vlhkosť pred preniknutím z vonku, ale zároveň prepúšťa vlhkosť z vášho tela von, kde sa následne vyparí. Látka je zároveň 100% odolná proti vetru.
  • C: Na 3-vrstvovom systéme Eco-Shell sa nachádza tenká polyesterová vrstva, ktorá tento systém chráni a zároveň je príjemná pre kožu. Táto vnútorná vrstva takisto pomáha prenosu vlhkosti z tela von.
  • D: Vetru vzdorná vonkajšia vrstva spolu s membránou úspešne zastavujú studený vietor pred preniknutím k vášmu telu.
  • E: Na 2.5-vrstvovom materiály Eco-Shell sa nachádza ochranný náter z vnútornej strany membrány, ktorý zabraňuje obnoseniu a pomáha tomu, aby bol odev príjemný na kožu.
Komentáre Disqus