Ako prežiť v púšti - druhá časť

Pohyb v púšti je mimoriadne nebezpečný. Nepodceňte preto množstvo potrebnej vody a potravín, klimatické podmienky ani terén. Voda je v púšti najcennejším bohatstvom a my vám poradíme, ako obmedziť stratu telesných tekutín, ako vodu vo vyprahnutej zemi nájsť i ako prežiť s minimom jedla.

 
Hoci existujú rozličné typy púštnych oblastí, všetky majú niektoré spoločné fyzikálne znaky: nedostatok vody, nedostatok vegetácie, teplotné extrémy, jasný slnečný a mesačný svit, pieskové búrky, fatamorgány.
 

Ako nestrácať tekutiny

 
1. Choďte stále úplne oblečení, budete sa menej potiť.
2. Kým nemáte zabezpečený pravidelný prísun vody, neumývajte sa.
3. Zbytočne neodbiehajte, obmedzíte tak potenie.
4. Vodu pite malými dúškami. Ak je jej zásoba kriticky malá, iba si ovlažujte pery.
5. Cmúľajte v ústach malé okrúhliaky alebo žute trávu, smäd vám trochu prejde.
6. Soľ používajte len s vodou a iba vtedy, ak máte zabezpečený pravidelný prísun vody.
 
V púšti na prežitie potrebujete predovšetkým vodu, pretože bez nej čoskoro zomriete. V horúčave 48°C sa dá bez vody prejsť najviac 8 km, potom človek slolabuje. V porovnaní s vodou je potrava v púšti oveľa menej dôležitá. Navyše na zažívanie potrebujete tekutiny, tak sa snažte jesť skôr potraviny s obsahom vody, napr. ovocie, zeleninu.
 
O vode si zapamätajte 3 veci:
1. Vždy tečie smerom nadol.
2. Narúša povrch pôdy vytváraním potôčikov, kaňonov a plytkých nádrží.
3. Podporuje rast vegetácie.
 
Spodnú vodu nájdete aj v púšti. Keď natrafíte na vyschnuté jazero, začnite v jeho najnižšej časti kopať zem až do okamihu, kým nenatrafíte na mokrý piesok. Potom chvíľu počkajte, aby voda mohla presiaknuť von. V suchých korytách musíte nájsť zátoku a na jej najnižšom mieste začať kopať. Ak vodu nenájdete, skúste na inom mieste, no zbytočne sa nevyčerpávajte. Zeleň na stenách kaňonu tiež naznačuje, že do skaly presakuje voda. Hľadajte aj vegetáciu, ako tŕstie, vŕby, topole, palmy, lebo pod nimi sú spravidla trvalé vodné zdroje. Vodu obsahujú aj púštne rastliny, napr. kaktus. Olúpte tuhú vonkajšiu vrstvu kaktusu a žujte vnútorné tkanivo, nasiaknuté vodou. 
 

Ako prežiť s minimom jedla

 
V púšti platí zásada, že pokiaľ nemáte vodu, nejedzte. A pokiaľ jej máte len 0,5 l na deň, tiež by ste nemali vôbec jesť, najmä jedlá obsahujúce bielkoviny, pretože tie si pri trávení vyžadujú tekutinu.
Bez jedla človek vydrží i viac než mesiac, bez vody len 3 dni. Jedlo je však zdrojom nevyhnutnej energie a v púšti ju môžete získať či už z rastlinnej, alebo živočíšnej potravy. Závisí to však od oblasti, v ktorej sa púšť nachádza. V mnohých púšťach rastú datľovníky, figovníky, akácie, baobaby, agávy, divé tekvice či opuncie. Vyhnite sa však kvetom s mliečnou alebo farebnou šťavou, pretože tie sú jedovaté.
 
V živočíšnej ríši majú všetky púštne zvieratá (cicavce, vtáky i plazy) jedlé mäso, vrátane hmyzu. Vyhýbajte sa však stonožkám škorpiónom a húseniciam, lebo mnohé z nich sú jedovaté.
 
Základné pravidlá pohybu v púšti nájdete v prvej časti.