Predpoveď počasia podľa prírodných zákonitostí

Spoliehať sa len na predpoveď počasia z médií či z internetu nemožno ani v našich podmienkach. Počasie totiž ovplyvňuje viacero faktorov, ktoré sa neustále menia v krátkych časových intervaloch, nuž to, čo platilo o predpovedi ráno, nemusí platiť na obed. Aj to je dôvod, prečo by ste najmä na túrach mali rátať i s náhlou zmenou počasia a naučiť sa predvídať vývoj týchto zmien.

Naučte sa pozorovať všetky zmeny vetra a tlaku a na základe toho potom vyhodnotiť i rozhodnutie, či pokračovať v ceste alebo nie. Hrozivo vyzerajúca obloha sa totiž nakoniec môže stratiť na horizonte a jej zrážky vás ani nezasiahnu, kým čosi, čo vyzerá na ľahký dážď sa v priebehu pár minút zmení na výdatné zrážky.

Zvieracie ukazovatele

Zvieratá majú neuveriteľne vyvinutý zmysel pre atmosférický tlak, čo im pomáha predpovedať počasie deň i dva dopredu. Vtáky, ktoré sa živia hmyzom, napríklad lastovičky, lovia za dobrého počasia vo väčších výškach, kým pred búrkou viac pri zemi. Králiky či veveričky bývajú neobvykle aktívne s blížiacim sa zlým počasím. Možno to pozorovať na tom, ako si do svojich brlôžkov usilovne znášajú viac potravy.
 
 
Ani zvieratá však nevedia predpovedať počasie príliš dopredu, o vývine nasledujúceho ročného obdobia nehovoriac. To, že si veverička nazbiera na zimu veľkú kopu orieškov ešte neznamená, že bude tuhá zima. Ani hĺbka medvedieho brlohu nemá žiadny vzťah ku krutosti blížiacej sa zimy, ale k tomu, aká je v danej oblasti pôda. 

Oheň

Rovnomerne stúpajúci dym z táborového ohňa znamená, že počasie je stále a zrejme zostane priaznivé. Ak sa, naopak, točí alebo je stočený dolu, pravdepodobne sa blíži búrka alebo dážď.
Blížiace sa búrkové počasie možno badať i na drevených rúčkach náradia – sú tesnejšie kvôli prijatej vlhkosti vzduchu.

„Pocit v kostiach“

Kučeravé vlasy ľudí i zvieracie kožúšky zvyknú s prichádzajúcim zlým počasím tuhnúť a ťažšie sa rozčesávajú. Reumatici tiež citlivo reagujú  na zmeny počasia.

Zvuk a vône

S blížiacim sa daždivým počasím sa zvuky nesú do väčších vzdialeností než zvyčajne a sú i zreteľnejšie, pretože vlhkosťou nabité ovzdušie sa chová ako zosilňovač. Vôňa stromov a rastlín sa pred príchodom dažďa stáva zreteľnejšou, lebo vegetácia sa otvára, aby mohla dážď lepšie vsiaknuť.

Znamenia na oblohe

Červená farba slnka alebo oblohy pri západe naznačuje, že ovzdušie obsahuje málo vlhkosti a najbližšie dve hodiny pravdepodobne nebude pršať či snežiť. Červená obloha ráno je zase znamením, že prichádza búrka, sivá zase hlási suchý deň. Nevýrazná farba je výsledkom suchého vzduchu nad parou, ktorá sa vytvára nahromadením rosy na prachových časticiach, ktoré sú zavesené v nižšej atmosfére.
 
 
Sivá a zatiahnutá obloha večer ukazuje na dážď – častice prachu sú natoľko zaťažené vlhkosťou, že čoskoro spadnú v podobe dažďa. Ranná hmla, dvíhajúca sa z údolia, prinesie krásny deň. Ak sa však hmla v hornatej oblasti nezdvihne počas dopoludnia, zostane v údolí celý deň a neskôr popoludní sa pravdepodobne zmení na dážď. Jasná nočná obloha signalizuje dobré stabilné počasie. Na konci leta môže byť tiež výstrahou pred mrazom, pretože mraky izolujú zemský povrch proti strate tepla a bez ich prítomnosti v nočných hodinách je mráz pravdepodobnejší. Jedna noc s jasnou oblohou nasledovaná nocou s iba niekoľkými viditeľnými hviezdami oznamuje zmenu počasia.
 
Na presnú predpoveď počasia možno využiť i farebný kruh viditeľný okolo slnka či mesiaca, tzv. korónu. Zväčšujúci sa kruh je známkou dobrého počasia (ukazuje, že vlhkosť v atmosfére sa vyparuje a deň, dva bude jasno), kým zmenšujúca sa koróna znamená dážď.
 
Zelené slnko, blikajúce z popoludňajšieho slnka prináša dobré počasie na najmenej 24 hodín. Zvestovateľom dobrého počasia je i dúha v jesennom popoludní.