Raftovanie v Bosne

VIDEO: Každý snáď počul o raftovaní v Slovinsku na Soči. No o kus ďalej južnejšie sa nachádza krajina, ktorá je pre raftovanie nemenej zaujímavá - Bosna a Hercegovina. Vápencové pohoria tu vytvárajú mnoho kaňonov s kaskádami, ktoré ostávajú splavné po väčšinu roka. My sme sa rozhodli splavit rieky Unu a Neretvu.

 

Una je od nás najbližšie. Z chorvátskej diaľnice sme prešli cez Plitvické jazerá do mesta Bihač, ktorý je takou základňou pre výlety do národného parku Una. Tunajší ľudia už vedia, že tu majú niečo cenné a tak začali na tom zarábať. Za splavenie rieky treba zaplatiť vstupné do národného parku a tiež si treba zaplatiť miestneho "sprievodcu" do raftu. Na splave je najzaujímavejší hneď začiatok, kde je 17m vysoký vodopád Štrbački buk. Ten sa nesplavuje, len sa tam zhodí raft dole po prúde.

 

Po ňom nasleduje pár zaujímavých perejí a potom je to už pohodlný splav na pár hodín. Pokračovali sme po chorvátskej diaľnici na juh a odbočili sme naspäť do Bosny smerom na Mostar,kde sme sa zastavili pri historickom moste, a pokračovali proti prúdu Neretvy. V meste Konjič začína kaňon. Nie je tu žiadny národný park, no aj tu by už ľudia radi vyberali rôzne poplatky. Vraj za raftovanie treba zaplatiť miestnemu rybarskemu zväzu. Ale na takú absurditu sme sa už nenechali nahovoriť. Okrem toho tam, na rozdiel od Uny, žiaden ticket office nebol. Trošku väčší nádych adrenalínu tomu pridávalo, že v lesoch okolo kaňonu boli varovania pred položenými mínami. Naštastie sa rieka zamínovať nedá. Splav bol zaujímavý hlavne vysokými skalnými útesmi po oboch stranách a priezračnou hlbokou vodou. Výlet sme zakončili v neďalekom Sarajeve. Zatiaľ je Bosna málo navštevovaná raftármi a lacná, no nepotrvá to dlho a slovenské raftové agentúry začnú ponúkať aj zájazdy do Bosny.