Cestovateľská Kambodža 2019

Patrik Kovár - 2.4.2020

V čase corona vírusu som dostrihal video z 3 týždňového pobytu v Kambodži z minulého roku. Cestovanie po Ázií mi veľmi chýba. Hlavne keď som strihal video, tak mysľou som bol stále tam. Tá sloboda keď si požičiate motorku a môžete cestovať kade sa vám len zachce. Človek si to ešte viacej uvedomí v čase karantény...

Kambodža je pre mňa veľmi smutná krajina

Opúšťal som ju s veľmi zmiešanými pocitmi. Na jednej strane v Kambodži nájdete historické miesta ako chrámový komplex Angkor Wat (je považovaný za najrozľahlejší náboženský komplex na svete). Dnes je Angkor Wat asi najpopulárnejšou pamiatkou v tejto časti Ázie. Mimochodom, vydá sa do nej každý druhý turista, ktorý navštívi Kambodžu. V Kambodži nájdete aj tie najkrajšie pláže. Konkrétne na ostrove Koh Rong, ktorý ešte stále nedosiahol až taký cestovateľský boom.

Ostrov Koh Rong

Počul som hovoriť o ňom, že sú to nové Maledivy. Na ostrove stále nie je poriadna infraštruktúra a asfaltové cesty by ste tam hľadali márne. My sme strávili 9 dní na tomto ostrove. Pôvodne sme tam mali byť iba 4 noci no krásne čistá pokojná voda a biely piesok nás presvedčili ostať dlhšie. Ostrov Koh Rong je celkom párty ostrov. Aspoň čo sa týka hlavnej dedinky. No Koh Rong nie je jediný ostrov a pre kludnejší pobyt si viete vybrať susedné ostrovy. Čo by som ešte zmienil je že ľudia sú tu veľmi super. Najviac ma prekvapilo, že nie sú tak vtieraví a nemáte tu pocit chodiacej penaženky.

No prečo je pre mňa táto krajina taká smutná?

V prvom rade ich minulosť, ktorá ich prenasleduje. 17. apríla 1975, Červení Kméri vedení svojím vodcom Pol Potom v Kambodži dobyli hlavné mesto Phnom Pénh a v krajine nastolili genocídny režim. Počas svojho vládnutia vyvraždili 1,7 milióna ľudí. Títo ľudia boli prevažne vzdelaní a učitelia. Doteraz tam majú problém s učiteľmi. Ako sa má krajina posunúť vpred, keď ju nemá kto vzdelávať? Navyše chudoba tomuto vôbec neprispieva.

Ďalšia vec je špina. Špina bola všade. Viem, že v Ázijských krajinách je to celkový problém, ale toto bol extrém.  Doslova som nechápal ako je toto možné. Aj na málo osídlených miestach ste mohli vidieť chudú kravu sa pásť medzi odpadkami. Nehovoriac o tom, že všetko sa balilo do plastov. 

Najčudesnejšie mesto Sihanoukville

V Kambodži som videl aj najčudesnejšie mesto aké som kedy videl. Jedno sa o mesto Sihanoukville. Je to mesto, z ktorého sa vyráža na ostrov Koh Rong. Pozemky celého mesta majú skúpené Číňania, ktorý si tam stavajú kasína a hoteli. Celé mesto bolo len špina, kasíno a veľa veľa rozostavaných hotelov a kasín. Smutné. 

Radšej by som sa vybral preskúmať inú krajinu. No napriek tomu sme tu strávili pekné a zaujímavé 3 týždne.

Komentáre

Ak chcete písať komentáre, prihláste sa alebo sa zaregistrujte.