NP Slovenský kras - Zádielska tiesňava, Hájske vodopády a Turniansky hrad ...

Zádielska dolina sa nachádza vo východnej časti Slovenského krasu hneď za malebnou a turistickou obcou Zádiel. Vytvoril ju Chotárny potok nazývaný aj ako Blatnica alebo Blatný potok v mohutných vápencových vrstvách. Tento potok tu vytvára malé vodopády a kaskády. Monumentálne krasová tiesňava je dlhá priblížne 3.3 km.

Zádielská dolina je najhlbšiou tiesňavou na Slovensku

Zádielska tiesňava je mestami len 10 m široká a jej vápencové steny dosahujú relatívnu výšku cez 310 m. Zádielská dolina je najhlbšiou tiesňavou na Slovensku a je orientovaná od severu na juh. V členitej tiesňave sú pozoruhodné bralá, kolmé steny a skalné útesy, ktoré sú pestré svojími tvarmi, bizarnosťou a mohutnosťou.

V jej horných častiach vidíme silne zvetrané a utvárajúce početné vežičky, medzi ktorými sa nachádzajú úžľabiny. Dolina je horných častiach zarastená lesným porastom a v dolnej časti prechádza lesný porast do suťovísk.

105 metrov vysoká Cukrová homoľa

Z kamenných útvarov v kaňone zaujme svojim tvarom hlavne 105 metrov vysoká Cukrová homoľa, ktorá bola vymodelovaná erozívnou činnosťou vody. Cukrová homoľa je najvyšší vežovitý skalný útvar na Slovensku. V súčasnosti poznáme v Zádielskej doline asi 120 jaskýň. Nachádza sa tu chránená a vzácna fauna a flóra.

Hájske vodopády

Čarovné vodopády ukryté v lesoch Hájskej doliny (neďaleko cesty medzi obcami Háj a Hačava) patria k najkrajším prírodným výtvorom v Slovenskom krase. Najvyšší z týchto vodopádov meria viac ako 6,5 metra, okrem neho sa tu nachádzajú ešte tri veľké – asi 5-metrové – a niekoľko menších vodopádov.

Turniansky hrad

Na vrchole kužeľovitého kopca strážiaceho obec Turňa nad Bodvou stojí zrúcanina hradu s prebohatou a často nie práve pokojnou históriou. Turniansky hrad pamätá množstvo ľútych bojov a dejinných zvratov, veľa ráz bol dobytý Turkami, protihabsburskými povstalcami i cisárskymi vojskami. Hrad má však i pestrú mýtickú minulosť. Jedna z početných povestí napríklad vraví o šľachtičnej, ktorá zo žiarlivosti skántrila nápadníka vlastnej sestry, pretože ho sama bezhlavo milovala. Keď nadto nešťastnú sestru verejne obvinila zo svojho zločinu, zlomila sa pod ťarchou výčitiek svedomia a dýkou namočenou v krvi nevinného mládenca ukončila i svoj vlastný život. Nenachádzajúc pokoj, blúdi vraj jej duch po mesačným svitom postriebrených hradbách Turnianskeho hradu do dnešného dňa.