NP Slovenský kras - Zádielska tiesňava, Hájske vodopády a Turniansky hrad ...

Tomáš Grman - 5.9.2020

Zádielska dolina sa nachádza vo východnej časti Slovenského krasu hneď za malebnou a turistickou obcou Zádiel. Vytvoril ju Chotárny potok nazývaný aj ako Blatnica alebo Blatný potok v mohutných vápencových vrstvách. Tento potok tu vytvára malé vodopády a kaskády. Monumentálne krasová tiesňava je dlhá priblížne 3.3 km.

Zádielská dolina je najhlbšiou tiesňavou na Slovensku

Zádielska tiesňava je mestami len 10 m široká a jej vápencové steny dosahujú relatívnu výšku cez 310 m. Zádielská dolina je najhlbšiou tiesňavou na Slovensku a je orientovaná od severu na juh. V členitej tiesňave sú pozoruhodné bralá, kolmé steny a skalné útesy, ktoré sú pestré svojími tvarmi, bizarnosťou a mohutnosťou.

V jej horných častiach vidíme silne zvetrané a utvárajúce početné vežičky, medzi ktorými sa nachádzajú úžľabiny. Dolina je horných častiach zarastená lesným porastom a v dolnej časti prechádza lesný porast do suťovísk.

105 metrov vysoká Cukrová homoľa

Z kamenných útvarov v kaňone zaujme svojim tvarom hlavne 105 metrov vysoká Cukrová homoľa, ktorá bola vymodelovaná erozívnou činnosťou vody. Cukrová homoľa je najvyšší vežovitý skalný útvar na Slovensku. V súčasnosti poznáme v Zádielskej doline asi 120 jaskýň. Nachádza sa tu chránená a vzácna fauna a flóra.

Hájske vodopády

Čarovné vodopády ukryté v lesoch Hájskej doliny (neďaleko cesty medzi obcami Háj a Hačava) patria k najkrajším prírodným výtvorom v Slovenskom krase. Najvyšší z týchto vodopádov meria viac ako 6,5 metra, okrem neho sa tu nachádzajú ešte tri veľké – asi 5-metrové – a niekoľko menších vodopádov.

Turniansky hrad

Na vrchole kužeľovitého kopca strážiaceho obec Turňa nad Bodvou stojí zrúcanina hradu s prebohatou a často nie práve pokojnou históriou. Turniansky hrad pamätá množstvo ľútych bojov a dejinných zvratov, veľa ráz bol dobytý Turkami, protihabsburskými povstalcami i cisárskymi vojskami. Hrad má však i pestrú mýtickú minulosť. Jedna z početných povestí napríklad vraví o šľachtičnej, ktorá zo žiarlivosti skántrila nápadníka vlastnej sestry, pretože ho sama bezhlavo milovala. Keď nadto nešťastnú sestru verejne obvinila zo svojho zločinu, zlomila sa pod ťarchou výčitiek svedomia a dýkou namočenou v krvi nevinného mládenca ukončila i svoj vlastný život. Nenachádzajúc pokoj, blúdi vraj jej duch po mesačným svitom postriebrených hradbách Turnianskeho hradu do dnešného dňa.

Zádielska tiesňava

Komentáre

Ak chcete písať komentáre, prihláste sa alebo sa zaregistrujte.