Riverbug, nový adrenalínový šport z Nového Zélandu

Riverbug je nový vodný šport plný adrenalínu. Do Európy sa postupne dostal z Nového Zélandu, kde ho vymysleli pri splave divokých riek. Riverbug si možno skúsiť aj na rieke Salza, tak som sa sem vybral. A o čo vlastne ide?

Pravdepodobne najbližšie si možno Riverbug na vlastnej koži skúsiť na populárnej rieke Salza v Rakúsku. Všetci čo holdujú kanoe alebo kajakom túto rieku dôverne poznajú. Pred zopár rokmi sa do dedinky Wildalpen, ktorá je centrom vodáckeho života na Salze prisťahoval Novozélanďan Don. Pohodový adrenalínový "šialenec" z Nového Zélandu dlho hľadal po Európe miesto, kde by rozbehol biznis s Riverbugom a práve dedina Wildalpen priamo pri vodáckej rieke Salza sa mu zdala najvhodnejšia. A tak sa aj stalo, Don si tu našiel ženu Sabinu a dnes majú požičovňu, inštruktorov a tento druh zábavy sa stáva čoraz populárnejší. Napríklad aj rafteri alebo kanoisti si chcú túto novinku aspoň vyskúšať.

Don, riverbug vo Wildalpen

Ako vyzerá loď Riverbug?

Riverbug lode /ak sa to tak dá nazvať/ sú vlastne kombináciou kajaku, raftingu, nafukovacej matrace a hydrospeedu. A práve hydrospeed mi tento nový druh športu pripomínal najviac. Čiastočne ponorený vo vode sa spúšťať po prúde rieky divokými perejami.

Táto adrenalínová novinka má všetko, čo sa vám páči na vyššie uvedených vodných športoch a možno pritom zažiť kopec zábavy. Riverbug člny sú pritom pevné, veľmi ľahko ovládateľné a bezpečné. Tým pádom môže aj začiatočník zažiť veľmi slušné vzrušenie.

Technika Riverbugu

Pri Riverbugu som sedel v plavidle väčšinou vzpriamene alebo opretý chrbtom o sedačku, ktorá je pevne pripevnená. Skúsenejší vyznávači tohto športu sa zvyknú k člnu pripútať popruhmi. Tak urobili aj moji spoločníci. Začiatočníkom sa to však neodporúča, pre prípad, ak by sa čln prevrátil. Je určite lepšie z neho vyskočiť, nechať sa unášať prúdom a neskôr dosť čln opäť pod kontrolu. Presne tak som riešil situácie aj ja J Ako som už spomínal, v plavidle sa sedí vo vzpriamenej polohe a loď sa pritom riadi zábermi rúk vo vode a plutvami. Je to dosť podobné polohe, keď sedíte obkročmo na nafukovačke a pritom rukami zaberáte a meníte smer. Pri Riverbugu však nesedíte obkročmo, no nohy sú spolu a pri manévrovaní vám pomáhajú špeciálne „žabie rukavice“. Presnejšie, neoprénové rukavice s blanami medzi prstami. Samozrejme, keďže tento šport vyžaduje silný a dravý tok riek, najlepšie horských, proti chladu treba byť po celý čas v neopréne. Súčasťou výbavy je aj prilba, plávacia vesta a plutvy.

Smer meníte rukami a nohami bez vesla

Nohami a rukami teda meníte smer a ovládate čln. Veslo sa vôbec nepoužíva. Keďže plavidlo pri Riverbugu nemá zadnú časť, tak ste prakticky stále vo vode a paradoxne, rieku splavujete väčšinou zadnou časťou plavidla. To vyžaduje veľkú obozretnosť a koncentráciu, najmä ak sa dostanete do dravých perejí.

Porovnanie s raftingom alebo kanoe

Podľa môjho názoru, Riverbug je zábavnejší ako napríklad rafting. A určite je v ňom aj viac adrenalínu. V raftovom člne sedíte s ďalšími ľuďmi a v podstate veľké raftové plavidlá sú úplne bezpečné a stabilné. Samozrejme, nemám tým na mysli náročné a nebezpečné dravé rieky sveta. Skôr som pre porovnanie myslel na rôzne firemné teambuilding akcie :) Hoci úprimne povedané, ak idete ako začiatočník na Riverbug, tiež je to náročnosť zhruba ako pri teambuildingu. Ale aspoň som si tri hodiny pri pádlovaní rukami vo vode zamakal. No viem si predstaviť, že na riadne dravých riekach to musí byť fakt bomba. Takže podľa môjho názoru, celkovo v porovnaní s raftingom Riverbug vyhráva.

Ešte by som túto novinku porovnal s kajakom alebo kanoe. Kajak je pre mňa lákavejší. Rovnako aj v kajaku ste sám, pričom kajak alebo kanoe vyžaduje veľké skúsenosti, techniku, silu a celkovo, tu je veľkou výzvou aj ďalšie zdokonaľovanie sa v zručnosti a posúvanie hraníc zjazdnosti. Výhodou však je, že do Riverbugu si môže sadnúť aj začiatočník a splaviť pomerne dravú rieku, čo by si však začiatočník v kanoe dovoliť nemohol. Riverbug je teda celkom určite prístupnejší širokým masám a bežným "smrteľníkom", ktorí nemajú skúsenosti s adrenalínovým športom. Môžu ísť smelo na vec. Riverbug však vyžaduje divokú vodu, ktorej u nás veľmi niet. Najbližšie sú asi rakúske rieky ako Salza, kam sme sa vybrali aj my. Novozélanďan Don tu má super zázemie, čiže stačí len prísť...

Samozrejme ak máte vlastný neoprén, prilbu, vestu a plutvy, berte si radšej vlastné. Špeciálne rukavice vám požičajú, rovnako ako plavidlo a inštruktor vám všetko vysvetlí. Inak sa to vlastne ani nedá, nakoľko takéto plavidlá si ešte bežne sami bez inštruktora požičať nemôžete.

  • Cena sa pohybuje podľa dĺžky trasy. Lacné to ale nie. Orientačne, tri hodiny 49,-e, štyri hodiny 69,-e  a sedem hodín 99,-e. Pozrite si ale radšej web: www.riverbug.me

Aby ste si lepšie vedeli predstaviť, ako to vyzerá v praxi, pozrite si vložené video. Ja osobne tento druh zábavy celkom určite odporúčam skúsiť.