Subwing: Adrenalín pod vodou

Vynález Nóra Simona Sivertsena ohromil milovníkov extrémnych športov. Krídla na lietanie pod vodou sú čoraz väčším hitom.

Rodina Simona Sivertsena sa môže pochváliť prívlastkom dobrodružná. V tomto duchu trávili aj jednu zo svojich dovoleniek, počas ktorej sa rozhodli na plachetnici oboplávať svet. Nešlo však o žiadnu divočinu a čas nebol tak silným súperom, ako by sa mohlo zdať. Voľné chvíle preto trávili rôznymi radôstkami spojenými s plavbou. Potápanie nevynímajúc. 

Simon mal pri ponoroch často pocit, akoby lietal. K dokonalému zážitku chýbala už len rýchla jazda. Na jednej z pláži našiel vyplavený kus dreva, ktorý tvarom pripomínal krídla. Priviazal ho lanom o loď a nechal sa ťahať. Zážitok bol dokonalý a Simon začal premýšľať nad tým, ako ho komerčne sprostredkovať aj iným.

Ohybná konštrukcia

Mladému Nórovi trvalo približne rok, kým svetu predstavil novú extrémnu zábavu. Subwing, krídla na adrenalínové lietanie pod hladinou vody. Konštrukcia pozostáva z dvoch krídel, ktoré sa nezávisle od seba môžu hýbať rôznymi smermi. Spojené sú kĺbom. Lanom sa ťaháte za člnom a je na vás, či budete obdivovať podmorské krásy alebo skúšať prudké otočky počas rýchlej jazdy. Celá konštrukcia je prispôsobená prudkým zmenám smeru a hĺbke ponoru.

Problém s dýchaním 

Konštrukciu Simon dotiahol takmer k dokonalosti, no samotný šport má zopár múch. Problémom je samozrejme dýchanie. Ak nie ste plavec alebo športový potápač, celá zábava sa bude odohrávať skôr na hladine než pod ňou. Nepomôžu vám ani kyslíkové bomby, ktoré by vytvárali veľmi veľký odpor a subwing by sa stali takmer neovládateľnými. Veľkým bezpečnostným nedostatkom je aj komunikácia s člnom. Posádka neskoro zistí, že ste sa niekde šprajcli o koráľ. Následky by boli samozrejme fatálne. 

Aj napriek nie práve lichotivým slovám na záver, by sme sa po subwing počas letného cestovania poobzerali. Správna dávka šialenstva miešaná s väčšou dávkou opatrnosti zabezpečia nezabudnuteľný zážitok.