Ako ošetrovať a udržať turistické oblečenie a obuv v kondícii

Rovnako ako sa kosec stará o svoju kosu, každý outdoorový nadšenec by si mal udržiavať svoju turistickú obuv a odev. Vonku to nemusí byť vždy len slnečná pláž a v daždi a vetre určite veľmi skoro doceníte svoje dobre ošetrené a do akcie pripravené oblečenie.

Prať či neprať, to je otázka!

Nepremokavé, ale pokiaľ možno priedušné a samozrejme čisté. Poviete si, ak tečie voda, tak žiadny problém. V skutočnosti práve outdoorové oblečenie vyžaduje špeciálnu starostlivosť, navyše paleta použitých materiálov je tak pestrá, že zúžiť jeho údržbu len na mydlovú vodu by bolo vážnou chybou. V princípe platí, že pokiaľ ide o turistické nohavice či vetrovky, od výroby sú upravené a impregnované tak, aby spoľahlivo slúžili účelu. Prvou z častých chýb je, keď sa snažíme tento odev čo najdlhšie nosiť bez prania v obave, že by sme ho zbavili jeho turistických „cností“. Sú to práve väčšie znečistenia, čo zhoršuje odolnosť a priedušnosť odevu.

Zvládneme to aj bez reklamy

Ako takéto oblečenie teda vyprať a vyčistiť? V zásade sa stačí držať jednoduchého pravidla, že „outdoor outfit“ perieme vždy len v na to určených pracích mydlách – to znamená v prostriedkoch bez aviváže a podobných zjemňujúcich a voňavých prísad. Takto vyprané oblečenie síce možno nebude úplne vhodné do televíznej reklamy, ale určite si zachová svoje pôvodné vlastnosti. Kto by mal o svoju obľúbenú bundu vážnejšie obavy, stačí čítať zloženia a návody na použitie – určite pri tom-ktorom pracom prípravku nájdete uvedený práve ten materiál, z ktorého je zhotovená vaša bunda. Ďalšou vecou, na ktorú treba myslieť, je fakt, že tieto špeciálne prípravky majú často nižšiu „praciu“ účinnosť, preto je lepšie turistické oblečenie prať o niečo častejšie.

Starostlivosť o topánky - mydlová voda & novinový papier

Samostatnou kapitolou je starostlivosť o topánky. Zvyčajne nebývajú malou investíciou a preto je pri nich údržba zvlášť dôležitá. Na čo netreba zabudnúť? Topánky po túre treba samozrejme očistiť – určite ale nie saponátmi či rôznymi rozpúšťadlami, úplne postačí vlažná mydlová voda, zbytočne teplá voda by mohla narušiť nepremokavosť povrchu. Topánky sušíme pri nie veľmi agresívnom a sálavom teple, dobrým tipom je napchať predtým dovnútra novinový papier, ktorý sám o sebe saje vlhkosť.

Impregnácia

Keď máme topánky suché, príde na rad impregnácia. Toto trochu magické slovíčko neskrýva nič iné, iba ošetrenie povrchu proti vode. Po takto ošetrenej obuvi voda jednoducho stečie a nevsiakne dovnútra. Platí analógia s oblečením – každá topánka je už naimpregnovaná výrobcom a pri ďalšej údržbe by bolo dobré použiť čo najpríbuznejší prostriedok. V každom prípade tu už rozhoduje materiál, z akého je obuv zhotovená. Pokiaľ ide o textilné, syntetické, resp. kombinované materiály, najlepšie je použiť impregnačné spreje. Ak máte kožené topánky treba opäť rozlišovať medzi drsnou a hladenou kožou. Na hladkú useň môžete okrem sprejov použiť aj impregnačné roztoky, na drsnú/brúsenú kožu môžete naniesť aj vosk, prípadne aj olej, ten však iba v prípade, ak vám ho odporučil výrobca. Impregnovať nemusíte často, ak máte obuv „v plnej prevádzke“, stačí raz za 2-3 týždne. Vhodné je tiež topánky sledovať, impregnujte vždy, ak sa vám zdá, že už nejaká tá kvapka vsiakla dnu. Opäť platí, že kto číta, veľa sa dozvie, preto ak si nie ste istý, ako sa o obuv starať, vždy je dobré opýtať sa v obchode, alebo si info vyhľadať na internete.

- zo širokej ponuky impregnačných a čistiacich prostriedkov si môžete vybrať v eshope Sport-outdoor.sk  

Ak máte iné skúsenosti, napíšte to prosím do KOMENTÁROV.