Ako si správne vybrať stan

Stan je základné outdoorové vybavenie, ktoré by nemalo chýbať vo výbave žiadneho správneho turistu, či výletníka. Výberu stanu by ste preto mali venovať maximálnu pozornosť, pretože modely stanov sa od seba dosť odlišujú.

Nejedná sa len o veľkosť, či maximálnu kapacitu spáčov, ale predovšetkým o kvalitu spracovania, trvanlivosť konštrukcie a odolnosť použitých materiálov. Pri výbere by ste mali dbať predovšetkým na osvedčené značky a nenechať sa zlákať nízkou cenou pri stanoch v supermarketoch. Pri výbere je potrebné na prvom mieste určiť, kým a v akých podmienkach bude stan využívaný.

Základné kategórie stanov

Ľahké stany /Cyklistické stany/ Ľahké stany sú, ako už názov napovedá, typické veľmi malou hmotnosťou a preto sú ideálnym spoločníkom pre cykloturistov a na pešie výlety. Expedičné stany Do kategórie expedičných stanov patria najodolnejšie stany určené predovšetkým na vysokohorskú turistiku a expedície. Sú konštruované tak, aby boli schopné odolávať nepriazni klimatických podmienok a na 100 % plnili svoju funkciu. Rodinné stany Pre rodiny s deťmi sú určené rodinné stany, ktoré majú zvyčajne väčšie rozmery a sú priamo svojou funkcionalitou a vlastnosťami stavané pre rodinné výlety alebo kempovanie. Oproti ostatným stanom sa však vyznačujú väčšou hmotnosťou, nakoľko sa predpokladá, že presun bude stan absolvovať v aute. Turistické stany Do poslednej kategóriám patria turisticko - outdoorové stany, ktoré sú vhodné na kempovanie, vodu, výlety na bicykloch, ale aj napríklad pre festivalových fanúšikov. Je to univerzálny séria stanov, ktorá je vhodná na ktorejkoľvek jarné, letné a aj jesenné aktivity.

Rozdelenie stanov podľa typu a tvaru konštrukcie

Klasické "A" stany z bavlnených alebo ľanových vlákien sú dnes už minulosťou. Najrozšírenejšie a najobľúbenejšie stany sú dnes tzv. kopulovité alebo iglú. Prednosti kopulovitých stanov sú : - veľká stabilita - veľká nosnosť, vďaka prutovitej konštrukcii - dobre využité vnútorné priestory - rýchla stavba V zahraničí sú už čoraz rozšírenejšie aj tzv. tunelové stany (tunely). Ide o niečo ako ďalší druh kopulovitých - iglú stanov. Vlastne každý výrobca dnes už bežne ponúka obe tieto varianty.

V poslednej dobe zažívajú expanziu už spomínané veľké rodinné stany, určené pre 5 ÷ 8 osôb. Čoraz viac rodín sa vracia ku klasickému kempovaniu, najmä v zahraničí. Tieto prenosné "rodinné domy" vynikajú svojimi veľkými vnútornými priestormi a obrovskou variabilitou. Mávajú spravidla veľké "predsiene" , ktoré môžu poslúžiť k spoločenskému životu, na varenie, alebo napríklad aj na zaparkovanie auta.

Ako spoznáme kvalitu stanu?

Ak chceme vybrať kvalitný stan, je dobré hľadieť na počet plášťov. Dostatočný komfort ponúkajú dvojplášťové stany, ktoré sa nám oplatia kúpiť hneď z niekoľkých dôvodov: - dlhšia životnosť stanu - nepremokavosť - spoľahlivosť - variabilita použitia Dlhšia životnosť - nakoľko stan je z dvoch častí, nie je toľko namáhaný dlhodobým alebo lepšie povedané častým používaním. Podľa typu konštrukcie je spálňa buď do stanu vopnutia, alebo je cez spálňu natiahnutý prvý plášť stanu. Nepremokavosť - vďaka oddelenej "posteľnej časti", sa Vám už nemôže stať, že sa omylom otriete o prvú vrstvu stanu, ktorá sa následkom takéhoto činu stáva vodepriepustná. Vzduchová medzera medzi plášťami navyše zlepšuje cirkuláciu vzduchu v stane, stan priebežne schne a znižuje sa riziko zrážania vlhkosti. Variabilita použitia - určité typy stanov umožňujú používať spálne samostatne ako plnohodnotné stany, znižuje sa tým teplota vo vnútri stanu. Tento trik je výletníkmi hojne využívaný predovšetkým v letných mesiacoch a horúčavách. Zjednodušene, postavíte si iba moskytieru.

Podlaha

Veľmi dôležitá je aj podlaha stanu. Tá by mala výkonom korešpondovať so zvyškom stanu. Pre výrobu kvalitných podláh sa používajú polyesterové alebo polyamidové vlákna plus prímes. To kvôli vysokému vodnému stĺpcu, ktorý je v tomto prípade kľúčový. Čím vyšší vodný stĺpec, tým vyššia "vodeodpudivosť".

Počet osôb

Pre úplné pohodlie je treba počítať s tým, že jedna osoba zaberie cca 55 až 60cm na šírku a na výšku by mal byť stan väčší minimálne o 25cm ako ste Vy. Zvyčajne výrobca udáva maximálni počet osôb a počíta s priemernou výškou. Ide teda o to, aby ste pri výbere Vášho stanu vybrali dostatočné rozmery s ohľadom na Vaše telesné rozmery. Dajte si tiež pozor na sklon stien s ktorými by ste mali počítať. Aj keď je podlaha dokonale rovná, tak sa môže stať, že budete mať problém s veľkosťou. Ďalej je potrebné brať do úvahy v akom ročnom období budete stan používať, pretože napríklad človek so zimnou výbavou zaberie oveľa viac priestoru ako v lete. Pokiaľ ale máte stan s predsienkou (čo je veľkou výhodou!), tak samozrejme tento problém nie je potrebné brať do úvahy.

Váha stanu

Váha stanu by pre Vás pri výbere nemala byť až tak dôležitá, vždy uprednostnite kvalitu. Nie je nič horšie ako v hustom a dlhom lejaku zistiť, že spím v nekvalitnom stane. Ide o kritérium, ktoré by malo prísť do úvahy až na samom konci výberu Vášho stanu a to iba ak nájdete dva rovnaké stany, napríklad totožnej konštrukcie a materiálov. Najnižšie možné hmotnosti dosahujú špičkové a kvalitné stany, ktoré su však už podstatne drahšie. Naopak, vysokú hmotnosť dosahujú expedičné stany do najnáročnejších klimatických podmienok. Váhu stanu ale taktiež ocenia samozrejme napríklad cykloturisti.

Výpočet vodného stĺpca

Ak sa teda nechceme jednej krásnej noci prebudiť až po uši vo vode, bude pre nás vodný stĺpec jedným zo základných kritérií pri výbere stanu. Tento dôležitý parameter Vám jednoducho oddelí kvalitné stany od tých nekvalitných. Ide o konkrétnu číselnú hodnotu, ktorá definuje nepromokavosť - nepriepustnosť tkaniny, z ktorej je stan vyrobený. Napríklad pri hodnote 3000 mm je materiál schopný zadržať vodný stĺpec z výšky 3 metrov bez toho, aby sa voda dostala do vnútornej časti stanu. Pri výpočte veľkosti vodného stĺpca vychádzajme zo skutočnosti, že kvapka vody letiaca 80 - 90 km/h vyvinie pri dopade na vonkajšiu stenu stanu tlak, zodpovedajúci 2000 mm vodného stĺpca. Je teda na mieste, požadovať do výrobcu aspoň túto hodnotu. Prax však ukazuje, že 2000 mm nemusí vždy stačiť. Navyše musíme počítať s tým, že stan časom a používaním stráca na svojej vodeodolnosti a hodnota vodného stĺpca klesá.  

Pozrite si ponuku stanov v špecializovanom eshope outland-shop.eu

U expedičných stanov, určených do nepriaznivých podmienok (hory, extrémne túry), by sa mal vodný stĺpec pri vonkajšej vrstve stanu pohybovať okolo hranice 6000 mm a vyššie. Pri podlahe tento údaj narastá aritmetickým radom oproti vonkajšej úprave stanu cca o +2000 mm/podlaha. Napríklad pri podlahách "extrémnych" stanov začína vodný stĺpec okolo 8000 mm.

Podlepené švy, priedušnosť a cirkulácia vzduchu

Pri výbere stanu je tiež dôležité hľadieť na podlepenie švov. Pri zošívaní textílií totiž dochádza k narušeniu štruktúry respektíve hustoty vlákien v mieste spoja. Takéto narušenie potom môže spôsobiť pretekanie vody a následné premočení stanu. Dobré je hľadieť aj na počet vchodov stanu, prípadne na možnosť povytiahnutiu dolného tropika, to kvôli vetraniu. Nutnosťou je tiež prítomnosť vetracích otvorov v streche stanu, najlepšie so sieťovou moskytiérou, pre zaistenie optimálnej cirkulácie vzduchu.

Ak máte ďalšie skúsenosti, podeľte sa s nami o ne do Komentárov pod článkom.