Ako správne vybrať detský nosič na turistiku

Stali ste sa rodičmi, no napriek tomu sa nechcete vzdať svojich obľúbených turistických výprav do prírody? Potom určite hľadáte ten správny detský nosič na turistiku.

Ale aké musí detský nosič spĺňať požiadavky? Od akého veku je vhodné vziať so sebou dieťa na túru? Na tieto a ďalšie otázky sa vám pokúsime odpovedať v nasledujúcom článku. Výrobcovia uvádzajú ako najnižšiu vekovú hranicu pre využitie detských nosidiel šesť mesiacov, pediatri túto hranicu u zdravých detí posúvajú až na deväť mesiacov. Rozhodnutie je na každom rodičovi, teda na vás, ale spravidla skutočne záleží na tom, aby dieťa bolo schopné samostatne a pokojne sedieť a zároveň udržalo bez opory hlavičku. Predčasné používanie detského nosiča môže mať vážny vplyv na správny vývoj dieťaťa. Ak radšej počkáte, než sa dieťa posadí, určite sa nemusíte obávať negatívnych dopadov na jeho zdravie. Horná hranica pre užívanie detského nosiča je potom daná výrobcom, ktorý uvádza najvyššiu možnú nosnosť každého nosidla. Spravidla je možné nosiť deti až do 15 kilogramov, čo zhruba zodpovedá trom rokom dieťaťa.

Ako si užiť túru s dieťaťom na chrbte...

Pohyb s dnešnými outdoorovými detskými nosičmi je pre dospelého človeka pomerne bezproblémový a často sa príliš nelíši od výpravy s bežným batohom. Napriek tomu sa odporúča, aby nosič s dieťaťom niesol zodpovedný a zdatný turista, zvyknutý na záťaž. A to predovšetkým z dôvodu bezpečnosti dieťaťa. Dieťaťu je potrebné prispôsobiť aj tempo chôdze. Určite nemôžete očakávať, že menšie dieťa zvládne sedieť v sedačke po dobu celodennej túry. Vždy záleží na tom, ako dobre dieťa pobyt v sedačke znáša, čo je značne individuálne. Všeobecne však možno povedať, že sú vhodné skôr kratšie výlety s častejšími zastávkami, pri ktorých sa dieťa pretiahne alebo prebehne. Dôvodom je formujúca sa detská chrbtica, tá neznesie dlhodobú záťaž v sede. Pediatri u tých najmenších detí odporúčajú maximálne polhodinové zotrvanie v sedačke. S pribúdajúcim vekom samozrejme môžete jednotlivé úseky aj samotné výlety predlžovať.

Nosnosť detského nosiča

Jedným z dôležitých faktorov pri kúpe detského nosiča je jej nosnosť. Všetky detské nosidlá majú svoju maximálnu nosnosť. Do tej výrobca môže a nemusí započítať vlastnú hmotnosť nosidla s rámom a trebárs aj čokoľvek ďalšieho čo ponesiete. V praxi je preto nosnosť sedačky tak trochu skresľujúci údaj, pretože každý výrobca udáva nosnosť podľa iných pravidiel. Potom dochádza k tomu, že ak zákazník hľadí na nosnosť ako na jediný dôležitý parameter, môže byť skutočná nosnosť vybraného nosidla rovnaká alebo dokonca aj nižšia ako u nosidiel iných výrobcov.

Vybavenosť detského turistického nosiča

Detské sedačky majú chrbtový a nosný systém riešený rovnako ako batohy. Veď v postate dieťa v sedačke a priemerne naložený batoh vážia zhruba rovnako. Stretneme sa teda s nosidlami s pevnými chrbtom, ale aj s tými s nastaviteľnými chrbtom. Potom je dobré vyskúšať ako nosný systém sedačky padne tomu, kto bude dieťa nosiť.

Široký výber detských nosičov na sport-outdoor.sk

Podstatné je tiež dbať na to, aby bolo dieťa v sedačke v teple, pretože sa tam nemôže veľmi hýbať. Pediatri tiež odporúčajú ustrážiť si, aby dieťa pri túre zostalo bdelé a nezaspalo, pretože mu potom padá hlavička. Niektoré zo sedačiek sú však vybavené špeciálnymi vankúšikmi, ktoré držia hlavu dieťaťa v požadovanej pozícii aj pri spánku. Nezabudnite tiež kontrolovať polohu dieťaťa, nemalo by sa v sedačke zosúvať, hlavička by mala zostať pokiaľ možno vo vzpriamenej polohe. Dávajte pozor, aby dieťa malo vždy voľný priestor okolo úst a nosa, aby sa mohlo dobre nadýchnuť. Ďalej nie je vhodné, aby dieťa pri preprave pilo či jedlo. Nezabudnite dieťa vždy dobre pripútať bezpečnostnými popruhmi, tie pre istotu zakaždým prekontrolujte, či sú správne uzavreté a nerozopínajú sa. Dôležité je tiež pamätať na to, že nosidlá sú určené výhradne pre pešiu turistiku, a sú úplne nevhodná pre jazdu na bicykli, lyžovanie a ďalšie športy, kde by hrozil pád vedúci k nechcenému úrazu. To najlepšie, čo môžete urobiť je samozrejme nosič pred kúpou najprv vyskúšať. Zjednodušene, mal by vám bezchybne padnúť na chrbát a dobre rozložiť váhu nákladu. Vhodné je, aby mal detský nosič priedušný chrbtový systém, bedrový pás a hrudný popruh. Rôzne sedačky disponujú rôznym počtom rôzne veľkých vreciek a úložných miest, ktoré sa vám hodia pre transport fliaš s nápojmi, jedla, plienok, hračiek a ďalších drobností. Rozmyslite si, kde a ako budete sedačku najčastejšie používať a zamyslite sa nad tým, čo všetko so sebou nutne budete potrebovať nosiť. Podľa toho si vyberte tú sedačku, ktorej počet vreciek vám vyhovuje. Niekto môže dať prednosť viac menším vreckám, iný zase len dvom veľkým vreckám, ďalšiemu stačí jedno veľké. Skrátka, tu sa prejaví každého individuálna potreba. Rozhodovať môžu aj také detaily, ktoré nemusia byť na prvý pohľad zrejmé. Ak je vrecko na fľašu s nápojom vyrobené zo sieťoviny, tak do nej môžete umiestniť aj ľubovoľné iné predmety. U vrecka s dnom a dvoma prekríženými popruhmi už by vám prepadli.

Častým príslušenstvom nosidiel je tiež strieška proti slnku, vetru a čiastočne aj dažďu. Tá zaistí , že aj vaše dieťa, ktoré si s obľubou dáva dole pokrývku hlavy, zostane neustále chránené ako pred slnkom tak aj čiastočne pred vetrom. Ako ďalšie praktické príslušenstvo nákrčník alebo pršiplášť. Nákrčník zlepšuje komfort sedenia a držania hlavy dieťaťa a je dobrý najmä vo chvíli , ak by dieťa predsa len zaspalo, aby mu nepadala hlava. Vo väčšine ostatných prípadov ho môžeme zložiť. Výrobcovia počítajú tiež s tým, že dieťatko rado púšťa z rúk čokoľvek a kedykoľvek aj v ten najmenej vhodný okamžik a tak na nosiči nájdeme väčšinou veľké množstvo rôznych očiek a úchytov, do ktorých možno upnúť detské hračky, fľaše s pitím atď...

Pri kúpe detskej sedačky zohľadnite príslušenstvo, ktoré je už v cene, prípadne sa informujte na možnosti jeho neskoršieho dokúpenia a samozrejme ceny, ktorá s tým bude súvisieť. Na trhu sú sedačky, ktoré už majú všetko alebo čiastočné príslušenstvo v cene, ale sú aj také, ktoré sa predávajú v základnom prevedení a vybrané príslušenstvo si môžete podľa potreby dokúpiť. No sú aj také, ku ktorým žiadne príslušenstvo neexistuje :)

Tip na záver

Duralová konštrukcia väčšinou pri tých lepších a drahších sedačkách má v spodnej časti výklopný diel, ktorý umožňuje samotnej sedačke stabilne stáť na zemi aj s dieťaťom vo vnútri. Ak sa ale dieťa rozhodne intenzívne hýbať do strán, môže byť táto stabilita nedostatočná a hrozí prevrátenie, čiže nato pozor! Prakticky ma táto funkcia význam hlavne vtedy, ak ste sám, čo sa však zrejme často nestane... Číže táto vlastnosť detskej sedačky zase nie je až tak nevyhnutná. Nosidlá môžete postaviť na zem, čo umožňuje ľahšie vybratie dieťaťa a opätovné posadenie jedinou osobou bez cudzej pomoci a aj ľahšie naloženie na chrbát.

Nakoľko nie sme vševedkovia, ak máte iné skúsenosti, podeľte sa o ne s nami v diskusii pod článkom. Prajeme veľa pekných rodinných výletov :)