Ľudia aljašskej divočiny - Alaskan Bush People

Alaskan Bush PeopleAlaskan Bush PeopleAlaskan Bush PeopleAlaskan Bush PeopleAlaskan Bush People

Na chrbticovej aljašskej železnici sú závislé nielen aljašská mesta, ale aj tí, ktorí ich opustili: v miestnych lesoch žijú vo vlastnoručne postavených sídlach rôzni čudáci a samotári, ktorí sa rozhodli utiecť z civilizácie. "Zmizol som, pretože nenávidím spoločnosť. Zato tu v lesoch som kráľom svojho vlastného panstva, "tvrdí v šou Railroad Alaska Jim, ktorý dom obýva s družkou Nancy.

Život v miestach, kde sú jedinými susedmi vlci a rosomáci je ale tvrdý a Jim to spoznal na vlastnej koži: neopatrnou manipuláciou so zbraňou si ustrelil veľký kus ľavej ruky. Jediný prístup k liekom a potravinám pritom predstavuje práve železnica. Inak sú ľudia odkázaní len na seba, žiadny doktor sa k nim cez záveje snehu nedostane. Samotári navyše riešia problémy, ktoré sú Stredoeurópanov veľmi vzdialené: napríklad Ron Hudson a jeho dcéra Ashley sa snaží zabezpečiť svoju búdu tak, aby sa do nej nedostali divoké medvede.

Rodina s menom: Vlčia smečka

Medzi čudákov, ktorí sa rozhodli odpútať od civilizácie, patria aj Brownovci, zvláštna rodinka, ktorá sa trochu vymyká štandardom. Billy a jeho žena Amy sa doslova narodili v divočine, kde tiež vychovávajú svoje odrastenejšie deti. Päť synov a dve dcéry vyrastajú v prostredí, ktoré je tak vzdialené od všetkej civilizácie, že občas treba trištvrte roka neuvidia cudzinca, či iného prichádzajúceho. Rodina, ktorá sa sama prezýva "Vlčia smečka" je natoľko odtrhnutá od ostatných ľudí, že si dokonca vyvinula vlastný prízvuk a nárečie. Hoci sa aj oni stretávajú s nebezpečnými medveďmi, do mesta by sa nikdy nevrátili. Lesná pustatina je to pravé miesto, kde chcú žiť a kde sa ich unikátne stmelená rodina cíti dobre.

Druhá časť seriálu Ľudia aljašskej divočiny (Alaskan Bush People) začína od utorka 10. februára 2015 o 20:00 na Discovery Channel.

Zaujímavosti

- Americkú Aljašku a ruskú Čukotku oddeľuje Beringov prieliv. Je hlboký najviac 52 metrov a počas poslednej doby ľadovej sa ocitol úplne na súši. Práve vtedy bolo možné prejsť suchou nohou medzi kontinentmi. Nielenže došlo k ohromnej migráciu živočíšnych druhov, ale pred 25 000 rokov tak mohli prejsť aj predchodcovia pôvodných amerických obyvateľov.

- Aljaška prislúcha hneď do niekoľkých klimatických pásiem: zatiaľ čo juh spadá do mierneho pásu a ovplyvňujú ho teplé morské prúdy, sever je polárna oblasť, kde teploty padajú pod -50 ° C.

- Medzi najcennejšiu korisť eskimáckych lovcov patrí aj ľadový medveď. Obyvatelia zužitkujú jeho kožušinu aj mäso. Musia si však dávať pozor pri spracovaní jeho vnútorností, pečeň ľadového medveďa má tak vysoký obsah vitamínu A, že je pre ľudí toxická.

- V lete život na Aljaške znepríjemňujú agresívne komáre. Ich množstvo je také, že z napadnutých zvierat, napríklad sobov, dokážu denne vysať viac ako 0,3 litra krvi.

Čítajte ďalej

Butch Cassidy
V roce 1866 se v Beaveru v Utahu narodil hoch, ze kterého se měl jednou stát vůdce poslední lupičské bandy na Západě. Jmenoval Robert LeRoy Parker. Později si změnil jméno na Butch Cassidy...
 
Na rozbitej stanici rozmáčanej nočnou búrkou si kupujeme lístky na maršrutku do mestečka Vank pri kláštore Gandzasar na severe Náhorného Karabachu. Bez pasov nám ich nepredajú, pretože si musia...
 
Ocitnúť sa na malom ostrove počas svetovej vojny obklopený nepriateľmi to je návod na zničenie. Presne do tejto situácie sa dostal ostrov Malta počas 2. svetovej vojny. Ako výsostné územie...
 
Niektoré veci a výzvy k človeku prídu samé, do iných musí investovať trochu času a úsilia. (Kávička?)To, že som zbadala na facebookovej stránke Dobrodruh.sk súťaž, bola vec, ktorá ku mne prišla....
 
Už zhruba za měsíc naváže Garden Food Festival na svou úspěšnou loňskou premiéru. Přípravy druhého ročníku festivalu dobrého jídla a pití pod širým nebem, který se letos uskuteční 14. - 15. května...
 

Diskusia