História Európy

Vynikajúco spracované články o histórii Európy. Sultán Sulejman, Križiacke výpravy, Kelti – lovci lebiek, Otroctvo u starých Slovanov, Kozáci píšu list sultánovi...
Mám rád lietadlá. Páčia sa mi. Nové aj staré, menšie viac ako väčšie. Sú to stroje, ktoré ako by ani nepatrili do nášho sveta. Nemajú kolesá, nevyzerajú na to, že by vedeli plávať, zväčša sú príliš štíhle a keď sa pohybujú, sú tak ďaleko, že ich poriadne ani nevidíme. A hlavne, prirýchlo...
18. decembra 2015 na základe návrhu Srbského štátneho archívu  bol na Zoznam svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO zapísaný telegram. Telegram napísaný vo francúzštine rakúsko-uhorským ministrom zahraničia, grófom Leopoldom II. Berchtoldom z Uherčíc (1863-1942), ktorým  ...
Rovnosť pohlaví, to asi nie je správna téma na začiatok rozprávania o úplne novom Archeoparku v Pavlove na Morave. Predsa mi to však nedá. Ak sa obzrieme do minulosti a pozrieme sa na to kedy, v akom množstve, akými materiálmi a aká ľudská podoba sa zachytávala, musíme konštatovať, že žena, ženská...
Kto by nepoznal okázalú viedenskú ulicu Ringstrasse? Každý turista, ktorý do rakúskej metropoly zavíta, sa na nej ocitne, a určite nie iba jedenkrát, počas svojej návštevy Viedne. Veď práve na nej stoja tie najznámejšie budovy – radnica, parlament, Štátna opera, Prírodo-historické aj Umelecko-...
Dostal sa Vám do rúk román Mauricea Druona Prekliati králi? Videli ste jeho filmové spracovanie? Pamätáte sa na to, ako francúzski panovníci upozorňovali na svoju príbuzenskú spriaznenosť s Ľudovítom IX.? Kráľom, ktorého už v roku 1297 pápež Bonifác VIII. vyhlásil za svätého.
Príbeh Chauvet- Pont-d´Arc na juhozápade Francúzska sa začal krátko pred Vianocami, 18. decembra, roku 1994. Teda príbeh tejto jaskyne v našej historickej dobe. Trojici francúzskych jaskyniarov pod vedením Jeana Marie Chauveta (ďalšími boli Eliette Brunel-Deschamps a Christian Hillaire) sa...
Ako vznikali a vyvíjali sa dávnoveké pevnosti? Kanál Viasat History prináša seriál Stavitelia hradov, ktorý nazrie pod pokrývku výstavby týchto historických pevností a tiež zaujímavostí o vývoji ich architektúry. Seriál nás zoznámi s ťažkou prácou stavebných robotníkov, úchvatnou fantáziou...
Leto už beží v plnom prúde. Teplota nám kontinuálne rastie a kúpaliská praskajú vo švíkoch.  Jedni si ho užívajú, druhí naň zas nadávajú. V každom prípade neustále hľadáme rôzne spôsoby, ako sa ochrániť pred dotieravými horúčavami. Jedným zo spôsobov, ako vyvolať príjemný pocit osviežujúceho...
Byť po dlhšom čase v Prahe a obísť „môj prvý" Spitfire to nemôžem. Najmä keď zmenil miesto svojho pobytu a "presťahoval" sa do Národného technického múzea. Aby ste rozumeli, Supermarine Spitfire je najkrajšie a možno aj najúspešnejšie lietadlo 2. svetovej vojny. Také femme fatale medzi stíhačkami....
„Johann očakával viac slnka, ale zima vyzerá byť tu vo Viedni taká istá ako doma v Sasku – mrazivá. V miestnosti, o ktorú sa delí s ďalšími, je vlhko, iba dych ostatných scholárov zohrieva burzu. Často prednášaný text Aristotela vie naspamäť. Niektoré state mu nanovo prichádzajú na um....
Slovné spojenie „prejsť pol sveta“ sa zväčša hovorí s poriadnou dávkou zveličenia či irónie. Po prvej svetovej vojne však pre niekoľko desiatok tisíc našincov nastala hrou osudu tvrdá realita, pri ktorej sa ešte aj ten „pol svet“ zdá byť len smutným vtipom. Legionárske oddiely bojovali o ...
Ocitnúť sa na malom ostrove počas svetovej vojny obklopený nepriateľmi to je návod na zničenie. Presne do tejto situácie sa dostal ostrov Malta počas 2. svetovej vojny. Ako výsostné územie Britského impéria poslúžil na vybudovanie vojenských letísk. 
Magna Mater, Veľká Matka. Nič viac a nič menej nemôže lepšie charakterizovať megalitické pamiatky na Malte. Takmer tridsať chrámov, nadzemných aj podzemných postavených v rozmedzí rokov 5000 až 2500 pred Kristom.
Dlhé roky bolo Bulharsko obľúbenou destináciou našich letných rodinných dovoleniek.  Strediská Slnečné pobrežie, Zlaté piesky, Varna, Albena, Primorsko, Sozopol a i. boli zaplavené turistami zo socialistického Československa.
Nebola to veľká bitka, údajne trvala len niečo vyše hodiny. Nikto z  veliteľov netušil, čo sa bude diať, nikto sa nedomnieval, že by tento stret mohol niečo zásadné vyriešiť. No napriek tomu vošla bitka pri Castillone do dejín ako posledná bitka storočnej vojny. Odohrala sa na juhozápade...
Najstarší, najznámejší, najnavštevovanejší. Na túto stavbu by pasovala väčšina superlatívov, ktoré by vás napadli. Karlov most, hlavný bod všetkých pražských exkurzii, odštartoval svoje dejiny 9. júla 1357, pred šesťstopäťdesiatimi siedmimi rokmi.
Rozprávkový zámok so štyrmi cibuľovitými vežičkami nad nárožnými vežami lemujú okrasné kríky a vzácne stromy, rozkvitnuté pivónie ružovej aj bordovej farby. Uprostred nich silueta postavy v červenom pulóvri skláňajúca sa nad hriadkou. 
Kosovo polje. Tyto dvě slova jsou velmi často skloňována v denním tisku po celém světě. Obvykle se dozvídáme o přehnaném srbském nacionalismu, který má své počátky u bitvy, která se na Kosově polji před více jak šesti sty lety odehrála.
Kresťania boli v roku 1187 porazení slávnym sultánom Saladínom pri Hattíne. Sultán následne si podrobil aj sväté mesto Jeruzalem, ktoré rovnako považovali za Sväté ako Kresťania.
Vytváranie ranostredovekých štátov v Európe sprevádzali mnohé vojny, z ktorých pre víťazov plynul značný prílev zajatcov-otrokov. Tí sa stávali objektom predaja a kúpy.
O Slovanoch, žijúcich dávno pred našim letopočtom, sa napísalo veľa. Napriek tomu ich povaha aj naďalej zostáva zahalená rúškom tajomstva. Iste, nedá sa dnes presne určiť, akí boli, ako sa správali v rodovej komunite.
V najstarších dobách slovanské rody nemali vyvinuté bojové zbrane, v podstate ich ani nepotrebovali, lebo s okolitými rodmi sa dokázali do­hodnúť. V čom sa nezhodli, riešili na dumách, ktoré odpozorovali od Keltov. Neskôr, aby si ubránili nezávislosť, museli bojovať..
Jermak so svojim oddielom splavil rieky Serebrjanuju a Žarovľu a založil mestečko Kokuj. V šarvátkach zajal viacero Tatárov, medzi nimi tiež dôverníka vodcu sibírskych Tatárov - Tauzaka.
Tradícia kozáctva je na Ukrajine a v Rusku veľmi silná dodnes. Svoje korene má ešte v 16. - 17. storočí, keď Európa stála na prahu novoveku.
Podsaditým a tmavovlasým južanom bol na germánskych obyvateľoch severnej Európy nápadný najmä ich vyšší vzrast a plavé vlasy. Tacitus ich vo svojej Germánii opisuje ako ľudí, pre ktorých sú typické „vzdorovité modré oči, ryšavé vlasy a urastené telá.
Vládol línii veľkých francúzskych kráľov z rodu Kapetovcov v 12. a 13. storočí. Filipov sen bolo vrátiť krajine lesk ako to bolo za vlády jeho predchodcu cisára Karola Veľkého.
Arabské slovo hárem znamená v preklade zakázané. Hárem bol uzavretý pred svetom. Prístup do háremu mal iba sultán a jeho radca. Ostatné osoby mali vstup do háremu zakázaný pod trestom smrti.
Postava vojevůdce Williama Wallace, hrdiny válek za skotskou nezávislost na Anglii z konce 13. století, se stala historickou celebritou díky filmu Statečné srdce, natočenému Melem Gibsonem.
Skotsko je často popisováno jako mystické místo plné tajemných legend. Jeho historie je plná příběhů o hrdinských činech, krvavých bitvách, nedobytných hradech, ztracených národech i bájných monstrech.
Sulejman bol najdlhšie panujúci sultán v dejinách Osmanskej ríše. Panoval dlhých 46 rokov až do svojej smrti 1566.
Princezná Diana a cisárovná Sissi, každá žila v inej dobe, a predsa mali spoločné veľa – manželstvo im nevyšlo, povrchná aristokracia ich neprijala, nerozumeli si so svokrami, obe zomreli tragicky. Uväznené v zlatej klietke.
O Robinovi Hoodovi, zbojníkovi zo Sherwoodu sa napísalo veľa kníh a natočilo množstvo filmov. Filmy a knihy boli inšpirované stáročnými legendami.
Anglickí historici sa o kráľovnej Berengárie /nar. 1165 – 1230/zmieňovali málo. Ako kráľovná nevstúpila na územie krajiny, ktorej vládla. Zlyhala, že Planthagenetovskej ríši nedala dediča.
Kráľ Ján prezývaný Bezzemok bol  známy ako zlý princ Ján z legiend o Robinovi Hoodovi. V posledných desaťročiach sa zistilo, že kráľ Ján nebol až taký zlý ako v stredovekých povestiach.
Richard Levie srdce sa stál už počas svojho života legendou. Po  ôsmich storočiach od jeho smrti je už problematické posúdiť, čo patrí do histórie a čo do mýtov. Ide tu najmä o jeho povahové črty.
Obliehanie Konštantinopolu Avarmi a ich spojencami trvalo od 29. jula až do 7. augusta 626. Historicky priebeh desaťdňoveho utoku je možne pomerne dobre rekonštruovať podľa zachovanych sudobych prameňov.
Osobe Jána Dernschwama, ktorý okrem zberateľstva , bol najmä významnou osobnosťou v dejinách slovenského baníctva, humanistom, cestovateľom, spisovateľom a politikom  sa venujú mnohí autori.
Slovanská kultúra a náboženstvo nebol ucelený systém ako sa často mylne tvrdí. Možné je, že niektoré prvky v duchovnej kultúre Slovanov nie sú pôvodne slovanské, ale pochádzajú od iných etník, ktoré Slovania do seba postupom času absorbovali.
Možno nie všetci viete, že vari najznámejším hrdinom írskych legiend sa stal Cuchulain, obávaný a slávny bojovník nazývaný tiež i Pes Ulsterský.
Španielsko dalo svetu i cirkvi viacero osobností. Jednou z nich bola Eugenia de Montijo – žena s pohnutým životným osudom, španielska šľachtičná a francúzska cisárovná.
Základňu historického vývoja dávnych Slovanov tvoril ich hospodársky život, roľnícka a remeselná výroba. Historické pramene však o nej podávajú len skúpe informácie, hlavne ak ide o najstaršie obdobie.
Do konca 18. storočia bola v strednej Európe najrozšírenejším jazykom vzdelancov i šľachty latinčina. Neskôr od prvej polovice 19. storočia nemčina a v jeho druhej polovici maďarčina. Jazykom diplomatov však bola francúzština.
Kto sú Huculi ? Formálne sa zaraďujú medzi Rusínov, tvoria však zvláštnu etnografickú skupinu. Ostatní Rusíni (Lemkovia a Bojkovia) ich označujú za nečistých...
Starí Maďari-Uhri sa vo svojej pravlasti už od 7. storočia občas dostávali do kontaktu s kresťanstvom a kresťanskou misijnou činnosťou.
„Človeče, čo viac som mal pre teba učiniť a neučinil som?“ Po týchto slovách pred začiatkom druhej krížovej vojny pokľakol nemecký kráľ Konrád III. a prijal kríž na znak boja proti nevercom.
Križiacke výpravy, čiže „zvíťaziť v takomto boji znamená slávu a padnúť v ňom znamená zisk“. Týmito slovami sa pred pár storočiami prihováral Bernard z Clairvaux, „duchovný otec“ druhej križiackej výpravy.
Slovenská historiografia i história sú plné mýtov a legiend. Jedným z nich je i mýtus maďarského národa ako nepriateľského živlu utláčateľov a primitívnych kočovníkov, ktorí sa všetko naučili od vyspelejších Slovanov.
Zaujímavé je, že život templára sa podobal skôr väzenskému režimu ako romantickému poflakovaniu z turnaja na turnaj a z postele do postele dvorných dám.
Územie stredného Dunaja bolo od pradávna križovatkou ciest rôz­nych kmeňov. Spôsobovala to výhodná strategická poloha a prí­tomnosť viacerých riek, pozdĺž ktorých sa vinuli obchodné cesty.
Za pravlasť Rómov sa dlho pokladal Egypt, dnes sa ich pôvod hľadá v Indii, kde patrili k chudobnej skupine obyvateľstva, pravdepodobne Dómov, ktorá žila kočovným spôsobom. Živili sa kováčstvom, spracúvaním kože, hliny, pletením košíkov a výrobou metiel.
Dôvody, pre ktoré sa jaskyňa môže stať veľmi známou, bývajú občas až bizarné. Moravská jaskyňa Výpustek je absolútnym dôkazom. V šesťdesiatych rokoch 20. storočia ju vytipoval Generálny štáb Československej ľudovej armády ako záložné veliteľské stanovisko.
Hoci bolo Albánsko obývané už od staršej doby kamennej a má prinajmenej takú bohatú minulosť ako s ním susediace krajiny - na severe Čierna Hora, na východe Macedónsko, na juhu grécky Epir - pre nás je málo známe.
Hlboké údolie z troch strán zovreté skalnými stenami. V čelnej, najvyššej a najmenej zarastenej stromami je malý, na pohľad nezaujímavý otvor s plechovými dverami. Vchod do jaskyne, ktorej návštevu sa podarí absolvovať raz za rok pár desiatkam štastlivcov.
Rovina medzi Vučitrnom a Prištinou v dnešnom Kosove sa s príchodom každej jari odieva do svojho tradičného krvavočerveného šatu. Kam oko dohliadne, je krajina posiata zvláštnym druhom divorastúcich pivoniek, nazývaných kosovski božur.
Podľa legendy sa ho muslimovia tak báli, že poslednú bitku vyhral už ako mŕtvy. Manželka Jiména dala jeho telo v plnej zbroji na Rodrigovho nemenej slávneho koňa Bavieku a pustila ho na nepriateľov, ktorí sa pred ním rozutekali.
Predstava Slovanov ako „holubičieho národa" patrí k rozšíreným historickým mýtom...
Máloktorý bojový zbor na svete je ovenčený takým množstvom mýtov a legiend ako Francúzska cudzinecká légia. Jej členmi sú dobrovoľníci, ktorí za sebou nechali svoje sociálne aj rodinné zázemie, pričom svoje úlohy plnia s odhodlaním, nad ktorým svet žasne.
„My sme pomstou najvyššieho Boha, ktorý nás poslal ako bič na vás. Ak vás my nebudeme prenasledovať, tak nás vy budete zabíjať a zotročovať.“
Skalné rytiny v Európe, to je samostatný svet, skutočný obraz prehistorického duchovna, ktorý tu zostal v gigantických kamenných „galériách“ roztrúsených na rozsiahlych teritóriách nášho kontinentu.
"Pohľad na nich vyvolával strach. Sú vysokej postavy, pod bielou pokožkou im poskakujú svaly. Vlasy majú plavé, no nielen od prírody, navyše si ich umelo bielia. Umývajú si ich sadrovou vodou a sčesávajú nahor...