Historické pamiatky

Na Dobrodruh.sk objavujte aj menej známe historické pamiatky Slovenska ako Petržalské bunkre, keltské oppidum Pohanská, kostol v Sádku, Vojenské historické múzeum v Piešťanoch.
Svojho času sa nechal počuť dosluhujúci vysoký cirkevný hodnostár, že každý muž v jeho postavení by mal po sebe zanechať stopu. Stopu v podobe obnovy významného kostola, najlepšie historického chrámu. Svoju výzvu dodržal. Výrazne obnovil interiér  Dómu sv. Martina v Bratislave. Až tak výrazne...
Pamätám sa ako som si bol po prvý krát obzrieť Komárňanskú pevnosť. Neznalý pomerov a problematiky som prechádzal okolo jej vonkajšieho obvodu popri dunajskom nábreží. Bol som presvedčený, že vchod musí byť niekde pri Dunaji, ak nie priamo pri sútoku Dunaja a Váhu. Ani ma nenapadlo, že...
Malé Karpaty boli osídlené od nepamäti. Alebo ak nie „od nepamäti“ tak určite v časoch kedy už naši predkovia osídlovali územie dnešnej Európy. Nie sú to len jaskyne a hrady, ktoré dokazujú, že územie bolo atraktívne pre mnohé kultúry a neskôr národy, ktoré už boli známe pod svojím menom. Sú to...
Každý rok udeľuje Ministerstvo kultúry cenu Pamiatka roka. Udeľuje sa za dobre remeselne zvládnutú pôvodný vzhľad rešpektujúcu obnovu kultúrnej pamiatky. Priznám sa, že nikdy som sa bližšie o túto súťaž nezaujímal. Ale v posledný deň roka 2015 som našiel svojho favorita na túto cenu. Žrebčín v...
Občas niekto hlúpo nazve históriu „predajnou dievkou“.  Hlúposť.  História je. Vykladači histórie vedia byť ale neskutočne kreatívni.  Z času na čas ich kreativitu naruší neočakávaný nález. Tak sa napríklad moja generácia učila ako nemennú pravdu, že Cyril a Metod priniesli na Veľkú...
Pomerne málo známa krypta východneho Slovenska ktorá skrýva pozostatky vojakov je najväčším takýmto podchrámovým pohrebiskom na Slovensku. Ľudské kosti ma odjakživa fascinovali a tak keď som sa dopočula o tejto malej dedinke ktorá sa nachádza na východe Slovenska neváhala som a navštívila...
Čože to máš za lubom?  Viete kde ma pôvod táto otázka? V krsnom mene Ľubomír, alebo Ľuboš? Akože čože to máš za Ľubom? Nie, vôbec nie. Aj keď napriek zmäkčenému Ľ v oboch krstných menách, väčšina slovákov oslovuje Lubomírov a Lubošov, pekne s tvrdým L. Pôvod je pravdepodobne starší ako...
Možno by bolo najlepšie, keby sme aspoň najbližších päť rokov na otázku Quo vadis Zimný prístav, mohli odpovedať Status quo. Možno a možno nie. Opäť najmä bratislavské noviny zachytili  informáciu o problémoch s vyhlásením pamiatkovej ochrany  dvoch  objektov v ...
Kaštieľ Strážky stojí za návštevu nielenpre svoj pôvab, ale pozrieť si tu môžete aj diela maliara Ladislava Mednyánszkeho. Expozícia je zameraná na ranné obdobie tohto nevšedného umelca.
Skúsim vám položiť „kvízovú“ otázku hneď na začiatku: spomeniete si na prvý veľký „průšvih“ so štátnou zákazkou po roku 1989? Nie? Nevadí. Jednou z prvých, mimoriadne významných, bola obnova Štefánikovej mohyly na Bradle.
Niektorým stavbám najviac prospeje keď spustnú. Vyriecť tento úsudok o sakrálnej stavbe môže byť rúhaním. Ale! Ak precestujete Veľkú Britániu a Írsko zistíte, že bez ostychu sa tam pýšia malebnými ruinami kostolov a kláštorov.
Už to nie je žiadna novinka: kauza záchrany zdevastovaného továrenského areálu. Bratislavský pivovar Stein. Pre mnohých nepochopiteľné, pretože ide o pivovar známy výrobou piva určeného najmä pre konzumentov z nižších sociálnych vrstiev.
V roku 2003 som po prvý krát navštívil kostolík sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch. V malej dedinke na slovensko-moravskom pomedzí. Bolo to v čase kedy sa uvažovalo o tom, že zabudnutý kostolík v poli za dedinou by mohol byť z obdobia Veľkej Moravy.
Obnova historických kostolov. Populárna téma pre bulvárnu tlač v období keď, na politickej scéne zavládnu dovolenky. Ale čo sa pri takej obnove deje? O čom je skutočná obnova? Reštaurátori zalamujú rukami, historici sa hádajú, pamiatkári bedákajú, vlastníci nadávajú.
Možno ste okolo tej stavby už prešli viac ako stokrát. Možno ste do nej aj zopár ráz nahliadli. A možno je ešte stále pre vás záhadou. Nevábnou, skôr škaredou a nepochopiteľnou. Kovová, miestami hrdzavejúca konštrukcia, zväčša neveľmi čisté sklá. To je presklený pavilón na námestí SNP v...
Najväčšou drevenou sochou na Slovensku je orloj v Starej Bystrici. Myšlienka na jeho vznik sa zrodila počas rekonštrukcie Rínku sv. Michala, počas ktorej dostali jednotný architektonický výraz všetky budovy, vrátane domu kultúry. Práve na ňom sa nachádza táto unikátna stavba Slovenska.
Doposiaľ zisteným najvýchodnejším miestom výskytu menhirov na území Európy je slovenský Holíč. Menhiry, ktoré dnes nájdete vystavené v lapidáriu na nádvorí bývalej holíčskej manufaktúry, boli nájdené už v roku 1988. Bolo treba ešte veľa šťastných náhod, aby sa ich pravosť potvrdila.
Na bratislavské pomery ide o absolútny unikát, nakoľko budova je nádherne obnovená. Najmä ak sa milovníci industriálnych pamiatok pozrú na ešte stojace objekty Cvernovky na Trnavskej a Svätoplukovej ulici, Jurkovičovu tepláreň na Čulenovej ulici, či zaspomínajú na zbúranú továreň Gumon.
Dúbravská Hlavica je nevysoký kopec za okrajom bratislavskej mestskej časti Dúbravky. Tesne pod jeho vrchol vedie Brižitská ulica, ktorá dostala meno podľa susedného podvrcholu Dúbravskej Hlavice, Brižit.
Opustený bridlicový lom v Marianke je dôkazom toho, že v období spodnej juri – liasu, asi pre 195 až 180 mil. rokov (niektoré zdroje uvádzajú 210 až 184 mil. rokov) bolo na Slovensku more. A v ňom, nad všetky pochybnosti, život, zastúpený amonitmi.
Znalcov architektúry začiatku 20. storočia možno trochu pohorší Jugendstil v spojení s obcou Krásnohorské Podhradie na východe Slovenska. Určite vedia, že reč bude o Mauzóleu grófa Dionýza Andrássyho (1835-1913) a jeho manželky Františky Hablawetzovej.
Napriek svojmu názvu Ružový mlyn, nie je až tak ružový. Napriek tomu, že je to mlyn, naposledy v ňom mleli múku v roku 2002. Napriek tomu, že nemelie múku, je plný technologického zariadenia na jej prípravu. Napriek všetkým napriek, je to nová národná kultúrna pamiatka na území mesta...
Ide o skutočný svetový unikát, len je trochu smutný. Pri obnove kostola v Sádku sa v blízkosti hlavného oltára našli telesné pozostatky osemmesačného dieťaťa. Pochované bolo vo svätej pôde kostola, po tom čo zomrelo na nedostatok vitamínu D.
Spraviť si výlet do vojenského múzea, môže vyzerať ako trochu čudný nápad. Povinná vojenská služba bola zrušená. Každý zdôrazňuje potrebu mieru. V strednej a západnej Európe sa naposledy bojovalo pred viac ako 60 rokmi.
Dnešná podoba základne zodpovedá stavu, ktorý vznikol za roky od kedy bola opustená. Oplotenie, ktoré ju dlhé roky chránilo je dávno zničené a neexistujú už ani žiadne tabule...
Väčšina petržalských bunkrov je v opatere občianských združení (spomenúť treba aspoň dve: Zachráňme petržalské bunkre, Múzeum petržalského opevnenia)...
Pohanská sa dvíha na kóte 497 západného svahu Malých Karpát v katastri obce Plavecké Podhradie. Severne od neho, vo vzdialenosti 550 m, sa nachádza zrúcanina stredovekého hradu, zvaného Plavecký zámok.
Archeologický výskum, ktorý predchádzal vybudovaniu priehrady Liptovská Mara, odkryl na vrchu Havránok zvyšky súvislého osídlenia. Tie patrili dôležitému hospodárskemu a spoločenskému stredisku púchovskej kultúrnej skupiny...
Keď som sa nad tým zamyslel, bolo mi až nepochopiteľné, ako je možne že Vlkolínec mi tak dlho unikal. Unikal v tom zmysle, že som tam až donedávna nebol. Vlkolínec zrejme netreba nijako zvlášť predstavovať.
O kláštore v Hronskom Beňadiku som toho počul a čítal neúrekom. Či už na hodinách dejepisu, rovnako aj v rôznych publikáciách. Všade sa zdôrazňoval význam tohoto miesta.
Pre obdivovateľov starých technických pamiatok môže byť dedinka Gerlachov, ležiaca neďaleko Tatranskej Polianky, zaujímavá svojím kamenným mostom. Nie je až taký starý, no zaujímavý.
Len na území Európy pribudli tisíce a tisíce vojnových cintorínov a pomníkov. Jeden z nich na rakúsko-slovenskom pohraničí v bratislavskej časti Kopčany. Pre verejnosť začal cintorín znovu existovať 4. mája 2009.
Ak navštívite kostol v Štítniku, pravdepodobne ani nepostrehnete, že nie je dokončený. Vôbec tak nevyzerá. Pravdou však je, že niekoľko gotických častí nechali naši predkovia svojmu osudu... Bez príslovečnej bodky na konci vety.
V súčasnosti prebiehajúca rekonštrukcia Bratislavského hradu odkrýva tajomstvá, o ktorých sa pred päťdesiatimi rokmi hovorilo medzi odborníkmi len pošepky...
Kráľovná Alžbeta, známa tiež ako Sissi, údajne navštívila aj Trebišov. V roku 1895 počas pobytu v Bardejovských kúpeľoch sa mala inkognito vybrať na výlet do tunajšieho mauzólea, pokloniť sa pamiatke Júliusa Andrássyho.
Zoznámenie bolo náhodné. Nespomínajú ho turistickí sprievodcovia, nie je o ňom zmienka ani v mape. Neprehliadnuteľné sú zubaté ruiny nad Sedliackou Dubovou. Sú to zbytky jedného z najstarších kostolov v tejto oblasti.
Niektoré pramene hovoria, že pôvodne to ani nebol kostol, ale hradisko. Toto tvrdenie je pravdepodobne príliš odvážne. Zaujímavé však je, že o tento opevnený kostolík prejavil záujem aj sám Matúš Čák.
Mnohé historické a kultúrne pamiatky sú spojené s náboženským životom našich predkov. Najstarším pútnickým miestom na území bývalého Uhorska je Marianka na Záhorí.
Kostol sv. Margity Antiochijskej sa nachádza v obci Kopčany, okres Skalica. Stojí mimo obce na ľavom brehu rieky Moravy. Ako farský kostol (prvá zmienka v r. 1392) slúžil až do 18. storočia. Považuje sa za najstaršiu stojacu cirkevnú stavbu v strednej Európe. Vznikol v súvislosti s vybudovaním...
Malá, zato pekná krajina. Hovorí sa o Slovensku. Lepšie povedané, hovoríme to my... Ešte presnejšie, hovoria si to niektorí spomedzi nás. Niežeby to nebola pravda.
Koncom minulého roka boli zverejnené víťazné návrhy vzhľadu nového bratislavkého podhradia. Prakticky ani jeden nevychádza z historickej tradície a všetky boli vizuálne moderného vzhľadu. Čo nato verejnosť…?
Na Slovensku máme do zoznamu kultúrno–historických pamiatok UNESCO zaradené štyri lokality. Spišský hrad s okolím, Banská Štiavnica, dedinka Vlkolínec a historické centrum mesta Bardejov.