Kam na výlet

Poradíme vám, kam sa vybrať na výlet s rodinou a deťmi. Kvačianska dolina, letný splav Dunajca, dedinky Malé a Veľké Borové, Tatranská kotlina a okolie...
Môže sprievodca v múzeu, oblečený takmer ako Indiana Jones na jednej zo svojich vychýrených výprav,  pôsobiť rušivo? V koženom klobúku, vestičke, cargo nohaviciach, s niekoľkodňovým strniskom na tvári, najmä ak jeho vek nepresiahol ani 25 rokov. Nemusí. Mladý muž, zjavne fanúšik...
Podľa mnohých je Nová Lesná obec s najkrajším výhľadom na Vysoké Tatry. Je do nej len na skok z Popradu a z nej len na skok do Starého Smokovca. Z hľadiska cestovného ruchu je teda svojou polohou ideálnym východiskovým miestom na turistiku a ubytovanie vo Vysokých Tatrách a perom poéta povedané,...
Neviem aký počet „historických krívd“ považuje maďarský národ za hanebný. Ale tzv. Trianon (delenie najmä Uhorska na základe národného princípu) je bezpochyby veľmi živá krivda. Z pohľadu zmien, ktoré v Európe prebehli a prebiehajú sú úvahy o krivde hlúposť. Aj tak si však dovolím povedať, že v...
Na naše kultúrne pamiatky sme obyčajne hrdí. Dóm sv. Alžbety v Košiciach je najvýchodnejším postaveným gotickým chrámom. Múzeum SNP v Banskej Bystrici napriek zúriacemu socializmu a jeho konzervatívnemu nazeraniu na čokoľvek v spoločenskom živote, predstavuje špičkovú modernú architektúru svojej...
Chorvátsky Dubrovník, belgické Bruggy, nemecké Brémy, francúzske Vannes, slovenská Banská Štiavnica, tieto mestá majú čosi spoločné. Zažili obdobie svojho rozkvetu a keď z nejakého dôvodu skončilo, tieto mestá zamrzli. Ustrnuli v čase a pohyb v histórii sa im vyhol. Strnulosť ich obohatila o dnes...
Dá sa to. Treba len správne načasovať formu a zvoliť správne miesto štartu. Ak sa rozhodneš pre Hrebienok, máš vyhrané. Potom už len vyklepať svaly, dobre zaviazať bežecké topánky ( nemusia byť do 200 g ), tri hlboké nádychy a...môžeš vykročiť do prvej z troch bývalých rozhodcovských veží pod...
Na to, aby ste načerpali nové sily, nepotrebujete odchádzať zo Slovenska. Využite, čo nám Matka príroda nadelila a  vydajte sa poznávať krásy prírody priamo do čistých Tatier.
Naše malebné Slovensko, ale aj susedné Česko a Maďarsko poskytujú viac ako dostatok príležitostí, ako stráviť príjemný wellness víkend so svojim milovaným alebo milovanou. Zabaľte si plavky a  romantické oblečenie – váš wellness víkend čaká!
Panoráma Rozsutca je charakteristickým symbolom Vrátnej doliny. Nie je to však jediný prírodný skvost, ktorý tu môžno vidieť a okúsiť na vlastnej koži. Priamo z dediny Terchová sa dá vyraziť na krásnu túru do Jánošíkovych dier alebo vyraziť na hrebeňovku po okolitých vrcholoch.
Na prelome októbra a novembra som sa zúčastnil paraolympijskej expedície „ Horné Ponitrie 2014“. Stany sme rozložili v dobre známom "base-campe" Kúpele Bojnice. Väčšina účastníkov dosiahla vrchol už tu, avšak kamarát Igor a moja maličkosť sme chceli zažiť niečo viac ako kúpeľnú nudu...
Stále si pamätám, akosa ma môj bývalý šéf  raz opýtal: Bol si v Medzilaborciach? Priznal som, že som nebol. Na to mi povedal: Choď! Oplatí sa to vidieť. Reč bola o Múzeu Andyho Warhola v Medzilaborciach. V tom rozhovore som jednoznačne odmietal ideu (art) The Factory, amerického pop-art-u a...
Nie je žiadnym tajomstvom, že v posledných rokoch rastú (nielen u nás) malé pivovary ako huby po daždi. Pivný trh rozšíril svoje spektrum o celé desiatky nových, niekedy až netypických produktov...
V Bachledovej doline to zobrali za správny koniec. Točia peniažky, stále niečo nové budujú, kreativita tu priam rastie zo zeme. Keď už tam človek príde, má si z čoho vybrať, takže ak máte deti vypĺňajúce širšie vekové spektrum, nikto neodíde znudený.
Málo kto vie, že v tesnej blízkosti liečebného ústavu vo Vyšných Hágoch sa nachádza krásne lesné jazierko - Čierne pleso nad Hágami. Nemá prítok ani odtok - v podstate to je menší brat Štrbského plesa s tým rozdielom, že sa ňom zatiaľ nehralo v zime konské polo :-).
Kto má dobrodružnú povahu a strach z výšin mu je cudzí, má možnosť si pozrieť nádhernú slovenskú krajinu „zhora“. Stačí sa len pohodlne usadiť v motorovom rogale, pevne sa pripútať a pripraviť sa na let plný zážitkov.
Nebude to len o rázovitosti a írečitosti, koniec koncov, ktorá slovenská obec nie je rázovitá a írečitá?
Terchová a okolie je zrejme najvychytenejšia turistická oblasť Malej Fatry. Pričom je určite jednou z najpopulárnejších na Slovensku vôbec. Dôvodom sú bohaté možnosti na turistiku, cyklistiku, lyžovačku ale aj ľudové zvyky a tradície.
Les v meste, ktoré nemá ani poriadny park. Aj tak sa dá hľadieť na Starý háj v Petržalke. Cielene hovorím o Petržalke a nie o Bratislave. Táto mestská časť je viac samostatným mestom s veľmi osobitým charakterom a obyvateľstvom, ktoré samo seba charakterizuje viac...
East Slovakia Travel je vo svojej podstate čerstvým, no svojím zameraním originálnym aspektom v mori cestovných agentúr špecializujúcich sa na región Východného Slovenska.
Viete niečo o histórii kúpeľov po roku 1989? Väčšina funguje tak ako pred tým. Len majetkové pomery sa „trochu“ zmenili a trošku aj kolorit okolo nich.
Stačí si len otvoriť mapu Slovenska, zatvoriť oči a nechať prst voľne spočinúť na akomkoľvek mieste. Každé má svoju charizmu, svoj príbeh, lákadlá a v neposlednom rade i čosi naviac či už v podobe špecifických služieb, zážitkových možností, nápaditých inovácií v ...
Malá Fatra má pre mňa špecifické čaro, pretože bola svedkom mojich prvých hĺbavejších dotykov s prírodou a z bohatého mešca spomienok sa mi vynára množstvo spontánno-krásnych zážitkov...
Len nedávno spoločnosť Lonely Planet, najväčší vydavateľ príručiek pre cestovateľov, zaradila do svojho zoznamu desiatich najlákavejších cestovateľských cieľov pre rok 2013 aj Slovensko.
Leto a s ním aj horúce "30tky" sú za nami. Padli teploty a mnohým aj nálada. Práce a povinnosti sa kopia a to už nám čoskoro začnú vyhrávať vianočné melódie.
Turistický región Trnava, ktorý spája mesto Trnava a niekoľko okolitých obcí, umožňuje za víkend zažiť viac ako zrejme zvládnete. Existuje viac spôsobov ako si oddýchnuť, niekto si rád vyloží nohy na stôl, iný ich potrebuje skôr prebehnúť.
Na dvere už o chvíľu zaklope jeseň, dni sa začnú skracovať a budeme čo raz viac času tráviť dnu. Počas septembra a októbra nám ešte určite počasie dovolí vybehnúť do prírody.
AquaRelax, aquapark v Dolnom Kubíne, je ideálne miesto na strávenie letnej či zimnej dovolenky. Relax oddych a skvelú zábavu si tak možno vychutnať uprostred krásnej oravskej prírody.
Dôkazom toho, že do aquaparku sa nechodí len v lete, je najväčší rezort vodnej zábavy s ubytovaním na Slovensku, celoročný zábavný aquapark s termálnou vodou - Tatralandia.
Spišská Sobota, ktorá je mestskou časťou Popradu je nádhernou ukážkou historickej architektúry. Napriek tomu mám dojem, že sa na túto časť Slovenska akosi zabúda.
Je tu čas Vianoc, pokoja, relaxu a pohody. Určite sa mnohí z vás zamýšlajú nad tým ako využiť toto obdobie…
Do oblasti Pomoravia (slovenská časť známa tiež ako Záhorie) som sa pri príprave fototripov vrátil niekoľkokrát. Medzi prvými destináciami bol napríklad hrad Devín, ale aj Sandberg, či „tajomný vrch“ Pohanská s pozostatkami po keltskom osídlení.
V roku 1564 sa po prvýkrát na Orave spomína dedina pod názvom Zlanycha. Jej obyvateľmi boli plátenníci, známi v širokom okolí kvalitou svojej práce. V roku 1952 vďaka napúšťaniu vodného diela Oravská priehrada dedina takmer zanikla.
Dunajec je rieka pre fajnšmekrov. Či už z hľadiska prírodných krás, atrakcií, športového vyžitia. Jednoducho, na návštevu Dunajca sa vždy veľmi teším.
Tatranská Kotlina a okolie. Nádherná oblasť pod upätím Belianskych Tatier, bohatá na prírodné aj kultúrne skvosty.
Kvačianska dolina je čarokrásna tiesňava ukrytá v Chočských vrchov, na pomedzí Liptova a Oravy. Kvačianskou dolinou vedie náučný chodník, pričom ide o nenáročnú oddychovú trasu, ktorá trvá kľudným tempom aj s prestávkami niekoľko hodín. Trasa je teda vhodná pre všetky tipy turistov,...
Len máloktoré hlavné mesto v Európe sa môže pochváliť svetovo významným paleontologickým náleziskom na svojom území. Bratislava áno, má Sandberg.
Štrbské pleso je pre mnohých Slovákov turistickým symbolom Vysokých Tatier a zároveň aj vytúženým dovolenkovým cieľom.
Toto je pozvánka na prechod krajinou pravekých sopiek, skalnatých stepí, stolových hôr a kamenných morí. Pozývam vás na návštevu stredovekých hradov, čadičových lomov, zabudnutých dedín a opustených samôt.
Dodnes sa traduje, že prvé skalné obydlia v Brhlovciach vznikli v období tureckých vojen ako odpoveď na hroziace nebezpečenstvo. Nikto to oficiálne nepotvrdil, no asi to bude pravda, pretože prvá zmienka o Brhlovciach je z roku 1245.
Malé Karpaty patria z prírodného hľadiska síce k trochu podceňovaným, zato však z hľadiska návštevnosti k veľmi obľúbeným pohoriam.
Orava, kraj, ktorý bol ešte nedávno symbolom tvrdého života a každodennej ľudskej driny. V súčasnosti však už do povedomia verejnosti preniká Orava čoraz viac ako ideálne dovolenkové miesto.
K rozvoju cestovného ruchu a propagácii pamiatok východnej časti Slovenska prispieva aj vznik tzv. Gotickej cesty.
Možno povedať, že Kysuce ležia bokom od hlavných turistických ciest, v severozápadnom kúte Slovenska.
Medzi naše turisticky najatraktívnejšie lokality patrí celkom určite - Gemer. Čím je ale región Gemera typický? Najmä bohatou históriou a prírodným bohatstvom.
Uprostred leta som sa zúčastnil v jednej malebnej dedinke na Záhorí letnej zábavy s kultúrnym programom. Akcia sa konala v miestnom amfiteátri a boli na nej zastúpené ako to už býva zvykom, všetky spoločenské vrstvy, rasy a etniká, ktoré sa v dedine nachádzali.
Našou jedinou riekou, ktorá spája Slovensko so západnou Európou je Dunaj. Navyše je aj prepojením opačným smerom a spája nás s Balkánom a Čiernym morom.
S Malými Karpatmi sú neodmysliteľne spojené vinárske mestečká Jur pri Bratislave, Pezinok, Modra a ich okolie… Vynikajú originálnou atmosférou, ktorá je typická pre tento kút Slovenska.
Vodná nádrž Liptovská Mara ma ideálnu polohou pre všetkých, ktorí sa zaujímajú nielen o vodné športy ale aj o turistiku, cykloturistiku, rybolov alebo o poznávanie histórie Liptova.
Oravská priehrada sa nachádza na sútoku Bielej a Čiernej Oravy a svojou rozlohou 35 km štvorcových je najväčšou vodnou plochou na Slovensku.
Rozmýšľate, ako sa zároveň opáliť, okúpať, zašportovať si, opekať pri ohni a zažiť kopec zábavy a dobrodružstva? Choďte na splav jednej z mnohých riek...
Unikátna oblasť ľudovej architektúry, zvykov a tradícii. Aj takto by sme mohli nazvať lazy v okolí Detvy, Detvianskej Huty a Hriňovej.
Kone vo voľnej prírode, zrúcanina stredovekého hradu, nádherná príroda, množstvo turistických chodníkov a ideálne podmienky na horskú cyklistiku. Kde je takéto miesto? Vyberte sa na Muránsku planinu.
Nedávno sa ma jeden zahraničný turista spýtal, koľko by stálo, keby sa prebehol so psom po lúkach oproti svojmu hotelu. Vravím mu: "To je zadarmo, bežte."
Napriek tomu, že je pre nás prítomnosť kaštieľov, hradov a zámkov všedná, nie všetky krajiny majú takýto historický blahobyt. Na Slovensku si môžete prenajať kaštieľ na vlastnú svadbu!
Keby som mala dopriať rodičom pekný a pokojný týždeň, alebo aspoň víkend, poslala by som ich do niektorého z našich kúpeľných miest. A vlastne niekedy aj sebe...
Kam vezmete hosťa zo zahraničia, ktorý príde na návštevu Slovenska? Do Viedne a do Budapešti :-) Dajme zbohom podobným vyhláseniam. Pozývam Vás na Slovensko, na výlety po malej veľkej krajine v srdci Európy. 
Záujem o pôvodnú ľudovú kultúru rastie. Dobrým tipom na výlet by tak mohla byť návšteva múzea ľudovej architektúry vo voľnej prírode.
Po páde totality a obnovení súkromného vinohradníctva a vinárstva prežíva na Slovensku renesanciu tzv. tradícia vinných ciest.
Po celom Slovensku je pomerne veľké množstvo známych aj menej známych termálnych kúpalísk s celoročnou prevádzkou. Skúsme si ich preto niekoľko pripomenúť ako vhodný tip na rodinný výlet.
Možno vám niekedy napadla otázka, čo robí Slovensko jedinečným. Celkom určite je to drevená ľudová architektúra, folklór a podmanivá prírodná krása.