Freeride v oblasti Dachstein - Krippenstein

Prašan, priam magické slovo pre každého freeridera. Len jemná prachová štruktúra snehu, prepojenie dokonalých vločiek vo vzájomnej súhre a obrovský cit pre dynamiku jazdy. A k tomu miesto, kde to priam zvádza k milostnému prepojeniu lyží či snowboardu so snehom. Len dve slová: Dachstein-Krippenstein.

Do tela mi naráža víriaca zmes snehu a silného vetra. Podvedome zatváram pod jeho náporom oči i napriek tomu, že sú chránené okuliarmi. Len čistý reflex. Navyše zatiaľ nie je nič k videniu. Som na vrcholovej stanici lanovky vo výške 2109 m a namiesto výhľadu na ľadovcovú krásu Dachsteinu či Hallstattské jazero, sa pozerám na špičky svojich lyží a machuľovú zmes snehu, hmly a farebných búnd iných čakateľov na pôžitkovú jazdu v prašane.  Nervozita z toho, kto si prvý nájde tú najlepšiu líniu v panenskej krajine, je priam hmatateľná.
 

Jazda snov s lyžiarskym vodcom

 
Urobím pár oblúčikov a zastanem na okraji skalnej steny, pri ktorej nás už čaká Nick, miestny horský a lyžiarsky vodca. Akoby zázračným mávnutím zrazu krajina pod nami roztvorí hmlistú clonu tajomna a umožní našim očiam naplno tancovať po zasnežených lúkach, horských štítoch, lesnom kráľovstve s antracitovým Hallstattským jazerom uprostred. Usmievam sa a zároveň mojimi nohami začína vibrovať adrenalín z neznáma, ktoré sa črtá hlboko pod nami. Ostatní spolucestujúci z lanovky sa pustili po označených freeridových tratiach, len ja, Kristián na snowboarde a Nick volíme čistý biely terén.  
 
 
Skôr, než sa plní očakávania a zároveň i jemného strachu zo svahu pred nami naplno vrhneme do samotnej jazdy, vyskúšame ešte funkčnosť  lavínových vyhľadávačov a vypočujeme si Nickove inštrukcie ohľadom signalizácie rukami v teréne. Ten je totiž na týchto miestach dosť zradný. Krippenstein je vápencového pôvodu a viac než inde sa na ňom nachádzajú nebezpečné krasové jamy, tzv. závrty. K tomu je vyhlásený tretí stupeň lavínového nebezpečenstva, takže sa snažíme čo najviac eliminovať objektívne riziko.
 

Len čistá radosť z lyžovania

 
Nick sa spúšťa prvý a ja nasledujem jeho oblúky v miernom odstupe. Už po prvých metroch vo mne začína bublať horúca krv lyžiarskej rozkoše.  „Waaaaaaaau!“, spontánne s Kristiánom zakričíme do horského ticha a necháme svoj radostný výskot rozliehať sa v hradbe horských stien aj pri ďalších oblúkoch.  Je to to najčistejšie vychutnávanie si prítomného okamihu, kedy sa celou svojou bytosťou sústredím len na radosť zo snehu, z krajiny navôkol a z dvoch podobne atmosféru preciťujúcich  ľudí po mojom boku.
 
 
Čím hlbšie vnikáme do zárezu doliny, tým sa mení štruktúra snehu i vzhľad krajiny. Vnárame sa viac do lesa a kľukatíme sa medzi stromami.  V záverečnej fáze sa už napojíme na zjazdovku a s očami priam iskriacimi detskou radosťou dokončíme našu jazdu.  
 
Krippenstein je truhlicou plnou freeridových pokladov, do ktorej treba len hlboko načrieť a vychutnať si všetky slasti, ktoré jazda vo voľnom teréne v srdci horskej panorámy Soľnej komory ponúka. Čaká vás tu 30 kilometrov potešenia z jazdy, pričom najdlhšia zjazdovka meria 11 km a prekonáva výškový rozdiel 1500 metrov. 
 
 

Praktické informácie:

 
  • Hlavné freeridové trasy sú 3: Imisl a Eisgrube sú jednoduchšie, Schönberg je exponovanejší a náročnejší.
  • Na vrchole Krippensteinu sa nachádza vyhliadková plošina Five fingers (5 prstov) – jej 5 plošín rôznych tvarov pripomína ruku, naťahujúcu sa do 400 metrov hlbokej priepasti.
  • Prírodným lákadlom sú dve jaskyne: Obria ľadová jaskyňa (Rieseneishöhle), ktorá je unikátna veľkým množstvom ľadu a obrovská Mamutia jaskyňa (Mammuthöhle).
  • Pre vychutnanie si zjazdových perlí tejto oblasti a najmä väčšiu bezpečnosť odporúčam využiť služby horských a lyžiarskych sprievodcov z Outdoor Leadershipu.
  • Pre rodiny s deťmi je vhodnejšie lyžiarske stredisko Dachstein West, pričom výhodný 1,5 – dňový skipas platí v 5 oblastiach: Krippenstein Dachstein, Feuerkogel – Ebensee, St. Martin am Tennengebirge, Lungötz a Karkogel – Abtenau.
 
Autori fotografií: Roman Blažečka, Erika Kopálová