Keňa

Kedysi jedna z najatraktívnejších turistických destinácií Afriky začína opäť lákať turistov. Tých vyhnali krvavé nepokoje, ktoré vypukli po sporných decembrových voľbách.

Násilnosti si vyžiadali 1 500 obetí a státisíce stratili strechu nad hlavou. Ako spieva Meky Žbirka v známej pesničke, „každý z nich je iný... jeden bozky rozdáva, druhý zasa rany“. Aj Keňa má dve tváre. Vedľa seba luxusná vila s bazénom a polorozpadnutá chatrč bez elektriny a vody. Pred jedným domom dve drahé autá na vydláždenej ceste a hneď vedľa prašné priedomie slumu, kde na kameňoch sedí matka s dieťaťom. Taká je Keňa, krajina veľkých rozdielov.Život sa tam len pomaly vracia do starých koľají. Keňa musí opäť pritiahnuť najmä cudzincov, pretože príjmy z turizmu tvorili základ jej rozpočtu. Podľa posledných odhadov prišla Keňa pre násilnosti o štyri miliardy dolárov, a to predovšetkým z turizmu. „Našťastie, nepokoje prírodné chránené oblasti príliš nezasiahli. Koncentrovali sa najmä na obývané časti v mestách a dedinách,“ tvrdí Ivana Raslavská z organizácie Človek v ohrození, ktorá v Keni pôsobila.

Najchudobnejší z chudobných

Nepokoje najviac postihli tých najbiednejších. Ľudia tam žijú v katastrofálnych podmienkach. Bývajú v plechových chatrčiach s rozlohou 3 x 3 metre, v ktorých sa ako-tak dá žiť jednému človeku, nieto viacdetným rodinám. Hoci ide de facto o nelegálne bývanie, nájomné je tam pomerne drahé – až do 700 kenských šilingov, čo je v mnohých rodinách mesačný zárobok. Vyberajú ho tí, ktorí zariadili postavenie domčekov. Nefunguje tam elektrina, svietia si plynovými lampami. V slumoch sa darí vírusu HIV, prostitúcii a najmä drogám. Podľa Ivany nie je zriedkavé vidieť na ulici postávajúcu skupinku chlapcov, ako fetujú lepidlo. Kúpia ho lacno, nalejú do plastovej fľaše a skryjú do rukáva. Po fetovaní necítia hlad, a tak ušetria na strave. V takýchto slumoch plynie život vlastným tempom. Nájdete tam bary, holičstvá, reštaurácie, obchody... Prirodzene, na inej úrovni ako poznáme my.

Ľudské smetisko

Kibera je druhý najväčší slum v Afrike. Na maličkom území žije trištvrte milióna ľudí, doslova sú napchaní v búdach z hliny bez vody, kanalizácie a elektriny. Dôsledkom sú týfus a malária, každý piaty človek má AIDS a takmer nikto nemá prácu. Násilnosti túto situáciu ešte zhoršili. „Domy sú tam kompletne vypálené, zničené. V dedine som videla možno jediný komín, všetko ostatné bolo vyprahnuté, spálené na čiernu zem,“ opisuje desivé podmienky I. Raslavská. Pred zdevastovaným domom sedí na jedinej fungujúcej stoličke černoch v bielom tričku. Za ním sú nápisy na zvyškoch steny či plechu – keep peace. Zachovajte mier.

Tá krajšia Keňa

kena_3Turisti z celého sveta, aj zo Slovenska, cestovali donedávna do Kene najmä za morom a za presláveným safari. Atrakcia nie nepodobná zoo, ale v opačnom garde, znamená v preklade zo svahilčiny cestu. Jazdíte v terénnych automobiloch a pozorujete zvieratá vo voľnej prírode. Vystupovať z áut sa nesmie, pretože zvieratá vnímajú človeka ako iné zviera. Ak však vystúpite, je to pre ne signál ohrozenia ich územia a života. Preto kým v klasickej zoo sú v klietkach zvieratá, na safari je v klietke človek. Stáda slonov sa kúpu vo vašej bezprostrednej blízkosti. Nenásytné levy si pochutnávajú na čerstvo ulovenom antilopom mäse. Pasú sa tam zebry a byvoly. Elegantné žirafy trhajú tŕnisté akácie, v rieke sa lenivo prevaľujú ťarbavé hrochy. Toto všetko dokáže v mnohých prebudiť lásku k africkej prírode, ktorá ich bude nútiť k návratom. „Je to obrovský zážitok, neexistuje človek, ktorý by odišiel zo safari nespokojný a sklamaný, že nevidel zvieratá,“ hovorí Ivana. No a keď sa zotmie, splní sa vám sen o nocovaní v buši v objatí divočiny a pod nebom posiatym hviezdami. Kempuje sa, samozrejme, na vyhradených a bezpečných miestach. Hoci sprievodcovia radi rozprávajú užasnutým návštevníkom historku o hyene, ktorá dohrýzla priamo v kempe turistu spiaceho pred stanom. V safari parkoch sa nachádzajú, prirodzene, aj ďalšie lákadlá, ako golfové ihriská, obchody so suvenírmi, miniatúrne vláčiky a napríklad organizovanie karnevalov.

Nairobi – kenská perla

Hlavné mesto Kene je plné mrakodrapov a všetkého, čo potrebujete. Nechýba internet, aj keď trošku pomalší. Vlastne tam nájdete všetky výdobytky modernej civilizácie. Je to veľmi kozmopolitné a živé mesto, ale po zotmení nie celkom bezpečné. Len pár kilometrov od mesta sa nachádza Národný park Nairobi, najstarší kenský národný park. Na pasienkoch a savanách žijú okrem slonov všetky druhy východoafrických divokých zvierat vrátane gepardov, nosorožcov a levov. Novovystavané priehrady prilákali ďalšie druhy vtákov a vodných živočíchov, takže tamojšia fauna a flóra sú rajom pre ľudské oko i ucho. Pre gurmánov sa zasa odporúča známa reštaurácia Carnivore, ktorá ponúka jedinečný zážitok. Jej špecialitou sú jedlá pripravené najmä z divých zvierat, ako sú impaly, stepné antilopy kudu, krokodíly a tiež pokrmy z byvolov či pštrosov.

Žirafy ako na dlani

kena_1Asi päť kilometrov od mestského centra Nairobi nájdete Žirafie centrum, ktoré malo slúžiť na záchranu ohrozených Rothschildských žiráf. Centrum založil Leslie-Melville s manželkou Betty, keď chytili žirafie mláďa, aby mohli začať rozmnožovať žirafy v zajatí. Ich program sa úspešne rozbehol a neskôr vypustili niekoľko odchovaných žirafích párov do Kenského národného parku. Už vyše dvadsať rokov slúži centrum ako turistická atrakcia, kde po zaplatení vstupu 300 kenských šilingov na deň môžete kŕmiť žirafy z vyvýšenej plošiny. Navštíviť treba aj turistickú dedinku Bomas of Kenya, ktorú zriadila kenská vláda v roku 1971, aby podporila turizmus. Spoznáte tam pravý vidiecky život kenských kmeňov. Často sa tam konajú tanečné vystúpenia, nachádza sa tam aj najväčšie divadlo v Afrike, ktoré má vyše tritisíc sedadiel.

Snehová čiapka

Keňa zažila v posledných mesiacoch veľa krvavého násilia, ktoré sa, našťastie, výrazne nedotklo turistických krás tohto prírodného raja. Vysoké hory striedajúce sa s jazerami, so savanou, s lesmi a pláňami opäť lákajú turistov z celého sveta. Pre tých aktívnejších je k dispozícii výstup na druhú najvyššiu horu Afriky Mount Kenya, ktorej špička je celoročne pokrytá snehovou čiapkou... viac na www.etrend.sk