Dobrodruh Henry Worsley absolútny sólo prechod Antarktídou už nedokončí! Zomrel takmer pred cieľom

Juraj Recký - 27.1.2016
Britský dobrodruh Henry Worsley sa pokúsil o absolútnu sólo expedíciu naprieč Antarktídou. Ak by sa mu výprava podarila, bol by prvým, kto takéto niečo dokázal. Aspoň podľa zaznamenanej histórie. Henry bohužiaľ zomrel približne 48 kilometrov pred cieľom.
 
Henry Worsley strávil svojich posledných 71 dní osamote v zajatí snehu a ľadu. Prešiel približne 1 448 kilometrov. Zostávalo už len posledných 48, keď si Worsley zavolal pomoc a bol letecky transportovaný do nemocnice v meste Punta Arenas v Čile. Trpel na dehydratáciu, silné vyčerpanie a brušnú infekciu. Dobrodruhova manželka, Joanna, povedala, že Henry zomrel na celkové zlyhanie orgánov. Mal päťdesiatpäť rokov. 

Worsley bol bývalý britský armádny dôstojník

Do projektu sa pustil na počesť jedného z najznámejších polárnikov v histórií Ernesta Shackletona, ktorý však rovnako sólo prechod Antarktídou nedokončil. Ak by sa to Britovi dobrodružstvo podarilo, bolo by to práve na sté výročie od Shackletonovho pokusu. Prechod bol tiež zamýšľaný ako charitatívna akcia pre britských vojakov vo výslužbe a armádne vdovy. 

Worsley išiel celých 1 448 kilometrov bez akejkoľvek cudzej pomoci

Všetok materiál a stravu si celú cestu niesol sám. Bojoval s krutými podmienkami, počasie mu veľmi neprialo a musel spraviť viacero odvážnych rozhodnutí. “Môj vrchol je mimo dosah,” povedal Shackleton súčastnosti počas svojho posledného vysielania na facebookovom profile výpravy Shackleton Solo Expedition. Správu ukončil tým, že sa nevie dočkať teplého čaju, ku ktorému si dá zákusok. Záchranári ho bohužiaľ museli odviesť priamo na operačný sál. Tam zomrel na celkové zlyhanie orgánov.
 
Česť pamiatke statočného muža. Henry Worsley odpočívaj v pokoji!
 
zdroj: http://facebook.com

Komentáre

Ak chcete písať komentáre, prihláste sa alebo sa zaregistrujte.