Harnas – záchranný tábor pre divé zvieratá

Sledujte, ako sa z farmárov Nicka a Mariety stali ochrancovia divočiny na plný úväzok. Zvieratá postihnuté nepriazňou osudu bývajú kdekoľvek na svete umiestňované do útulkov, ktoré obvykle nepredstavujú príliš radostné miesto na život. V Namíbii na juhu Afriky nájdeme úplne iný druh takéhoto útočiska – zvierací sirotinec s rozlohou 10-tisíc hektárov, ktorý je rajom pre divé zvieratá. 

Prírodovedný dokumentárny seriál Harnas – záchranný tábor pre divé zvieratá vás zoznámi so záchrannou stanicou, s jej prevádzkovateľmi i zvieracím osadenstvom – od levov, gepardov a šakalov cez zebry, mravčiare a paviány až po ovce, kozy a prasatá. 
 
Uvidíte prácu dobrovoľníkov, na ktorých dennodenne čaká množstvo úsmevných príhod i náročných úloh: od kŕmenia levov a gepardov priamo v buši cez pravidelné prechádzky s húfom nepodarených paviánov až po chytanie surikát, ktoré ľúbia utiecť. Každý deň prináša novú výzvu, napríklad nakŕmiť mláďatá leoparda alebo nosorožca priamo z fľaše.
 
Harnas, ktorý ako záchranné centrum otvoril svoje brány verejnosti roku 1993, bol pôvodne bežnou farmou a chov dobytka predstavoval pre jej obyvateľov – Nicka a Marietu van der Merwe – hlavný zdroj príjmu.

Všetko sa zmenilo, keď Nick a Marieta zachránili týraného mačiaka

Zanedlho ukončila prevádzku zoologická záhrada v Juhoafrickej republike a svoje levy venovala do starostlivosti práve rodine van der Merweovcov. Následná publicita spustila prísun zvierat zo všetkých kútov Afriky a z koníčka sa stala práca na plný úväzok. Dnes Harnas hostí takmer 80 druhov živočíchov.

Poslaním Harnasu je záchrana a ochrana zvierat

Postihnutých alebo ohrozených ľudským konaním. Jednak zachraňuje zvieratá z nebezpečných situácií, jednak prijíma postihnuté zvieratá, ktoré našli napríklad farmári. Dáva im druhú šancu v bezpečnom, uzavretom, ale rozsiahlom areáli prispôsobenom tak, aby čo najviac pripomínal prírodné prostredie. Harnas spolupracuje i s ďalšími organizáciami na ochranu zvierat a v prípadoch, keď je to možné, vypúšťa zachránené jedince späť do prírodných rezervácií v Namíbii.
 
Sledujte s nami úsilie a nadšenie ľudí za záchranu mnohokrát kriticky ohrozených živočíchov poznamenaných ľudskou činnosťou alebo, naopak, nečinnosťou.
 
PREMIÉRA NA VIASAT NATURE 
Vždy v pondelok až piatok od 13. júla do 7. augusta o 16.35 hod.