Svetové krajiny s najhoršou povesťou

Nataly Tkáčová - 30.12.2019

Na svete existuje množstvo štúdií a metód, ktoré sa snažia merať povesť jednotlivých národov. Ak cestujete do nejakej krajiny, väčšinou si o nej hľadáte čo najviac informácií. Niektoré z nich sú ospevované, na iné sa zase nadáva. Nie všetky krajiny majú totiž medzi turistami najlepšiu povesť a práve zoznam takýchto krajín sme si dnes pre Vás pripravili.

Tento zoznam je založený na základe nasledujúcich faktorov – infraštruktúra, bezpečnosť žien, jednoduchosť podnikania, korupcia, vláda a napokon cestovný ruch. Zaujíma Vás, ktoré svetové krajiny majú tú najhoršiu povesť? Čítajte ďalej!

Guinea

Táto západoafrická krajina je bohatá na prírodné zdroje, avšak vo všetkých uvedených parametroch dosiahla nízke skóre. Povesť tejto krajiny zhoršuje aj fakt, že v roku 2014 bola epicentrom eboly.

Guinea-Bissau

Táto krajina susedí s vyššie uvedenou Guineou a Senegalom. Pokiaľ ide o podnikanie, tieto krajiny sa radia na spodnú hranicu a taktiež sú vnímané ako skorumpované národy. 

Sudán

Táto severoafrická krajina susedí s Egyptom, Etiópiou, Čadom, Líbyou a Južným Sudánom. Jedná sa o ekologicky rôznorodú krajinu, ktorá z jednej strany susedí aj s Červeným morom. Rôznorodá je aj jej geografia – v severnej časti krajiny nájdete púšte a na juhu krajiny sa nachádzajú lesy. Sudán je tiež známy pre svoje obrovské planiny a množstvo voľne žijúcich živočíchov. Neslávny je však kvôli svojim vnútroštátnym konfliktom, veľmi zlému ľudskému rozvoju a vysokej korupcii.

Centrálna africká republika

Centrálna africká republika sa vo všetkých parametroch radí na najnižšie miesta. V krajine je obrovská korupcia, čelí dlhotrvajúcim vnútroštátnym konfliktom a občianskej vojne a taktiež patrí medzi najhoršie krajiny v oblasti ľudského rozvoja.

Čad

Čad je etnicky a geograficky rôznorodou krajinou nachádzajúcou sa v strednej Afrike. Aj keď je krajina bohato obdarená prírodnými zdrojmi, stále čelí násiliu a politickej nestabilite. V Čade je aj vysoká korupcia. Aj keď Čad nepatrí medzi najlákavejšie turistické destinácie, kvôli nedostatku infraštruktúry, vysokej korupcii a nízkemu ľudskému rozvoju sa medzi navštevované krajiny ani tak skoro nedostane.

Uzbekistan

Uzbekistan je krajinou nachádzajúcou sa v centrálnej Ázii. Aj keď z hľadiska zaobchádzania žien sa radí medzi tie lepšie krajiny, stále trpí zlou infraštruktúrou a vysokou korupciou. Pokiaľ ide o občianske a ľudské práva, množstvo medzinárodných organizácií hodnotí Uzbekistan negatívne. Pokiaľ ide o hospodárske činnosti, väčšina vládnych politík sa snaží potlačiť rozvoj súkromného sektora – vláda totiž chce mať nad ekonomikou úplnú kontrolu.

Líbya

Táto krajina nachádzajúca sa v severnej Afrike sa vo všetkých parametroch umiestnila takmer najnižšie. Líbya je veľmi ovplyvnená politickou nestabilitou a vojnou, ktorá tam dlhú dobu zúrila. V roku 2011 sa často vyskytovala v médiách po tom, čo miestni povstalci zosadili a zabili diktátora menom Muammar Gaddafi, ktorý v krajine vládol od roku 1969. 

Eritrea

Eritrea sa nachádza v severnej Afrike a z hľadiska podnikania je tou najhoršou. So svojimi susednými krajinami, Etiópiou a Džibuti, sa už dlho nachádza vo vojnovom stave. Kvôli zlej infraštruktúre a veľmi vysokej rodovej nerovnosti má táto krajina jednu z najhorších reputácií na svete. Pre neutíchajúcu vojnu s Etiópiou nie je vhodná ani pre turistov.

Demokratická republika Kongo

Táto krajina sa nachádza v centrálnej Afrike a je obklopená rovnako problémovými štátmi ako napr. Rwanda, Centrálna africká republika či Zambia. Rozvoj infraštruktúry je v Kongu veľmi biedny – podľa správ Svetovej banky nebude táto krajina schopná splniť svoje ciele v oblasti infraštruktúry ani počas nasledujúcich 31 rokov. Jednoduchosť podnikania a ľudský rozvoj je v tejto africkej krajine taktiež na nízkej úrovni.

Afganistan

Afganistan sa nachádza v južno-strednej časti Ázie a má za sebou dlhú históriu. Stav tejto krajiny však v roku 2001 zdevastovali invázie spojeneckých síl, ktoré chceli zlikvidovať Taliban. Aj napriek tomu, že USA vynaložilo obrovské úsilie na obnovu infraštruktúry v tejto krajine, Afganistan je v tejto oblasti stále na nízkej úrovni. Navyše sa v každom kritériu radí na najnižšie priečky. Zločin voči ženám je v tejto krajine taktiež veľkým problémom. Nedávno sa však vláda snažila o návrat pokrokových reforiem, ktoré poskytovali zákony na ochranu žien. Kvôli svojim vnútroštátnym konfliktom a terorizmu však ostáva Afganistan pre turistov stále neatraktívny. 

Somálsko

Svetovou krajinou, ktorá má najhoršiu povesť na svete, je Somálsko. Dôvody sú veľmi prosté – zlá infraštruktúra, vysoká korupcia a veľmi nízky príjem na jedného obyvateľa. Dobré meno tejto východoafrickej krajine nerobí ani prebiehajúca občianska vojna a Somálsko je aj neslávne známe svojimi morskými pirátmi.

 

Komentáre

Ak chcete písať komentáre, prihláste sa alebo sa zaregistrujte.