Polmaratón v Olomouci bol parádnym zážitkom

Jozef Terem - 4.7.2017
Polmaratón v Olomouci
"All runners are beautiful" - Všetci bežci sú krásni! Nech vyzerajú akokoľvek unavení, napriek tomu, že melú z posledných síl. Pod týmto výstižným heslom sa zišlo na 8. ročníku polmaratónu v Olomouci 6200 bežcov z celkovo 49 krajín. Ich cieľom bol nádherne prežitý deň pri aktívnom pohybe. Medzi nimi som sa ocitol aj ja.
V sobotu 24. júna o 19. hodine odštartoval z prekrásneho historického centra v Olomouci na Horním náměstí 8.ročník Mattoni polmaratónu v Olomouci. Keď som počas minulého roka absolvoval polmaratón v Českých Budejoviciach, povedal som si, že podobného podujatia sa určite zúčastním opäť o rok. Olomouc som už poznal z minulosti, ide o krásne mesto, a tak som sa rozhodol zavítať práve sem. Navyše, z minuloročného podujatia v Budejoviciach a ešte rok predtým v Prahe som mal super pocit aj z hľadiska organizácie. A nakoľko aj táto športová akcia v Olomouci je pod hlavičkou RunCzech, mal som istotu, že všetko klapne tak ako má.

Napriek horúčave panovala vynikajúca atmosféra

Už niekoľko dní panovali vysoké horúčavy vyše 30 stupňov a aj v deň polmaratónu sa situácia nezlepšovala. Cesty boli rozpálené od slnka a zrejme nielen ja som premýšľal, ako sa s touto situáciou popasovať. No počasie si človek nevyberie. Našťastie, po štarte sa s príchodom večera mierne ochladilo. Navyše, po celú trasu závodu pomáhali bežcom veľmi výrazne aj fantastickí diváci. Keď trasa behu križovala štvrte s rodinnými domami, množstvo fanúšikov vytiahlo na ulicu zo záhrad hadice so studenou vodou a osviežujúcim prúdom takto dodávali bežcom energiu. Bol to fantastický pocit bežať v takom prostredí. Na každom kroku bolo cítiť až elektrizujúcu spolupatričnosť tisícok divákov, ktorí lemovali celú trasu a nepretržite povzbudzovali. Musím priznať, že takýto doping mi do žíl vlieval neustále novú silu. 
 
Beh som si tak naplno užíval, kochal sa prostredím a atmosférou. Najmä keď som sa blížil do cieľa a siahal na posledné zbytky síl, tak som si vnímal výbornú kulisu tohto závodu a vzájomnú spolupatričnosť bežcov, divákov aj organizátorov. Hoci drvivú vačšinu tejto akcie tvorili amatérskí bežci, pre ktorých bola samotná účasť nezabudnuteľným zážitkom, vráťme sa aj k oficiálnym výsledkom závodu. Magická hranica hodiny sa síce v tak teplom počasí nepodarila prekonať, no vítaz z Keňe  Josphat Kiprop KIPTIS  si viedol aj tak výborne a skončil v cieli za 1:01:49.  Ako druhý skončil  v tesnom závsese jeho krajan Kenneth Keter. Medzi ženami sa naplnili papierové predpoklady, keď sa o víťazstvo preťahovali predovšetkým pretekárky z Etiópie. Dvojica v zložení Worknesh Degefa a Netsanet Gudeta sa rozdelila až na méte šestnásteho kilometra. Práve tam nastúpila prvá menovaná a svoj trhák doviedla do úspešného konca v čase 1:09:19.

Zopár zaujímavostí

● Priemerný bežec potrebuje na zdolanie 21,0975 km urobiť 17 216 krokov
● Najstarší účastník: Jiří Engliš (CZE), 79 rokov
● Najstaršia účastníčka: Eva Cupalová (CZE)
 
Počas pretekov sa použilo:
● 485 dopravných značiek
● 41 540 spínacích špendlíkov
● 92 127 kelímkov
● 34 365 špongií na osvieženie
● 5 192 metrov plotu
● 130 mobilných toaliet
 
Vypilo sa:
● 29 697 litrov vody Mattoni
● 6 742 litrov nápoja Gatorade
 
Skonzumovalo sa:
● 2 271 kg banánov
● 1 597 kg pomarančov
● 28 kg soli
● 37 kg cukru
Komentáre Disqus