Vikingovia: Nový seriál vyvracia mýty a prináša nové fakty o severských bojovníkoch

Kanál Viasat History exkluzívne uvedie seriál Vikingovia, ktorý vďaka najnovším vedeckým poznatkom rozpovie príbeh legendárnych severských bojovníkov z nového uhla pohľadu. Priekopnícky seriál odhaľuje históriu Vikingov v doposiaľ nevídaných podrobnostiach. Vyvracia zažité mýty o dejinách a živote tohto severského národa vďaka prekvapivým objavom z archeologických prieskumov v rôznych krajinách, pri ktorých boli odhalené aj vikinské dediny, cintoríny a lode plné kostier bojovníkov.

Seriál ukáže zábery z mnohých miest Európy vrátane Škandinávie, Ruska, Poľska, Estónska, Francúzska, Turecka, Islandu  či Veľkej Británie. Dá slovo odborníkom z celého sveta priamo na miestach, ktoré majú v príbehu Vikingov zásadný význam. A ponúkne aj pohlaď doslova do vnútra príslušníkov tohto fascinujúceho národa, vďaka práci forenzných laboratórií, kde boli vikinskí bojovníci – alebo skôr ich pozostatky – predmetom dôkladného skúmania.

Diváci budú môcť spoznať tajomstvo spätosti života a smrti Vikingov s morom, odhalí sa im pravda o ľudských obetiach, migrácii aj dobyvateľských výpravách. Seriál predstaví aj najmocnejšiu zbraň Vikingov – dokonale ovládateľnú námornú loď, ale aj ďalšiu vojnovú výzbroj. Napríklad meč u nich patril k najcennejším rodinným pokladom a odkazoval sa z generácie na generáciu.

Seriál analyzuje námornú technológiu Vikingov, ktorá ich zaviedla do najvzdialenejších kútov vtedy známeho sveta, od Kaspického mora až po Severnú Ameriku. A v neposlednom rade odhaľuje, že svoju vojenskú expanziu začali omnoho skôr a doputovali oveľa ďalej, než sa vtedajší kronikári domnievali. Zanechali tak v Európe podstatne hlbšiu stopu, než si mnohí pripúšťajú.

Vedeli ste, že:

  • Vikingovia nenosili prilby s rohmi? Podľa dochovaných vykopávok a záznamov sa táto predstava nezakladá na skutočnosti. Vyobrazovanie rohatých bojovníkov pochádza pravdepodobne z 19. storočia.
  • Vikingovia boli veľmi čistotní? V hroboch bojovníkov sa našli pinzetky, britvy, hrebene a nástroje na čistenie uší vyrobené zo zvieracích kostí a rohov. Vikingovia sa tiež pravidelne – a omnoho častejšie než iní vtedajší Európania – kúpali v horúcich prameňoch.
  • Vikingovia čulo obchodovali s otrokmi? Na obchode s bielym mäsom – mladými anglosaskými, keltskými a slovanskými mužmi a ženami – mnohí veľmi zbohatli.
  • Vikinské ženy mali viac práv než príslušníčky iných národov? Museli sa síce vydávať už v dvanástich rokoch a starať o domácnosť, ale mohli dediť majetok, žiadať o rozvod a domáhať sa vrátenia svojho vena, pokiaľ sa manželstvo skončilo.
  • Vikingovia lyžovali pre zábavu? V Škandinávii sa prvé lyže objavili asi pred 6 000 rokmi a Vikingovia ich používali nielen ako efektívny prostriedok  na premiesťovanie, ale boli pre nich aj obľúbenou kratochvíľou. Mali dokonca boha lyžovania menom Ullr.
  • Vikinskí muži trávili viac času poľnohospodárstvom než námornými výpravami a vojnami? Milovníkov hrdinských eposov asi sklame obraz blonďavého svalovca, ktorý nekosí obojručným mečom nepriateľov, ale kosou obilie.
  • Vikingovia priplávali do Severnej Ameriky približne o 500 rokov skôr než Krištof Kolumbus?
Podrobnosti o živote Vikingov zostávali po stáročia veľkou neznámou. Ich príbeh vysiela od 2. do 30.  júna exkluzívne Viasat History vždy v utorok o 21.00 hod. 

 

Nová kniha od Joža Terema

Recenzia