Poistenie na lyžovačku: Všetko, čo ste potrebovali vedieť

Petra Stoláriková - 29.11.2007

Čoraz viac Slovákov cestuje na svoju zimnú dovolenku na lyže mimo hraníc Slovenska, no mnohí zabúdajú vybaviť si poistenie na lyžovačku. Každý má pre to iné dôvody, ale všetkým sa môže dovolenka riadne predražiť, ak zabudnú na cestovné poistenie.Nižšie vám prinášame prehľad najdôležitejších informácií ohľadne cestovného poistenia v zime.

Chystám sa na lyžovačku do Álp. Aké poistenie na lyžovačku potrebujem?
Ak sa chcete vyhnúť nepríjemným neočakávaným nákladom, tak určite nezabudnite na cestovné poistenie. Ak cestujete cez cestovnú kanceláriu a k zájazdu máte možnosť zakúpiť si cestovné poistenie, nezabudnite si overiť, aké všetky riziká kryje. Vždy sa tiež informujte o výške poistného krytia, zvlášť ak si napríklad beriete so sebou drahú fototechniku. Tú je často potrebné pripoistiť. Ak na lyžovačku, či skialp do zahraničia cestujete individuálne, odporúčame vám uzatvoriť cestovné poistenie so všetkými štyrmi rizikami, ktorými sú: poistenie liečebných nákladov v zahraničí, úrazové poistenie pre prípad smrti úrazom alebo trvalých následkov úrazu, poistenie zodpovednosti za škodu a poistenie batožiny. Nezabudnite pri kúpe poistenia uviesť, že sa chystáte na dovolenke lyžovať. Základné cestové poistenie totiž nekryje úrazy, ktoré sa vám stanú počas lyžovačky. Potrebujete poistenie v špeciálnej kategórii aktívny šport alebo aktívne lyžovanie a snowboarding.


Počul som, že ak idem lyžovať do Rakúska, mal by som si v rámci cestovného poistenia uzatvoriť aj poistenie zodpovednosti za škodu. Prečo?
Podľa platnej legislatívy v Rakúsku ste v prípade, že spôsobíte inému lyžiarovi na svahu úraz, povinný mu uhradiť náklady na ošetrenie a lekársku starostlivosť. Tie v tejto krajine môžu predstavovať vysoké sumy, ak však máte uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu, uhradí poisťovňa tieto náklady za vás. Význam tohto poistenia však netreba podceňovať, okrem už spomínaného ublíženia na zdraví, môžete nechtiac poškodiť nábytok či umývadlo v hotelovej izbe, zašpiniť posteľnú bielizeň alebo môžu vaše deti pri hre neúmyselne niekomu spôsobiť zranenie.


Mám uzatvorené celoročné cestovné poistenie. Môžem sa naň spoľahnúť aj v prípade lyžovačky v zahraničí?
To závisí od toho, aké riziká vám vaša poistka kryje. Okrem už spomínaného poistenia zodpovednosti za škodu a iných rizík treba myslieť na to, že mnohé poisťovne, pokladajú lyžovanie, či skialp za aktívny šport a poisťujú ho v rámci inej kategórie ako keď idete na bežnú letnú dovolenku k moru.


Nevenujem sa aktívne skialpinizmu, ale niekedy na lyžovačke lyžujem aj mimo zjazdovky. Kryje mi prípadný úraz obyčajné cestovné poistenie na lyžovačku?
Nie, nekryje. V prípade, že máte uzatvorené cestovné poistenie len v kategórii šport, resp. aktívne lyžovanie a snowboarding, museli by ste si v prípade úrazu mimo zjazdovky uhradiť všetky náklady za ošetrenie, odvoz a liečbu sami. Ak radi lyžujete mimo zjazdovky, odporúčame vám uzatvoriť si poistenie vo vyššej kategórii – rizikový šport, ktorá vám kryje aj úrazy mimo zjazdovky.

Čo ak sa chcem na lyžovačke v zahraničí venovať aj skialpinizmu, prípadne nejakým iným adrenalínovým športom?
Pre vás máme v ponuke Union poisťovne, a. s. poistenie v kategórii rizikový šport. Táto kategória poistenia kryje liečebné náklady, ktoré vám vzniknú aj v dôsledku úrazu pri skialpinizme, skokoch na lyžiach, lyžovaní mimo vyznačených trás, horolezectve, alpinistike, turistike na ľadovcoch, paraglidingu a pod...


Mám študentskú kartu ISIC a k nej celoročné poistenie v jednej z poisťovní. Stačí mi toto poistenie v prípade lyžovačky v zahraničí?
Aj v tomto prípade platí to isté, čo pre klientov s iným celoročným poistením. Ak ste držiteľom karty ISIC, ITIC, Euro 26 alebo GO 26 a máte výhodné celoročné poistenie, môžete sa za výhodných podmienok dopoistiť.


Spadol som na lyžiach a bol som ošetrený kvôli podozreniu na zlomeninu ruky. U lekára chceli po mne platbu v hotovosti. Čo mám robiť, ak mám uzatvorené poistenie liečebných nákladov?
V prípade jednorazového drobného ošetrenia je možné, že si od vás lekár vypýta platbu v hotovosti. Odporúčame preto vždy rátať s takouto situáciou a vziať si na dovolenku rezervné peniaze aj pre takýto prípad. Následne si však od lekára vypýtajte originál lekárskej správy s uvedením diagnózy a zákroku, ako aj originál dokladu o zaplatení. Tieto doklady po návrate predložíte poisťovni, ktorá vám náklady preplatí.


Ako mám postupovať v prípade, ak mám uzatvorené poistenie a pri lyžovačke v zahraničí sa mi stal úraz, ktorý vyžaduje náročnejšie ošetrenie s prípadnou hospitalizáciou?
Je potrebné, aby ste sa urýchlene skontaktovali s asistenčnou službou poisťovne, ktorá je vám k dispozícii väčšinou 24 hodín denne. S pracovníkmi asistenčnej služby môžete hovoriť aj po slovensky. Pri návšteve lekára sa preukážte poistkou. Vystavené účty za ošetrenie, lieky, hospitalizáciu alebo prevoz zašle lekár na adresu asistenčnej služby , ktorá ich uhradí.


Mám uzatvorené poistenie batožiny. Kryje mi poistenie aj krádež alebo poškodenie lyží?
Samozrejme, predmetom poistenia v rámci poistenia batožiny sú aj športové potreby. Poistenie batožiny kryje škody, ktoré vzniknú na batožine väčšinou do výšky 10 000 Sk, avšak za jednu vec sa väčšinou uhradí škoda maximálne do výšky 5 000 Sk. Preto odporúčame v prípade, že máte drahšiu lyžiarsku výstroj, zvlášť si ju dopoistiť.


Čo ak sa mi na svahu stane úraz a predtým som si dal na chate varené víno. Môže mi poisťovňa odmietnuť zaplatiť liečebné náklady, aj keď mám riadne uzatvorené cestovné poistenie na lyžovačku?
Áno, môže. V poistných podmienkach, ktoré dostanete ku každej uzatvorenej poistnej zmluve, sú uvedené vylúčenia z poistenia. Odporúčame každému klientovi, aby sa s nimi oboznámil a vyhol sa tak nepríjemným prekvapeniam, keď sa mu stane poistná udalosť.


Počul som, že niektoré poisťovne ponúkajú aj poistenie cez SMS. Môžem si cez SMS uzatvoriť aj poistenie na lyžovačku?
Samozrejme, SMS poistenie predstavuje v súčasnosti najpohodlnejší spôsob uzatvorenia poistenia, keďže takto môže klient uzatvoriť poistenie naozaj kdekoľvek a kedykoľvek a stačí mu na to len mobilný telefón s fakturovanou službou operátora. Tento produkt ponúka napríklad Union poisťovňa, a. s. Pre poistenie na lyžovačku cez SMS stačí, ak pošlete prázdnu SMS na číslo 6655, následne vám budú doručené inštrukcie, ako ďalej postupovať. Alebo môžete rovno zaslať SMS v tvare meno medzera priezvisko medzera rodné číslo (bez lomítka) medzera dátum začiatku poistenia (v tvare deň mesiac rok) medzera typ poistenia, (ktorý je pre lyžovačky písmeno B). Následne dostanete bezplatnú SMS správu, ktorá bude obsahovať vami zadané údaje. Ak budú údaje korektné, potvrdíte uzavretie poistenia zaslaním SMS správy so svojím rodným číslom na číslo 6655. Následným doručením dvoch SMS správ sa potvrdí vznik poistenia. Poistenie vám začne platiť dve hodiny od jeho uzatvorenia.


Môžem sa na lyžovačke v zahraničí spoľahnúť na Európsky preukaz zdravotného poistenia?
Komerčné cestovné poistenie odporúčame uzatvoriť aj v prípade, že vám vaša zdravotná poisťovňa vystavila Európsky preukaz zdravotného poistenia. Zdravotné poistenie, ktoré platí v rámci všetkých krajín Európskej únie, zaručuje občanom EÚ ošetrenie v krajinách EÚ v takej miere, ako je stanovená zákonom pre občanov daného štátu. To znamená, že ak nie sú určité úkony v danom štáte hradené zo základného zdravotného poistenia, musí si aj náš občan za tieto úkony zaplatiť. Podobne nie sú na základe Európskeho preukazu hradené ani náklady na prevoz klienta do vlasti. Naopak cestovné poistenie (komerčné) hradí aj všetky tieto výdavky. Pričom prevoz, ošetrenie a hospitalizácia v lyžiarskom stredisku v Taliansku sa môže spolu s prevozom na Slovensko vyšplhať aj na 300 000 Sk.


Môžete uviesť nejaký konkrétny príklad, aké sú náklady na ošetrenie pri úraze na lyžovačke v zahraničí?
Klient sa zranil počas snowboardingu v lyžiarskom stredisku vo Francúzsku. Výsledkom jeho úrazu bola fraktúra stehennej kosti, ktorá si vyžiadala okamžitý prevoz ambulanciou do nemocnice a hospitalizáciu. Klient bol po stabilizovaní prevezený na Slovensko. Celkové náklady za ošetrenie, hospitalizáciu a prevoz sa vyšplhali až na sumu 230 000 Sk.

pripravené v spolupráci s Union poisťovňou a. s.

- ďalšie články na podobnú tému nájdete po kliknutí v rubrike - Rady pred cestou

 

Komentáre Disqus