Kirgizsko na bajku cez pohorie Ťanšan

Ruda Růžička - 25.9.2018
Kirgizsko je vďaka svojej krajinnej pestrosti veľmi zaujímavou cyklistickou destináciou. Vydajte sa po chodníkoch pohoria Ťanšan, ktoré je jedným z najväčších horských systémov strednej Ázie. Ťanšan je vzdialený, neznámy a podmanivý. Má nekonečnú rozlohu a množstvo vrcholov, z ktorých mnohé neboli doteraz preskúmané. Je tu možné bajkovať v úrodných údoliach, ktoré sú obývaná len stádami oviec, koní, jakov, kráv a pastiermi, žijúcimi v tradičných jurtách.
Kirgizsko považujem za jeden z najzaujímavejších bajkových revírov vôbec. Opustiť na chvíľu civilizáciu a stratiť sa na pár dní s bajkom v pohorí Ťanšan, má skutočne veľmi očistné účinky. Ved je to tiež jeden z najväčších horských systémov na svete. Od nekonečných pastvín a horských jazier vás delia len nejaké tie zasnežené štvortisícové sedielka. Za nimi sa už čas takmer zastavil, žiadny zbytočný stres a náhlenie. Pretrvávajú tu stále len dôležité životné hodnoty.
MTB Kirgizsko

Jednou z nich je aj známa pohostinnosť Kirgizov

Už ani neviem presne, koľko že priateľských prípitkov pri našom putovaní vlastne celkom prebehlo. Za streč, za družbu národov, za rodinu, za zdarovje, za Ljubav... Skrátka veľká kopa vodky cestou pevne potvrdila naše priateľstvo s miestnymi ľuďmi. Dodnes sa tu preháňajú na koňoch, pasú stáda koní a dobytka. Pre spestrenie jedálneho lístka si občas strelia svišťa. Čo mimochodom považujem za slušné umenia vzhľadom k plachosti a ostražitosti týchto stvorení. A tiež ak vezmeme do úvahy hrdzavé pušky, ktoré zdedili pravdepodobne po svojich pradedoch.
Na našej bajkovej výprave sme samozrejme vyskúšali niektoré zaujímavosti zo života pastierov. Napríklad spanie v jurtách a jazda na koni pri jazere Son Kul je úplne nezabudnuteľným zážitkom. Za celý týždeň v sedle bajku spravidla pekne vyhladnete.
cykloturistika Kirgizsko
Pri poctivej miestnej strave však nie je problém udržať formu. Výdatné dávky boršču, veľa baranieho, ryby... A k tomu všetkému pravidelné dávky vodky, vás zaručene udržia v kondícii až do konca. Prešli sme okolo druhého najväčšieho jazera na svete Issyk Kul. Cez impozantný sedlo Tosor Pass. A ďalej nekonečné údolia. Za ďalším sedlom 32 Parrots Pass sme našli oázu pokoja pri jazere Son Kul. A po hodvábnej ceste dosiahli Tash Rabate kúsok od čínskych hraníc.

Cesty boli drsné 

Ale na poriadnom bajku sa preženiete nádhernými kirgizskými horami ako dávni dobyvatelia na svojich koníkoch. Kamenisté cesty vás pekné otrasú, takže funkčné odpruženie nie je na zahodenie. Putovanie ľudoprázdnymi horami Ťanšanu je v sedle bajku úplne ideálny spôsob, ako spoznať miestnych obyvateľov čo najviac z blízka. A samozrejme tiež, ako zažiť veľké a nezabudnuteľné dobrodružstvo na bajku s podobne šialenými priateľmi :)

Chcete sa aj vy vybrať do Kirgizska? Poďte s nami na výlet v spoločnosti ďalších dobrodruhov rovnakej krvnej skupiny: Kirgizsko pre Dobrodruhov 2019.

Komentáre Disqus