Poslednou sprístupnenou časťou Jánošíkových dier je tiesňava Nové diery

Nedávno som sa opäť vybral do Terchovej a okrem iného si prešiel aj Jánošíkové Diery. Nebolo práve najideálnejšie počasie, no aspoň bolo v teréne pomerne málo turistov. Poslednou sprístupnenou časťou Jánošíkových dier je tiesňava Nové diery. Celkovo, túra cez Jánošíkové Diery ja nenáročnou, no veľmi pôsobivou prechádzkou v prírode.

Nové diery vybiehajú z Dolných dier proti prúdu menšieho prítoku Dierového potoka. V Nových dierach sa nachádza sústava 4 vodopádov, ktoré sú súčasťou prírodnej pamiatky Vodopády Dierového potoka. Sústava kaňonov a tiesňav Jánošíkové diery alebo len Diery je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Rozsutec vyhlásenej r. 1967 na území o ploche 842 ha. Jedná sa o vápencové kaňony s viac než dvadsiatimi vodopádmi a kaskádami, vytvorenými horskými bystrinami, ktoré stekajú z úbočia Veľkého a Malého Rozsutca a zlievajú sa v Dierový potok. Bizardné skalné útvary so špecifickou klímou sú domovom mnohých zaujímavých druhov rastlín a živočíchov. Diery sú sprístupnené značenými turistickými chodníkmi vedúcimi po lávkach a rebríkoch s reťazami. Jánošíkové diery sa skladajú z troch ucelených nadväzujúcich častí - Dolné diery, Nové diery a Horné diery.

Dolné Diery v Terchovej

Dolné diery

Dolné diery sú turisticky významnou tiesňavou Dierového potoka. Potok sa v týchto miestach zužuje na niekoľko desiatok centimetrov a zarezáva sa do skaly. Za povšimnutie stoja početné výmoly a vane, odborne nazývané - obrie hrnce. Nachádzajú sa tu aj dva väčšie vodopády. Roklina je sprístupnená cez rebríky a mostíky a prechádza ňou náučný chodník.

Horné diery

Horné diery sú kaňonovitou roklinou Dierového potoka nadväzujúce na Dolné diery. Potok tu prekonáva prudké klesanie sústavou deviatich vodopádov s výškou 2 až 4 metre. Roklina je sprístupnená sústavou rebríkov, reťazí a lávok a je neprístupná po veľkých dažďoch a v zime, kedy je zamrznutá ľadom.

Nové diery

Nové diery z nich boli sprístupnené ako posledné, odtiaľ ich názov. Chodník, ktorý tiesňavou prechádza, je hlavne v dolnej časti vedený po kovových rebríkoch a mostíkoch. Návštevníci s trochu "väčším" obvodom pása môžu byť, možno až nepríjemne prekvapení naozaj úzkym profilom na prvom z mostíkov. V plnej letnej sezóne a za priaznivého počasia je tu treba počítať s veľkým množstvom turistov. Nové diery sú totiž ľahko dosiahnuteľné (pre krátku vzdialenosť) od rázcestia "Biely potok" (parkovisko pri hoteli Diery) a priamo nadväzujú na najfrekventovanejšie Dolné diery.

Dolné Diery

Do Nových dier možno dôjsť:

Po žltej turistickej značke z dolnej časti Dolných dier, od rázcestia "Ostrvné". Nové Diery začínajú bezprostredne nad týmto rozcestím. Z opačného smeru vedie žltá trasa od rázcestia "Podžiar", kedy najskôr traversuje nad kaňonom Dolných dier a po 1,5 km sa stáča do údolia potoka, ktorý sa neskôr zarezáva do Nových Dier. K trase tiesňavou je potrebné spomenúť, že za vlhka a dažďa je povrch kovových lávok a rebríka, ako aj vápencového povrchu nepríjemne klzký a tým aj nebezpečný. Po výdatných dažďoch a v zime môže byť tiesňava dokonca nepriechodná!

Podždiar pri Terchovej