Ako si vybrať trekingové palice

Kedysi som sa pri pohľade na turistov s trekovými palicami len smial, no dnes je už viac menej každému jasné, že trekingové palice sú neoddeliteľnou súčasťou turistickej výstroje. Väčšinou sú vyrobené z hliníka, takže počas túry nie sú na príťaž, skôr naopak, sú veľkou oporou.

Trekové, trekingové alebo teleskopické turistické palice pomáhajú pri pohybe a poskytujú väčšiu istotu a stabilitu. Zároveň pri správnom používaní trekové palice odľahčujú inak veľmi namáhané kĺby a spodné svalové skupiny. Vďaka trekovým paličkám je tak dnes v prírode aktívna aj tá časť ľudí, ktorá si predtým následkom zdravotných problémov tejto rozkoše už užívať nemohla.

Prečo sú trekingové - teleskopické palice tak dôležité?

A - Stabilita a odľahčenie spodných svalových skupín. Ak aj vy používate trekové palice, zrejme dáte za pravdu tvrdeniu, že často zabránia pádom a prispievajú k udržaniu stability. Ak máte na chrbte 20-30 kilový ruksak a nemáte paličky, môžete sa cítiť ako by vám chýbala „tretia“ noha. Paličky sú pre nohy veľkým odľahčením a toto si uvedomovali už aj naši predkovia, keď si pri potulkách lesmi vyberali na pomoc drevené palice. To ale neznamená, že sa ulievate. Naopak, makáte na ruky a posilňujete tak celé telo. Samozrejme, ešte stále sa nájde veľa odporcov paličiek. Tu treba povedať: Dobre, "voči gustu žiaden dišputát". B - A tu dajú za pravdu asi všetci, čo máme problémy s kĺbmi, že palice šetria kĺby hlavne pri zostupoch. Najmä kolená. No „šetrné“ následky sa prejavujú aj na chrbte, hlavne v jeho spodnej časti, ktorá sa má najmä pri výstupoch tendenciu nakláňať.

trekingové palice

Podľa čoho voliť správne trekingové turistické palice?

Trekové palice vyberajte podľa toho, ako často ich máte v pláne používať a do akého terénu. A samozrejme záleží aj na kvalite. Ak sa chystáte do terénu raz mesačne, postačia aj úplne obyčajné, menej kvalitné a lacnejšie. No ak ste na horách každý víkend, rozhodne sa oplatí investovať do kvalitnejších materiálov a prevedenia.

Dbať musíte aj na výšku, tá je veľmi dôležitá. Dnes je však drvivá väčšina trekových palíc teleskopická, takže si adekvátnu výšku môžete podľa potrieb nastaviť sami. Problém môže byť iba v prípade, ak ste vyšší ako 210 centimetrov. Vtedy budete potrebovať špeciálne trekové palice, dlhšie ako 140 centimetrov. Dôležitým prvkom je - hrot. Oceľové hroty sú síce lacnejšie, ale majú nižšiu životnosť. Zaujímajte sa preto, z akého materiálu sú hroty palíc vyrobené a či je možná ich výmena. Lepšie sú preto trekové palice s vymeniteľnými hrotmi. No a samozrejme, pevnejšie a dlhšiu životnosť majú karbidové hroty (vidiové hroty).

Širokú ponuku teleskopických palíc nájdete na outland-shop.eu

Pri nákupe trekových palíc sa pozerajte aj na tzv. antishock. Ide o systém pružiniek vnútri palice, ktoré odľahčujú nárazy a vibrácie. Antishock oceníte najmä v prípade, ak máte choré kĺby. Pri trekových paliciach je veľmi dôležitý materiál, z ktorého sú vyrobené. Vyberať si môžete z oceľových trekových palíc, karbónových palíc a palíc z hliníka. Karbónové palice sú oveľa ľahšie ako oceľové, ale sú tiež aj drahšie . Najlepším kompromisom sú trekové palice vyrobené z hliníka.

TECH VIDEO: Z-Pole Technology from Black Diamond Equipment on Vimeo.

Trekové palice kupujte samozrejme aj podľa ich váhy. Čím ľahšie palice, tým lepšie, ale tiež drahšie. Záleží od sumy, ktorú chcete a môžete investovať. Nezabudnite na správnu voľbu rukoväte. Na výber máte rukoväte z gumy , korku a rôznych zmesí pien. Každý materiál má svoje pre a svoje proti. Gumové rukoväte sú najlacnejšie, síce dobre tlmia nárazy, ale nesajú pot a tvoria sa mozole a pľuzgiere. Korok je veľmi príjemný a najlepšie padne do ruky, dobre tlmí aj vibrácie, no jeho životnosť je najnižšia. Vôbec najlepšie sú rukoväte zo zmesi penových materiálov, majú dobré sacie schopnosti, dobre tlmia aj vibrácie. Sú však najdrahšie . Trekové palice si vyberajte aj podľa spôsobu pripevnenie komponentov . Veľká väčšina lacných palíc má komponenty pripevnené skrutkovacím systémom. Jeho nevýhodou je však časté zasekávanie alebo pretáčanie. Najlepším systémom je tzv. FLICK LOCK . Predstavuje zamykanie komponentov na páčku. Hoci ide o veľmi jednoduchý systém je veľmi spoľahlivý.

- Ak sme na niečo zabudli, pridajte svoju skúsenosť do KOMENTAROV