Omrzliny - príznaky a liečba

Dobrodruh.sk - 1.1.2017

Omrzliny nevznikajú len v extrémnych podmienkach vysokých hôr, ale môže k nim prísť kedykoľvek počas zimného obdobia, kedy je telo a najmä jeho na chlad najcitlivejšie miesta nedostatočne chránené. Stačí, aby ste 15 minút niesli niečo ťažké v rukách bez rukavíc alebo išli v premočených topánkach dlhší čas pri teplote pod nulou a ľahko prídete k omrzlinám.

Omrzlina je v podstate poranenie organizmu, ktoré vzniká pôsobením nízkych teplôt na kožu a podkožie. Objavuje sa na všetkých obnažených častiach tela, no najmä na miestach vzdialených od srdca, ktoré majú najslabší krvný obeh: prsty na rukách i nohách, nos, uši a tvár. Podľa dĺžky pôsobenia chladu rozlišujeme ľahké a ťažké omrzliny.

Ako rozpoznáme omrzliny?

 
Prvou známkou býva obvykle pichľavý pocit na koži, prechádzajúci až do bolesti – pokožka mrzne. Následne sa začnú objavovať voskovo vyzerajúce mapy na koži, ktoré sú najprv stuhnuté, neskôr tvrdé a hrčkovité, silne bolestivé, opuchnuté, začervenané a s pľuzgiermi. Omrznuté miesta nakoniec odumrú, v najhoršom prípade odpadnú.
 

Členenie omrzlín

 
Omrzliny členíme do troch skupín: 
 
I.stupeň (mierne omrznutie): zahŕňa ochladenie, zblednutie a bodavú bolesť na príslušnej časti kože. Koža bielej farby je necitlivá, neskôr sa sfarbí dohneda a napuchne. Ak sa začne s liečbou včas, nezanechajú omrzliny žiadne vážne trvalé následky. Rada: Postihnutú časť dajte do teplého miesta, napr. pod podpazušie alebo rozkroku. Nohy oprite priateľovi o žalúdok a nechajte si ich ním masírovať. Odmŕzanie omrzlín je bolestivé.
 
 
2. stupeň (silné omrznutie): k typickým prejavom patrí začervenanie, opuchy a pľuzgiere, ktoré môžu byť dvojaké – svetlé pľuzgiere sa dajú dobre liečiť, no ak je v nich viditeľná stopa krvi, liečba je náročnejšia. Určite je nutná lekárska pomoc, pretože tieto pľuzgiere treba prerezať a tekutiny odstrániť. Rada: Postihnuté miesto netrite snehom, nevystavujte otvorenému ohňu. Najlepšou liečbou je rozmrazovanie teplou vodou s teplotou 28 °C až 28,5 °C (teplota, ktorú znesie váš lakeť).
 
3. stupeň (pokročilý stupeň omrzlín): je najvážnejšou formou, pretože dochádza už k samotnému odumieraniu tkanív, v rámci ktorého možno prísť o končeky či celé prsty. Farba kože je čierna a necitlivá aj po liečbe. Je nutná lekárska pomoc a rekonvalescencia trvá dlhšie a následky sú trvalé. V najhoršom prípade dochádza k amputácii postihnutého miesta.
 

Prevencia pred omrzlinami

 
Bez ohľadu na to, či sa v mrazoch a silnom vetre človek nachádza na horách alebo v meste, je nutná dobrá tepelná izolácia citlivých častí tela čiapkou, rukavicami, teplými ponožkami, vhodnou obuvou... Turisti by mali i z tohto dôvodu vo svojom batohu nosiť náhradné rukavice, čiapku a ponožky. Človek nikdy nevie, či mu niečo neodfúkne vietor, kdesi niečo nezabudne, nestratí.
 
Komentáre Disqus