Francúzska légia

História Francúzskej légie

francuzska legia

Máloktorý bojový zbor na svete je ovenčený takým množstvom mýtov a legiend ako Francúzska cudzinecká légia. Jej členmi sú dobrovoľníci, ktorí za sebou nechali svoje sociálne aj rodinné zázemie, pričom svoje úlohy plnia s odhodlaním, nad ktorým svet žasne.

Cudzinecká légia bola založená 9. marca 1831 rozkazom Ľudovíta Filipa, kráľa Francúzska. Bol to čas politických nepokojov a tento oddiel plnil úlohu ochrancu kráľovskej moci. Väčšinu dôstojníckeho zboru tvorili veteráni Napoleonovej Grand Armee a mužstvo predstavovalo národnostne pestrú zmes, v ktorej bola zastúpená celá Európa.

V Légii sa objavili aj francúzski regrúti, ktorí sa snažili uniknúť pozornosti miestnej polície. Boli to dobrovoľníci vo veku medzi 18. a 40. rokom, s pravým alebo prijatým menom. Kráľ správne predpokladal, že platení žoldnieri nebudú pri plnení rozkazov rozmýšľať o ich príčinách alebo politickej korektnosti. Légia bola po potlačení nepokojov v Paríži okamžite zapojená do bojov o Alžírsko.

V roku 1835 však tento bojový zbor prešiel pod španielsku kontrolu. Následne sa na rovnakom princípe vytvorila druhá Légia, ktorá získala a udržala pre francúzskeho kráľa Alžírsko, ktoré sa stalo na dlhý čas jej domovom. Vo svojej africkej misii plnili legionári dôležitú úlohu - udržiavali poriadok, potláčali povstania domorodých nomádskych kmeňov a kolonizovali Severnú Afriku. Budovali cestné komunikácie na rýchle presuny, púštne pevnosti a časom tu vzniklo aj mesto Légie - Siddi bel Abbés.

Česť a odvaha

Francúzska cudzinecká légia zdedila tradície žoldnierskych vojsk, ktoré využívali francúzski králi už v stredoveku - škótskej gardy Karola VII. alebo neskôr Napoleonových poľských kopijníkov. Farbami tejto elitnej časti vojska sú zelená a červená, ktoré používali Švajčiarske gardy slúžiace trónu bielej ľalie. Znakom a symbolom zároveň je granát, z ktorého vychádza sedem plameňov, pričom dva z nich sú ohnuté smerom nadol.

Vzťahy medzi tými, ktorí rozkazy vydávajú a tými, ktorí ich plnia, sú vybudované na veľmi vyvinutom „esprit de corps", založenom na niekoľkých jednoduchých princípoch: disciplína a česť, radosť z dobre vykonanej práce a oddanosť svojej minulosti. Heslom Légie je "Honeur et Valour" - Česť a odvaha. Po vstupe do Légie nastáva veľmi tvrdá selekcia. Mnohí kandidáti nevyhovejú buď zo zdravotných alebo morálnych dôvodov.

Legionár je zriedka anjel, ale nikdy nie zločinec. Každý nový člen je dobrovoľník, ktorý chce uniknúť svojej minulosti, osobnej alebo rodinnej kríze, vo svojom sociálnom alebo politickom živote. Príkladom posledného fenoménu je masívny príliv dobrovoľníkov z Alsaska po roku 1871, zo Španielska roku 1939 a z Východnej Európy po roku 1945. Pre ostatných, ktorí sa nechcú zmieriť s limitmi strednej vrstvy, Légia znamená možnosť dobrodružného života. Všetkých jej členov spája súdržnosť, spečatená disciplínou a rešpektom k tradíciám.

Francúzska légia v krymskom konflikte

Časom sa stala Légia bojovou silou, ktorá obhajovala záujmy Francúzska aj v tých najodľahlejších končinách. Bola zapojená do Krymskej vojny 1853 - 1856, kde zohrala hlavnú úlohu pri dobývaní Sevastopoľu. Zámerom Francúzov v tomto konflikte bolo pomôcť svojmu spojencovi, tureckému sultánovi, pri získaní prístupu k prieplavu medzi Čiernym a Stredozemným morom. Po počiatočných rýchlych víťazstvách sa 1. a 2. cudzinecký pluk pokúsil o dobytie opevneného prístavu Sevastopoľ, čo vyústilo do blokády, ktorá trvala rok. Légia kvôli chorobám a zlému počasiu už nemohla dlhšie čakať a padlo rozhodnutie podniknúť frontálny útok.

Prvý pokus sa nevydaril a jednotky sa museli stiahnuť s ťažkými stratami. Pokúsili sa o to znova, s rovnakým výsledkom. Napriek tomu sa nevzdali a skúsili to po tretí raz. Sevastopoľ padol 8. septembra 1855. Ďalšími bojiskami legionárov sa stali Taliansko (1859) a Mexiko (1863 - 1867). Práve tu sa 30. apríla 1863 odohrala jedna z najslávnejších bitiek, ktorá vstúpila do dejín ako synonymum cti a odvahy.

Bitka pri Camerone

Dňa 30. apríla 1863 3. kompánia Cudzineckého regimentu zabezpečovala bezpečný presun zásob po ceste medzi Vera Cruz a Pueblom. Počas pochodu do určenej pozície jednotku prepadla takmer tisícka mexických povstalcov. Kapitán Danjou, aby získal krytie pred nepriateľskou paľbou, presunul svoje mužstvo do opustenej haciendy Camerone, ktorú minuli pred niekoľkými minútami.

Kompánia mala šesťdesiatdva legionárov a troch dôstojníkov, ktorí mali čeliť mnohonásobnej presile Mexičanov. K haciende, kde sa legionári pripravovali na obranu, prišiel posol s ponukou čestnej kapitulácie. Na streche ležal seržant poľského pôvodu, ktorý mu vojensky stručne naznačil, čo si myslí o tomto návrhu. Tak sa spustil jeden útok za druhým, všetky však boli s ťažkými stratami odrazené. Napoludnie začala legionárom dochádzať munícia, nemali jedlo ani vodu. Podvečer bolo nažive už len päť obrancov, na ktorých číhala armáda nepriateľov. V tejto beznádejnej situácii legionári nasadili bodáky a podnikli útok. Keď dvoch z nich pri napredovaní k mexickej pozícii zastrelili, zasiahol mexický plukovník.

Opätovne ponúkol kapituláciu. Legionári súhlasili pod podmienkou, že si smú ponechať svoje zbrane. Plukovník, dojatý ich odvahou, odpovedal slovami: „Mužom ako ste vy, nemôžem nič odmietnuť." Tento deň, ktorý vstúpil do dejín ako Camerone, sa každý rok pripomína vo všetkých táboroch Légie a oslavujú ho s veľkým zápalom a pýchou. V Aubagne, kde sa koná slávnostná prehliadka, nesú na čele pochodujúceho regimentu drevenú ruku kapitána Danjoua. Tento boj, ktorého meno je na každej legionárskej vlajke, ostáva symbolom misie, ktorá sa plní až do úplného konca.

V zákopoch svetových vojen

Roku 1914 sa pluky Francúzskej Légie zúčastnili bitky o Artois, kde utrpeli ťažké straty. Boli zreorganizované a o mesiac neskôr znova ťažko porazené pri Givenchy. Nakoniec utrpeli legionárske pluky také ťažké straty, že ich museli v septembri 1914 rozpustiť a preformovať do novej jednotky. Takto bol vytvorený RMLE (Pochodový pluk cudzineckej légie), ktorého úlohou bolo prevýšiť v boji všetky ostatné jednotky. RMLE sa zúčastnil na mnohých bitkách francúzskych bojísk a stratil tisíce vojakov. Zvlášť sa vyznamenal svojím bojovým umením v zákopoch pri Remeši, kde legionári vyčistili štyri kilometre nepriateľských línií iba puškami, bajonetmi a granátmi. Ďalším úspechom bol Verdun, kde légia uspela v misii o znovuzískanie svojich starých pozícií. Nasledovala obrana parížskeho koridoru a Légia uspela opäť, hoci s veľkým stratami.

Francúzi začali svoju ofenzívu v júli 1918 a RMLE bol opäť v prvej vlne - takmer dva týždne si legionári presekávali cestu cez Hindenburgovu líniu. Počas 2. svetovej vojny, v júni 1940, jedenásty REI (Pechotný cudzinecký pluk) takmer vyhladili pri obrane pozícií vo Verdune. Tí, ktorí prežili, sa stali zajatcami. Väčšine sa ale podarilo ujsť a znovu zasiahli do bojov. Pluk však rozpustili. Trinásta DBIE (Podbrigáda Cudzineckej légie) písala dejiny pri Narviku a Bjerviku v Nórsku, ďalší úspech prezentuje slávne víťazstvo pri Bir-Hakaim v Líbii. Légiu znova zjednotili a pokračovala vo víťazných kampaniach v Tunisku, Taliansku, Provence a Nemecku.

V roku 1940 sa Thajsko, spojenec Japonska, pokúsilo anektovať Kambodžu. Légia túto hrozbu odvrátila, ale zbytočne, pretože politickou dohodou Kambodžu odovzdali pod thajskú správu. V oblasti ostala dislokovaná len jedna jednotka - 5. REI. Ďalšími rokovaniami sa podarilo zabrániť vojne na juhu, hoci nie nadlho. Legionárov, umiestnených v garnizóne Ha Giang, čoskoro zmasakrovali a ostávajúce dva batalióny vyrazili na pochod smrti smerom k čínskej hranici. V roku 1945, ešte predtým, ako sa zvyšky 5. REI dostali do Číny, vojna skončila. Nahradila ju však ďalšia, tentoraz vojna s Ho-či Mi-nom a jeho komunistami, ktorá mala trvať ďalších deväť rokov. V nej boli zastúpené všetky pluky Légie a najslávnejšími bojiskami boli Phu Tong Hoa, Koloniálna cesta 4, a slávne Dien Bien Phu.

Dien Bien Phu

Bol to najdlhší a najtvrdší zápas francúzskych expedičných síl na Ďalekom východe. 1. BEP uskutočnil výsadok v údolí Dien Bien Phu, zabezpečil oblasť a postavil základňu. Nasledovalo 169 dní konfrontácie s Viet Minh, po ktorých prišlo 57 dní pekla. Viet Minh zaujal pozície na svahoch, obkolesujúcich pevnostný systém, a začal ostreľovanie ťažkým delostrelectvom. Zásobovanie a prísun posíl bol možný len zo vzduchu. Pristávacia dráha bola zakrátko pod kontrolou nepriateľskej protileteckej paľby.

Na pomoc prišli nielen príslušníci parajednotiek, ale k obrane tejto pozície sa dobrovoľne hlásili aj muži bez parašutistického výcviku, hoci zoskoky sa často uskutočňovali v noci. Paralelne s obliehaním Dien Bien Phu prebiehala konferencia v Ženeve. Francúzske jednotky mali záujem udržať údolie, kým nepriateľ nepožiada o prímerie. Situácia však bola neudržateľná a 8. mája padla posledná pevnosť.

Dien Bien Phu prestalo existovať. Proti 15-tisíc legionárom a príslušníkom koloniálnych plukov stálo približne 100-tisíc nepriateľov, vyzbrojených ťažkou technikou. Dvetisíc obrancov padlo, 1 500 sa stratilo v akcii, 5 800 bolo ranených. Vyše 11-tisíc vojakov sa dostalo do zajatia, z ktorého sa po štyroch mesiacoch vrátilo živých len 3 290 mužov. Bola to politická katastrofa, ktorá znamenala koniec francúzskeho koloniálneho impéria vo východne Ázii. Druhý deň po páde Dien Bien Phu požiadali francúzski vyjednávači na ženevskej konferencii o prímerie. Pre légiu sa tým vojna v Indočíne skončila.

Boj o francúzske Alžírsko

Ešte skôr, ako sa mohli legionári zotaviť z bojov, ocitli sa v Alžírsku. Tentoraz bola ich nepriateľom Armáda národného oslobodenia. Pluky Légie, ktoré mali zabezpečiť pokoj v krajine, kde žilo množstvo Francúzov, sa aktívne zúčastnili v mnohých operáciách proti rebelom a plnili si povinnosť pri ochrane hraníc. Na základe politických rokovaní medzi prezidentom De Gaullom a predstaviteľmi vzbúrencov však Alžírsko v roku 1961 získalo nezávislosť a Légiu povolali do Francúzska. Légia, ktorá vnímala Alžírsko ako svoj domov a toto rozhodnutie ako zradu, sa vzbúrila. Pokus o prevrat však nevyšiel a 1. REP (Cudzinecký parapluk) rozpustili. Od roku 1962 až po súčasnosť sú oddiely bielych anjelov umiestnené na juhu Francúzska a na Korzike, ale aj v zámorí - v Djibouti, na Madagaskare, Tahiti a Francúzskej Guayane.

Légia si získala renomé pri výkone operácií v mnohých vojnou zmietaných oblastiach. V septembri 1990 vyslali tri pluky Cudzineckej légie do oblasti Perzského zálivu. Zmocnili sa letiska Al Salman, kde sa stretli len s malým odporom. Ich ďalšou úlohou bolo zabrániť ústupu Republikánskej gardy na západ. O tejto vojne sa hovorí ako o bleskovej vojne - skončila po sto hodinách boja na zemi, pričom v nej zahynuli len traja legionári. Pod velením Organizácie spojených národov Légia udržiavala poriadok v Mogadiši a zúčastnila sa aj na konflikte v Bosne, kde zvládla viacero tajných operácií.

Pri týchto akciách vedela Francúzska légia s veľkým efektom využiť materinský jazyk svojich vojakov. V oboch oblastiach boli len ľahké straty. Charakteristika Légie za približne stosedemdesiat rokov jej existencie, sa dá vyjadriť slovami literárneho velikána Antoina de Saint Exupéryho: „Vojak nie je mužom násilia. Nosí zbraň a riskuje svoj život za chyby, ktoré nespôsobil. Neoblomne dodržiava svoje slovo až do konca, i keď vie, že bude zabudnutý."

pre m. nasiel som to na internet, ale link tu nechcem dat, lebo je tam jeho cele meno a aj fotka

Zdravím všetkých nadšencov franc. légie, chystá sa tam niekto? Ktorý vytrvalec to už skúsil? Treba sa tam nejako špeciálne pripravovať? Myslím veľa behať, kliky, hrazda, atď. Aby sa tu predsa len niekto našiel, rád si prečítam jeho rady. Diky.

Nič nepropagujem, to že niekto niekoho pozná, nič neznamená. Ale tvrdím jedno- prototyp skromného chlapa. Pritom si dovolím povedať,že na to má.Bodaj by všetci z SAS boli ako medvedík.

http://www.youtube.com/watch?v=6x6ZSpvDezc&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=PE8ZtSrFUk4&feature=related

Jedna dobrá správa tu predsa len je- zajtra sa tu na fóre dočítate, kto je v skutočnosti Alena.
Mišo-2REP

je to vlastne vyzdvihnutie specialnej jednotky ...

najde sa tu niekto kto nechce ist sam.....v januari by som rad isiel,prida sa niekto?

dajte si stranku www.agresori.com a zaregistrujte sa a tam su take videa vojenske ktore nikdy neboli na youtube a ani nebudu agresori.com tam je to necenzurovane akurat že trocha masakerne videa ,bolo mi nagrc ked som videl afgancov čo režu hlavy usa vojakom :pinch:

[b]acesko napísal:[/b]
[quote]zdravim vas volam sa jakub a vcera v sobotu som sa vratil domou pod dvoch tyzdnoch z legie nevzaly ma bol som 5 dny v strasbourgu potom tyzden v parizi alebo niekde pri parizy tam som mal lekarsku prehliadku presiel som a siel som do aubaghe pri marseeille tam som sile teraz v utorok robyl som psi chotest urobyl som a na druhy den som mal sportove skusky ale bolo to nedorozumenie bol tam beh na 20 metrou a zhybi na hrazde hrazda mala minimum 4 krat ja som urobyl 6 a potom beh bez bol minimum 6 krat 20 metrou a 7 serii ale ja som nevedel ze seria mam mat 6 dlzok mislel som ze ich ma byt 2 v kazdej serii tak som tak bezal a bolo to malo myslel som ze je to spravne ale neboílo poslaly ma domou v stredu po 14.00 hodine ked nam oznamily ze ideme domou a tak som opet doma som nedmierne neskutocne sklamany ze ma vihodily kvoly takejto malickosti a mozem to zopakovat opet o try mesiace chcem aby povedal nejaky legionar ktory tam sluzy alebo sluzil ze ake su moje sance ak to chcem znovu skusit prosim ozvite sa niekto[/quote]

ako si to tam mal:??daj to podrobnejšie ak môžeš...

Nazdar chlape. Čítam, že z vlastných skúseností vieš, že po 30-tke neberú... Mám už kúpený lístok, boha, tak nesranduj! Vieš o tom niečo viac?

čaute chlapi vela zdravia vám prajem a hlavne Michalovi,nemam moc času ale chcel by som povedat že rozmyšlam načo som sa vlastne narodil -ved človek sa len narobi každy sa len ohovara klame kradne ludia sa zabijaju aj pre male drobnosti potrava je draha vyplaty su male z čoho kurva mam mat aspon malu radost v tomto živote? mladež ta je celkom osprostena len facebook pokec vikendy v meste každy mlady len pije fajči droguje čo je to za dobu ja v tom nevidim ani machrovstvo ani nič ,jedine čo ma tu drži a komu sav mojom živote možem podakovat a odplacat je mojej rodine za to že ma vychovali a že ma dali na spravnu kolaj života a možno pár kamaratov čo stoja za to ale inak neviem už vobec ako dopadneme ale ide to len k horšiemu a horšiemu každemu vam prajem preto vždy zdravie aby ste si toho važili preto že ydravý človek toho nezaujimači je zdravz ale až ked to zdravie nema až potom prosi aj Boha aby bol zdravi važte si maličkosti tak sa tu teda majte v pohode ps nechcem nikoho poučovat alebo mudrovat ani nič podobne pišem to čo vidim mojimi očami za chyby sa ospravedlnujem pijem slivovicu ,držte sa ste skupina ktora si vie važit veci a vie ako to v živote chodi legionar sa nikdy nestrati B)

2REP
ĎAKUJEM VELMI PEKNE

La misjón e sakré,tu(prehl.u)legzekut (u prehlasované !!!) o bu e,silfo,onoperasjón(nosovka) o perij d ´ta vi.

http://www.youtube.com/watch?v=6QSMadFhrW4&feature=related

ozvi sa mi na mail lazaro3zoznam.sk

tak a co ine napisat takemu cloveku?ale tak to je jedno,neriesim...vselijaki sme a nikto nie je dokonali.

kebize nejsi kokot a normalne odpovedas ti mozem napisat jak to je lenze si curak tak to nemozes vedet ... majstrer sveta to su vsetci takto cesnet .. haha kokotkovia

Niekto z tých čo tu už písali sa tam aj dostal?? ... =)

Salut Camerone.
Nie, nie si chuj.
Nie je ich 8, ale 9, musis ratat aj CCL-velenie a logistika a CAS-BPN, administracia, cassernemet,atd.,ostatne su bojove, aj 5-tka,aj CEA(tam je aj komando GCP a strelci s puškami PGM 12,7 mm.-snajperi na 2000 m.)
Ano, v prvej compagnie sa zameriava na lokalne ohniska, boj v meste, atd.A psov jak nasratych.

KED SI LEGIONAR TAK SA TAK AJ SPRAVAJ . súhlasím s týmto heslom a všetky úbohé chválenkárske príspevky typu 2REP si niekam strč majster sveta .

nazdar Pani!
2REP som rad ze si ostal verni aj Morave....
ja som Kysucan a Morava je uzasny kraj...

zdravim vsetkych vernych Rocco dufam ze je vpohode som bol k...t ze som nesiel aj ja...
teraz mi to trha srdce ked sa pozeram na millitaires kur..a

dufam ze budem mat cas pozriet na Calvi slavny camp Rafali!!

netreb nazdar!!!
ja som inak tiez myslel ist pozriet na cameron 2010 na calvi ale cely rep tam nebude vacsina bude v afganistane a ostany v djibouti no tich par basarierov co tam ostanu to robit nebudu.tak mozno nabuduce....
netreba menovat mena ved vsetci co sa zastavili na 4cie najest a vypit slovenske pivko do klubu vedia svoje...

2REP alebo 2REP!Mam na Vas jednu otazku koli zdravotneho stavu.Mam jedno varle od narodenia a ci to vadi pri vstupe do Legie.Lebo jeden chalan na jednom ceskom fore napisal,ze ked bol v Aubagne na zdravotnej prehliadke tak napisal,ze ti ktori maju jedno varle posielaju okamzite domov a uz nemaju ziadnu sancu na vstup.Je to pravda,alebo je tam aka taka sanca na prijatie.Dakujem za odpoved.

Máš pravdu. Ale já som sa minule na túto temu rozprával s kamošom a on si myslel že je to všetko úplne realne. že mu tam nikto nepomôže. Ale já som na to videl dokument kedy vraj spal celú noc v strašnej zime, ale pritom natočili 50 minutový úsek a potom išiel spat s kameramanom a dalšími do stanu :laugh: ale to že je to borec sa mu musí nechat :pinch:

Pre naše stálice, ak sa bude dať, napíšťe aspoň že je všetko OK. Lebo takéto odmlčanie nie je bežné. Hádam je všetko ako má byť. :)

Dám potom tvoj mail aj samarovičovi lebo to asi bude organizovať. To ešte neviem. Okey?

http://www.youtube.com/watch?v=840B27zYfOk

Ked mam byt uprimny(co bohuzial stale som a na to aj doplacam), ta baba ma fascinuje.Ale s tou narodnostou som na pochybach, raz som ju videl v relacii British TV a tvrdila ze je Walesanka, tak neviem.To uplne zatmenie srdca lomi aj mna.. Bonnie je proste kocka... A ked sa zapocuvas do textu, no UPPDKZ.

V prípade, že by mal niekto otázky tak: [email protected]

Je to len dôkaz toho, čo si napísal Majoslav (smích-to som ti tak skomolil nick).Rozum ak je na mieste a hlava na krku- všetko sedí. Smíích.
Pre CEA-načo sa rozčuľuješ? Veď si pomaly čítame myšlienky- chcel som napísať chlapcom, ktorí už idú o pár dní, nech sa naučia žehliť, a ty si ma predbehol. Ale je to super! Ďakujem. Chceme tu záujemcom o vstup do LE poradiť, tak raďme a ty sa už konečne nejeduj. Zo žartu.

S tým bývaním na izbe máš pravdu.Svätú. Preto Dodo S.(ktorého neznášaš-a ja dobre viem prečo) býval sám sedem rokov na izbe a platil si to... A to CEA nevyvrátiš, ak áno, potom nemáme my dvaja o čom!

Ale vadí mi, že sa málo zapájaš a skôr vtedy, keď sa niečo šuchtne. Mne nejdú dať sem fotky, ale poprosím (nie požiadam) chalanov tu z SVK, čo sú v tom dobrí, tak snáď sem niečo lupnem. Aby sme obaja vedeli who is who. Aj tak sa kniha dokončuje, tak o pol roka budem určite „odhalený“.
Opýtam sa ťa ako Frère d´arme- aký máš názor na 4.Cie? Ďakujem za odpoveď.

Dievča- no zatiaľ je chlapec (ak prešiel testami ) v „zbernom stredisku“ A nepíš tu .......bije to do očí. Provocateurs tu máme , mali sme a budeme mať stále plno! Takže ako sa u brata na Morave hovorí – do ne- naschledaní, po našom asi donevidenia. Nič proti ženám, som určite heterosexuál.
Ale je možné, že ho máš veľmi rada a preto sa pýtaš. Ženy do vojny nepatria, len ju komplikujú,... a ešte viac. Buď trpezlivá a nevŕtaj do vecí, do ktorých ťa nič nie je. Keby si to mala skutočne „naštudované“, tak by si vedela , že prvých 15 dní sa robia testy. A ty tu píšeš o 22.2.2010 , kedy zaklopal na bránu. Ak sa dovtedy nevrátil, tak buď je v LE a nemôže sa ozvať (predpisovo) 4 mesiace, alebo sa ťa chcel zbaviť.

Srdečne vás pozdravujem všetkých.

2REP

„Měj se fajn, svůj názor si uděláš, až do Legie vstoupíš. Nebo možná už po tom, co se pokusíš někdy s 2REP setkat osobně. (Nevěřím tomu, že se ti to někdy podaří...)
Exner“

Už len z toho dôvodu, čo tu píšeš, sa stretnem nielen s Majom, ale aj ostatnými chalanmi, a nielen ja, nech osobne vyvrátime tie konfidentské chýry o klamstvách mňa a Neckyho. Zrazu už nie sme jedna a tá istá osoba? A čo ešte nakoniec priznáte? Kto tu píše pod rôznymi nickmi?
Ja som svojími príspevkami nikomu nevnucoval, aby mi veril, kto som.Bol som a budem na tomto fóre opatrný.Hoci na ukor toho, že tí chalani, ktorých si veľmi vážim,
o mne zapochybujú.Ale na to majú právo.Keby im niekto tak intenzívne masíroval mozgy a stále dezorientoval, neviem... Ale je vidieť, že v hlavách majú to, čomu sa hovorí mozog!
Opakujem-tí chalani nie sú hlúpi a ako je chválabohu tiež vidieť, rožkom ich neopiješ a neobalamutíš šplechmi o tom, kto koho pozná a kto kde slúžil a slúži.
Pre tvoju „vševedku“- každý vie, čo je pôvodné meno a priezvisko a čo je nouvelle identité!
To je možno len problém váš, alebo zrazu dobrý krycí manéver.
Skúste vymyslieť nejakú „inteligentnejšiu“ intrigu.
Je mi z vás na zvracanie! Ak tu niekto zneužil dôveru, tak v prvom rade vy Majovu.Hnus!
A na provokácie nereagujem! Držím sa požiadaviek skvelých ľudí na tomto fóre.Tie sú pre mňa smerodajné. Za otázku nikto nikoho z tohto fóra nevyženie.Buď odpovie, alebo to ignoruje!
Chalani trochu opatrne teraz s mailami.
P.S.Majo-dúfaš správne. A neprestal som dôverovať celej starej partii a aj ostatným slušným, a hlavne úprimným chalanom.
P.P.S : Česť každému legionárovi, ktorý položil život za službu v LE!!!
2REP
________________________________________

Provokatéri. Prosím Vás, pre Vaše vlastné dobro, nepíšte sem.

http://www.youtube.com/watch?v=uS2TL5oZET8&feature=related

beh Grand Bara. Viete niekto o tom viac ako je tam povedané? Niečo čo pre mňa vyzerá dosť lákavo chalani. Zabeháme si to niekedy spolu? :D

Už si načuchol alenovštinou, alebo si len neopatrný a momentálne ti zajebalo?

to bych chtěla vidět, jak tě s tvojím niveau generale vzali do legie?
teď mě napadlo, že by nebylo špatné, dát odkaz na tohle forum českým legionářům (nezapomeň, tvý bratři ve zbrani:) a na specnaz... jak jsi psal, tam to skomírá, ale tady to žije;) Slovany máš rád a oni by se tady určitě rádi něco nového dozvěděli o chodu legie a popřípadě by se asi i dobře pobavili před spaním ;) třeba by jsi se něco nového dozvěděl i ty... co myslíš, nebylo by to užitečné a přínosné pro obě strany?

Tak takýto EXFIL som ešte nevidel :D

Salut Valér,
Aj-jaj-jaj, chlape, nejako som ťa prehliadol, až Majo mi ťa pripomenul. Tak prepáč.
Tvoja skromnosť a racionálnosť ma teší, Valér. Nikto v 2.REGu, čo má vysokoškolské vzdelanie a vie aspoň jeden svetový jazyk (okrem francúzštiny), nekončí na údržbe. Je na to viac dôvodov.
A tu si „synátori“ boháčov, ako si napísal, nepomôžu, tu úplatky neplatia. Trafil si tým trochu na moju strunu, lebo ja osobne mám radšej chlapcov z chudobnejších, alebo dokonca chudobných pomerov. Takých je tu väčšina, dôvody už som spomínal. Aj na to mám svojský názor, ale nebudem tu s tým nikoho zaťažovať.
Tá univerzita a špecializácia, ktorú si vyštudoval, je veľmi zaujímavá, uplatnenie v 2.REGu má veľkú šancu. A netreba ju premárniť, ale využiť. Teda konkrétne –v 4.RE sa čo-to dozvieš o regimente, jeho štruktúre, poslaní, misiách, kam chodí, stážach, materiálnom vybavení, atď. Píšeš, že naštudované to máš, tak to je dobre. Ak treba ešte niečo viac, hoď mail. Rád ti odpíšem a možno, práve z dôvodu, že máš v tom, kam ísť už teraz jasno, sa o 2.REGu dozvieš niečo, čo nenaštuduješ skoro nikde v doteraz dostupných materiáloch. Inak máš moje uznanie, že si si to sám vyhľadal a naštudoval a neotravuješ tu so základnými otázkami. Tvoje definitívne rozhodnutie ti schvaľujem, len dúfam, že nepatríš medzi tých „skalopevne“ rozhodnutých, ktorých napokon odradia frajerky a rodiny. A o pár rokov sú nespokojní so životom a nasratí sami na seba, že sa nechali ovplyvniť. Najväčší prehrešok voči životu je premárniť ho.
Tak zváž, to s tým mailom. Ak ti táto odpoveď stačí, nemusíš, je to koniec-koncov tvoja vec. V každom prípade ale odporúčam od začiatku sa rozhodnúť, či chceš ísť do bojovej Cie, alebo inde. To je základ. A to ostatné ti už možno poradia seržanti a iní. Čím skôr budeš mať v tom jasno, tým lepšie pre teba. Mimochodom- elitné Cie, ako píšeš, sú aj v 2.Regu, o tom nepochybuj. Ale to by si mal už vedieť sám.
Salut,
2REP

ahoj!
paaani, co to rozoberate, pcheee>> :[
prawdou je, ze treba hladat info v tom co tu je, nie sa vypytovat rovnake dookola. tak isto pre znalych problematiky by nemusel byt problem odpovedat jednou vetou, resp. odkazom na predoslu diskusiu, hoc po x/ty krat na qoqotsqe otazky..na to su fora..info s minimom namahy..opytam sa..snad niekto odpovie k veci..
moze to vsak byt len moj skresleny nazor :P
i am just wondering how s valer, i mean valer vysokoskolak doing..all best wishes to you!
vsetkym pekny vecer, ahooj!

tak teraz aspon vies chlapee ,,ako som sa citil ;) je to taka chulostivaa vec ,,a ako sa povie je lepsie raz zazit ,,ako sto krad pocut:evil:
ale takisto nic si z toho nerob ,,surodenecka laskaa a take male sarapaticky patria k tomuu :woohoo:

Je to len moj pocit alebo nejak od konca novembra nejak vela Slovakov ide do legie aspon co tak forum sledujem. Ci?

Keby tí naši politici aspoň toto vedeli, že by sa človek zasmial. :)

http://www.youtube.com/watch?v=9P0Z8oM3H5I&feature=related

ahojte!!! tak clovek sa tu objavi po dlhej dobe a ake veci sa tu deju?!
Tak gratulujem a dakujem zaroven Michal... tu piesen som spieval vzdy na farme!

P.S. kde je ta nasa stara partia? zdravim Vas vsetkych

Salut tout le monde!

V prvom rade- srdečne-ako sa len dá- zdravím starú, rozšírenú partiu. A všetkých slušných ľudí na fóre, hovada nie!

Pre mladých, nevycválaných koníkov: -keď vám egoizmus ovládne vašu dušu, nebudú z vás nikdy legionári. Nikdy. Lebo legionár je súdržný a to dokopy nejde. Nie je egoista. Chaque légionnaire est ton frère...
Prečo sa pýtate na hlúposti, prečo tu nenapíšete- viem už Kód cti legionára naspamäť vo francúzštine, viem základné francúzske legionárske výrazy, viem, kde sú prijímacie strediská, viem, aké sú tam podmienky...Prečo sa pýtate na platy, hovadiny,...

Naši chlapi zo starej partie sú už teraz bratia v zbrani, lebo sa správajú súdržne. Súdržne sa správajú aj chlapi, ktorí do LE už nepôjdu kvôli veku, práci, atď, ale prispievaju sem hodnotne, dávajú dobré rady a pripomienky.

A vy sopliaci, ako keby ste k nim boli hluchí,
stále len ja, ja, ja...
A čo tak trochu slušnosti, vďaky...rešpektu!

Dúfam, že sem zase napíše provokatér „brutus „ (nie pravý BRUTUS, ten je super), že tu píšem len samé kokotiny. Nevadí.

Jardo, cítim s tebou, lebo toto pozná len ten, kto to zažil.A o to viac, že si s Genevieve bol vlastne športový kolega.Teda myslím to tak, že ste robili ten istý šport, aj keď pre ňu to bolo povolanie.Svet ticha (ako to napísal Boris) je v tejto dobe ako magnet.

Boris, napísal som ti do sms, veď vieš, ale tu len toľko-nehnevám sa Boris, naopak. Zdravím Moniku a decká.

Celé fórum mám uložené, stránku po stránke a keď si to tak niekedy spätne čítam...
Áno, provokatéri tu boli, sú aj budú, tomu sa neubránime, ale všetko zlé je na niečo dobré. Rozumní chápu, blbcom (či lepšie pomenovanie podľa Chárona- pitomcom) to nevysvetlíš, pretože do ich kotrby sa to jednoducho nezmestí.

S väčšou hodnosťou vždy prichádza viac zodpovednosti a viac úloh. Viac záťaže. Hlavne psychickej.

A ešte niečo- vážim si Camerona a Valéra. Oni vedia prečo a ten druhý menovaný, nech sa vyjadrí sám, ak chce, ale opatrne. V rámci „možností fóra“.Pokiaľ sa nepletiem, je v 4.RE.

Vlado, k tebe sa vrátim nabudúce ja osobne, lebo takých ľudí treba. Aspoň v 2e REG určite.
A dík za dobré linky.

Touto cestou chcem pozdraviť aj CEA.Už viem, prečo si tak v minulosti písal a máš na to plné právo. Nehodnoť, dokiaľ nepoznáš osobne. Nie je dôstojník ako dôstojník, to vieme obidvaja veľmi dobre. A som hrdý na to, že jeden Slováčisko je tam, kde je, rozvíjať to tu ja nebudem. Viem kde si, to mi stačí a ty vieš, že rešpekt tu je bez rozdielu hodnosti. Ja si cením zdatnosti a nie hodnosť. Veď CPL a CLN je skoro to isté, no nie? ... smíííích. Proste som taký. A o tebe viem, že si dobrý, jeden z najlepších. Inak čítaj pozorne posledné CB.A drž sa tam, kde momentálne si. Bonne chance!

Ozvem sa ešte priatelia na fórum, odpoviem na otázky čo majú zmysel, nie na hlúposti, lebo to by som bol proti svojim, ktorí to fórum držia v mojej neprítomnosti, ale treba vyčkať. A v prvom rade chcem odpovedať na maily.
Neodpoviem provokatérom, čo sem hádžu mailové adresy- fízlov neznášam, udávačov by som zabíjal a judášov poslal do vriaceho oleja.
S tou poisťovňou to už bolo, radil som v minulosti, nielen ja, aj iní ( napr. 1REC), treba čítať fórum.

Salut!

Michal

Majko, toto veľa, veľa, veľa hovorí o mojom pôvode.A píšem to ja, Michal, žiadny dvojník.
http://www.youtube.com/watch?v=zWY-9UihgYg&feature=related
P.S.Hovorím čistou ruštinou.Pravou.

Na mail ti napíšem, ty za to stojíš.V knihe si, a na mail neodpoviem? Logika? Nie- blok...
Blok zo smrti človeka, ktorý sa mi pomstil tým, že ma miluje navždy... Viaže ma k sebe ako pomnyselná olovená guľa na nohe v galejách. Majo, je to občas na guľu do hlavy.Svojej. Kde ju mám hľadať? v Hlbke oceánu?!!!
Telo sa nenašlo.Sú len sny, kedy neviem, či to je sen, alebo skutočnosť.Vieš, že som štíhly, ale občas sa zobúdzam ako spotené prasa, nenávidím sám seba, nenávidím celý svet... Mám už len Legiu.Mám po dôchodku, nemudím tu už byť, mám odslúžené, ale chcem tu zomrieť!

P.S. : V tej pesničke sa po starom russkom jazyke hovori -nie Boh scharanjaj carja, ale po pravu , - Bože carja chranji! Treba popočúvať aj melodiju.A vnímavo pozerať fotky a porovnávať s podobou niekoho z GRH2.Možno bude aj súvislosť.

A poprečítať k tomu commentáre k pesničke, ako je napríklad tento-hovorí za všewtko...

"It was Austro Hungarian politics who forced Slavic people to fight against each other. We the proud SLOVAK people deserted that army into the Russian hands where we created Czechoslovak legions.

GLORY TO THE TRIANON TREATY AND GLORIOUS CZECHOSLOVAK LEGIONS THAT PROTECTED THE CZAR TO THE VERY END !
horka4 pred 3 mesiacmi 9 "

Berú. Ak im máš čo ponúknuťa ak si dobrý. Naozaj dobrý. minimálneby simal byť vyzretejší ako mladí čo tam idú.

Aj keď vám môže byť moj názor ukradnutý, myslím, že tu strúhate frajerov, ako malé deti .. (nie všetci)
Jeden tu napíše, že robí kickbox, či čo to bolo, ihneť ho sundáte, no vy urobíte to isté.. v tom istom príspevku reči, ako by ste ho dali dole, podobne ..
..Nieje to to isté ? ..

Nikoho tým ale nechcem uraziť..

[b]sss[/b]

Ak sme sprostí, tak si nás nevšímaj, nikto z náš a dokonca ani žiadne okolnosti ťa nenútia tu písať ..

pisal som ti mail na adresu,ktoru si mi daval par prispevkov pred tym...poprosim odpisat :D dikes

Si predstav ze ano.

Pre Camerone-Ale povodne sluzila premiere compagnie, teda ak chces prva rota, na boj v noci.Tam psi nebehali.

ja si vazim kazdeho legionara, len by sa navzajom nemali slovne napadat na forach. Nerobi to dobry dojem.
Legionar by mal byt hrdy na to ze sa tam dostal.( tu es un Volontaire)
O mesiac idem na par mesiacov na Korziku pracovne a dufam, ze si najdem cas stavit sa do Calvi, no a ak by som stretol nejakych chalanov od nas tak by to bolo super.
P.S. mozno mi daju na pi... aby som stale nepi...

daj mi najprv ty svoj nick mam svoj nick na pokeci aj ja ale najprv ty mi daj svoj nick prvy

pre 2 REP. Dakujem, ale odpoved som si už na to našiel, a písal si ju tu na tomto fore aj ty. Dakujem za ochotu ale už to možno ani nebude treba. Nech sa ti darí.

Si dobrodruh? Daj to o sebe vedieť!

Podeľ sa s novou témou s Dobrodruhmi