Makarska a výlet na Sveti Jure

Pre mňa osobne bol jedným z najväčších zážitkov výlet na najvyššiu horu pohoria Biokovo – Sv. Jure. Hore sa možno dostať pešo, na bicykli a keďže až na vrchol bola nedávno vybudovaná cesta, tak aj autom.

Samotnú Makarskú a pás pobrežia nazývaný Makarská riviera, ktorý je podľa nej pomenovaný pozná u nás zrejme každý. Či už z počutia alebo vlastnej skúsenosti. Napriek tomu sa táto oblasť nestala opozeranou, fádnou ani neatraktívnou. A to nielen pre Slovákov. Stretnete tu cudzincov z celého sveta. Centrum celej oblasti mestečko Makarska sa počas letnej turistickej sezóny mení na skutočnú Mekku turizmu. Keďže aj pre mňa má táto obalasť neopakovateľné čaro, spoločne si ju pripomeňme.

To, že je tu nádherná piesočná pláž, rušný život, množstvo kaviarní, reštaurácii a možností na zábavu je viac menej jasné. V lete sa tu často organizujú tzv. klapské večery, sprevádzané folklórnou hudbou, každý druhý piatok sa konajú rybárske noci, pričom sa na grile pečú ryby a popíja víno... Súčasťou týchto večerných podujatí je často ohňostroj a začiatkom augusta sa tu koná známy letný karneval. Priamo na pobrežnej promenáde si môžete posedieť v koktejlových baroch, kde zábava pokračuje často do skorých ranných hodín. Miestnou raritou pre zábavu chtivých návštevníkov sú nad pobrežím známe jaskynné bary Deep a Grotta.

Sveti Jure - najvyššia hora Biokova autom

Nebudeme sa ale venovať iba samotnej Makarskej. Pokúsim sa vám z vlastnej skúsenosti priblížiť, čo tu možno podniknúť ak nemáte náladu len tak vylihovať na pláži. V bezprostrednom okolí je množstvo možností na výlety. svaty_jurePre mňa osobne bol jedným z najväčších zážitkov výlet na najvyššiu horu pohoria Biokovo – Sveti Jure.

Len pripomeniem, že kamenné hradby Biokova lemujú celú makarskú riviéru a už len na ne samotné je úchvatný pohľad. Prakticky v bezprostrednej blízkosti od morskej hladiny strmo stúpajú kamenné masívy do závratných výšok. Vráťme sa však k samotnému výletu. Svätý Jure sa týči nad úrovňou mora do výšky 1762 metrov. Hore sa možno dostať pešo, na bicykli a keďže až na vrchol bola nedávno vybudovaná cesta, tak aj autom. Pritom každá z možností má svoje čaro, ba až adrenalín. My sme vyrazili autom.

Z Makarskej je to na vrchol približne 30 kilometrov cez Gornyj Tučepi a po niekoľkých kilometroch doľava. Odbočka je označená ako - Sv. Jure. Vchádzate však do prírodného parku Biokovo, takže sa platí vstupné cca. 5 Euro. Cesta najprv stúpa lesom v prudkých serpentínach bez zvodidiel. Už tu mi riadne zvýšilo adrenalín. To však bolo nič.

Keď skončil les, otvorili sa krásne výhľady na kilometre ďaleko. Na obzore boli ostrovy Brač, Hvar, Korčula a celá panoráma Biokova ako na dlani. Cesta však bola často široká iba na jedno auto, stále bez zvodidiel prakticky prilepená na kolmú skalnú stenu. Tu som zistil, že ide o skutočne životu nebezpečný výlet, takže verziu s autom neskúseným vodičom rozhodne neodporúčam.

Ak sa oproti vám vynorí druhé vozidlo, je nutné často cúvať do širších úsekov, aby sa autá mohli obísť. To samozrejme vyžaduje istú dávnu zručnosti a v tak dramatickom prostredí aj mimoriadne pevné nervy. No výlet zato určite stojí. Výhľady sú to prekrásne a svoje čaro má aj okolitá pustá krajina vyskladaná z bielych kameňov. Cestou sa môžete osviežiť napríklad aj na farme, kde sa chovajú kone. Proste, výlet na svätý Jure určite odporúčam.

Pre tých, ktorí túžia po pokojnejšom trávení času je tu tiež viacero možností. Spomeňme výlej na ostrovy Brač, Hvar alebo Korčula. Samozrejmosťou sú výlety do Splitu alebo Dubrovníka. O niečo špecifickejšia môže byť návšteva Medžugoria, známeho pútnickeho miesta, kde sa vraj objavila Panna Mária. Prírodným výtvorom, ktorý sa oplatí vidieť, sú dve jazerá pripomínajúce studne v Imotskej oblasti, nazývané Červené a Modré jazero. Svoje pomenovanie získali podľa farieb skalných stien. Priamo v Makarskej sa nachádza vo františkánskom kláštore najväčšia zbierka mušieľ, ustríc a slimákov na svete. To by mohol byť vhodný tip na poobedný výlet. Františkánsky kláštor v Zaostrogu zase prechováva bohatú etnografickú zbierku, ako aj zbierku etnografických obrazov známeho chorvátskeho maliara Mladena Vežu. A môj osobný tip, ak vás upútal film o rodinke Flinstonovcov vyberte sa do dediny Svinišće nad Omišom. Konkrétne do vinárne Kremenko, ktorá je zariadená v štýle tejto rodinky.

Nová kniha od Joža Terema

Recenzia