8 najlepších lyžiarskych stredísk v Európe

Juraj Recký - 11.2.2015

Zimné športové radovánky sú v spojení s cestovaním jedinečným zážitkom. Vycestujte preto spoznávať lyžiarske strediská, ktoré pozná celý svet. Napríklad aj podľa našej ponuky.

Cervinia (od 2050 m. n. m.), Taliansko

Lyžiarska oblasť Cervinia leží na svahoch samotného Materhornu a taliansko-švajčiarských hraniciach. Materhorn je pre stredisko veľmi dôležitý ako svojou popularitou, tak garanciou snehu. Hranice so susedným štátom najmä preto, že vďaka spriatelenému švajčiarskemu lyžiarskemu stredisku Zermatt sa dĺžka lyžiarskych tratí predlžuje o dvestokilometrov. Na talianskej strane je k dispozícií stošesťdesiat kilometrov zjazdoviek, ktoré sú takmer výhradne na slnečných svahoch. Cervinia a Zermatt sú prepojené kabínkovou lanovkou a je možné zakúpiť skipass platný na obe strediská, ktoré sú často považované za jedno a to s prívlastkom najväčšie v Alpách. V Cervinia nájdete aj najvyššie položený snowpark v Európe.

Km zjazdoviek: 160 až 360

Cena 7 dňového skipasu: 214 €

Najlepší hotel v stredisku: Hermitage Hotel & Spa, noc od 500 € za dvojlôžkovú izbu

Sölden (od 1 350 m. n. m.), Rakúsko

Sneh od októbra do mája? Jednoznačne jedno z najlepších rakúskych stredísk Sölden. Stredisko sa pýši až dvadsiatimi piatimi snehovými rolbami, ktoré denne udržujú zjazdovky v perfektom stave. Na svoje si tu prídu lyžiari od začiatočníkov až po profíkov. Stredisko upozorňuje, že zjazdovky sú rovnomerne rozložené do všetkých troch obtiažnosti, teda od modrej po čiernu. Tridsaťštyri vlekov s nadštandardnou kapacitou zaručujú, že čakanie v rade na sedačku nehrozí ani počas najvyťaženejších termínov sezóny.

Km zjazdoviek: 150

Cena 7 dňového skipasu: 276 €

Najlepší hotel v stredisku: Das Central, noc od 173 € za osobu

Sauze d'Oulx ( od 1 350 m. n. m.), Taliansko

Mliečna dráha je názov lyžiarskej oblasti rozprestierajúcej sa na taliansko-francúzskej hranici. Štyristo kilometrov zjazdoviek ponúka šesť stredísk, z ktorých je najväčším práve Sauze d'Oulx. Na svoje si prídu najmä stredne pokročilí lyžiari a snowboardisti milujúci jazdu v prašane. Avšak aj pre začiatočníkov, či perfektných lyžiarov, je tu dostatok možností. Historické mestečko vás rozhodne nenechá po lyžovaní oddychovať na izbe. Britskí recenzenti opisujú nočný život ako hektický. Kaviarne, bary, ale samozrejme aj reštaurácie, majú bohatú ponuku s veľmi príjemnými cenami.

Km zjazdoviek: do 400

Cena 6 dňového skipasu: 190 €

Najlepší hotel v stredisku: Grand hotel and SPA Besson, noc od 166 € za osobu

Les Arcs (od 1 200 m. n. m.), Francúzsko

Francúzska lyžiarska oblasť Les Arcs sa rozprestiera pod vrcholom Bellecóte s nadmorskou výškou až 3 417 metrov. Stredisko pozostáva zo štyroch destinácií a to Les Arcs 1600, 18001 1950 a 2000. Pozor nie všetky označenia reprezentujú nadmorskú výšku. Charakter jednotlivých stredísk je odlíšný. Od kľudných apartmánových domov po rušné stredisko plné obchodov a bohatého nočného života. Ski passy sú samozrejme na celú oblasť, teda lyžovať môžete kdekoľvek zatúžite bez ohľadu na miesto ubytovania. LesArcs ponúka počas sezóny viacero športových a kultúrnych podujatí, ktorých vrcholom je jarný pretek freeskierov B&E Inventational.

Km zjazdoviek: do 425

Cena 6 dňového skipasu: 190 €

Najlepší hotel v stredisku: Aiguille Grive Chalets Hôtel 4*, noc od 290 €

Courchevel (od 1 300 m. n. m.), Francúzsko

Kombinácia jedno z najväčších a najprepychovejších lyžiarskych lokalít na svete je takmer dokonalá charakteristika francúzskeho Courchevel. Štyri strediská prepojené vlekmi a autobusovou dopravou ponúkajú spolu okolo šesťsto kilometrov zjazdoviek, stosedemdesiat vlekov, vlastné letisko pre menšie lietadlá, množstvo butikov tých najdrahších značiek na svete, dva hotely z kategórie palace, šestnásť päťhviezdičkových hotelov a päť reštaurácií s dvoma Michelin hviezdičkami. Kategória vhodná pre ruských oligarchov je však sústredená najmä do strediska Courchevel, po starom Courchevel 1850. Le Praz, Village a Moriond sú ústretové aj voči bežným smrteľníkom.

Km zjazdoviek: do 600

Cena 6 dňového skipasu: 240 €

Najlepší hotel v stredisku: L’Apogée, noc od 1 500 €

Hintertux Gletcher (od 1 500 m. n. m.), Rakúsko

Hintertux je pomerne malá dedinka na konci údolia Tux, z ktorej sa za pätnásť minút chôdze dostanete k údolným staniciam lanoviek na ľadovec Hintertux Glecier. Stredisko je považované za to najlepšie čo rakúske Alpy ponúkajú. Dôvodom je rozmanitosť zjazdoviek, no zároveň ich vysoká náročnosť. Neprekvapí teda, že sa tu nachádza aj najstrmší svah v Rakúsku. Hintertux Glecier sa chváli aj ďalším prvenstvom. Najvyššou U rampou, v triede vyhovujúcej pre svetové poháre, pre snowboardistov a lyžiarov v Európe. Letné lyžovačky sú na tomto ľadovci samozrejmosťou.

Km zjazdoviek: do 60

Cena 6 dňového skipasu: 230 €

Najlepší hotel v stredisku: Hintertuxerhof, noc od 129 €

LAAX (od 1 100 m. n. m.), Švajčiarsko

Švajčiarske stredisko LAAX je pýchou Švajčiarska. Svedčí o tom práve rozvoj tejto lyžiarskej oblasti. Množstvo športových a kultúrnych podujatí, investície do výstavby vlekov, rozširovanie zjazdoviek a mnoho iného sú jasné dôkazy. Stredisko pozostáva z troch lokalít, a to Laax, Flims a Falera. Všetky tri sa nachádzajú na slnečných svahoch, teda od garancie dokonalého počasia je stredisko len krôčik. Milovníci extrémnych zimných športov si tu prídu na svoje v snowparkoch, medzi ktorými nájdete aj jeden s atestáciou na svetové poháre.

Km zjazdoviek: do 325

Cena 6 dňového skipasu: 321 €

Najlepší hotel v stredisku: Hotel Mira Val Flims Waldhaus 3*, noc od 100 €

Saas-Fee (od 2 500 m. n. m.), Švajčiarsko

Milovníci rodinných lyžovačiek si v Saas-Fee prídu na svoje. V horských dedinkách patriacich do strediska stretnete auto len výnimočne. Domáci robia všetko preto, aby ste auto odparkovali pri hoteli a využívali tamojšiu dopravu. A darí sa im. Nie je to však doprava, ktorá robí toto stredisko výnimočným. Lyžovačka začína na 2 500 m. n. m. čo znamená garanciu snehu. Môžeme teda hovoriť o jednom z najvyššie položených lyžiarskych stredísk v Alpách. Nadmorská výška možno núti očakávať obtiažne zjazdovky, no skutočnosť je taká, že si na svoje prídu lyžiari začiatočníci a stredne pokročilí. Milovníci adrenalínových snowparkov tu budú slintať blahom. Pod palcom ten v Saas-Fee má legendárny Holy Bowley.

Km zjazdoviek: do 100 km

Cena 6 dňového skipasu: 310 €

Najlepší hotel v stredisku: Ferien art 5*, noc od 160 €

- ceny skipasov sú orientačné, aktuálne ceny zistíte na weboch jednotlivých stredísk. Ceny najlepších hotelov sú len pre zábavu :)

Ak máte tip na iné lyžiarske stredisko, podeľte sa o skúsenosť a napíšte to do Komentárov.

Komentáre Disqus