Aktívna turistika v Rakúsku

Jaroslava Pribilincová - 12.12.2012

Aktívne zážitky pomimo zjazdoviek, radosť z prírody, uvoľnenie pre telo aj dušu – to všetko ponúka Rakúsko v rámci bohatého programu: Vybrať sa na snežniciach k nepoznaným obzorom, cítiť pod korčuľami prírodný ľad zamrznutých jazier.

Ale aj ľahučko sa kĺzať bežkárskou stopou či obozretne kráčať po stopách lesnej zveri... To je len zopár návrhov, ktoré umožnia spoznať zimu v Rakúsku z celkom nového pohľadu.

Snežnice

Keď krvavočervené slnko zapadá za končiare Kitzbühelskych Álp, je to signál pre turistov na snežniciach, aby sa vybrali vychutnať si toto prírodné divadlo z bezprostrednej blízkosti (www.kitzbuehel.com). V bledom svite mesačného splnu vyrážajú hostia na túru na snežniciach v oblastiach Rosental či Dobratsch (www.carnica-rosental.at, www.naturparkdobratsch.info). Trojtisícovky v horskom stredisku Weißsee-Gletscherwelt pri obci Uttendorf v regióne SalzburgerLand tvoria kulisu nočnej túry na lyžiach či snežniaciach (www.nationalpark.at).

V regióne Waldviertel môžu turisti na snežniciach pod vedením sprievodcu putovať mimo značených turistických chodníkov a spoznať tak najväčší súvislý les Rakúska – Weinsbergerwald (www.baernkopf.at). V lyžiarskom centre Klippitztörl v korutánskom regióne Lavanttal sa informačný systém pre turistov na snežniciach postará o to, aby ich zvedavému pohľadu nič neuniklo (www.klippitz.at).

Korčulovanie

Mnohé jazerá, lákajúce v lete na kúpanie, možno v zime využiť na korčuliarsky výlet. Napríklad Weissensee v Korutánsku, na ktorom Holanďania každú zimu organizujú preteky v rýchlokorčuľovaní. Kto sa chce naučiť plynulo jazdiť na dlhých korčuliach, môže sa prihlásiť do kurzu Wolfganga Wernitzniga, strážcu Prírodného parku Weissensee a vášnivého rýchlokorčuliara. Berie svojich „žiakov“ na výlety na najkrajšie miesta Prírodného parku Weissensee. Hostia tak majú možnosť zoznámiť sa s jedinečným svetom zvieracích obyvateľov prírodného parku v zime (www.weissensee.com).

Jazero Turracher See neponúka iba možnosť korčuľovania v prírode, každý rok sa tu tiež koná Ice Polo Trophy, jediný turnaj Rakúska v konskom póle, pri ktorom jazdci naháňajú loptu po ľadovej ploche (www.turracherhoehe.at). Keď na krajinu padne ľadový príkrov, zmení sa aj Neusiedler See (Neziderské jazero) na plochu pre milovníkov zimných športov s povrchom hladkým sťaby zrkadlo. Táto zdanlivo nekonečná ľadová plocha o rozlohe 320 štvorcových kilometrov sa stáva zimným rajom aj pre plachtárov, kitesurferov a cyklistov na ľade (www.neusiedlersee.com).

Bežkovanie

Priatelia severských lyžiarskych disciplín robia prvé pokusy na bežkách a trénujú športovú streľbu každú nedeľu v stredisku zimných športov Erpfendorf   v Kitzbühelských Alpách, kde sa koná „Biathlon für Jedermann“, teda „Biatlon pre každého (www.kitzalps.cc). S týmto športovým odvetvím sa možno zoznámiť aj v biatlonovom stredisku Obertilliach vo východotirolskom regióne Lesachtal (www.biathlon-obertilliach.com).

Kto nemá záujem krúžiť v bežkárskej stope, môže sa pridať k nadšeným bežkárom vo východnom Tirolsku, kde sa konajú viacdňové bežkárske túry, sčasti aj poza hranice Rakúska. Po každej celodennej etape už čaká na účastníkov batožina priamo v hotelovej izbe (www.osttirol.com).

Zimná turistika

Okulármi ďalekohľadov môžu hostia pozorovať kamzíky a kozorožce v Národnom parku Hohe Tauern vo východnom Tirolsku, najprv ich však čaká túra na snežniciach, aby sa k nim dostali čo najbližšie (www.osttirol.com). V skupinkách maximálne dvoch osôb môžu amatérski fotografi namieriť svoje objektívy na kamzičích samcov počas ruje v štajerskom Národnom parku Gesäuse. Hostí sprevádzajú strmým skalnatým terénom profesionálni poľovníci a fotografi (www.nationalpark.co.at).

V hornorakúskom Národnom parku Kalkalpen si môžu milovníci prírody objednať túry na snežniciach so sprievodcom a prenocovaním v drevorubačskom zrube, kde sa dozvedia viac o tom, ako jelenia, srnčia a iná zver dokáže prežiť tvrdú zimu (www.kalkalpen.at). Na vychádzke „Tierspuren im Schnee“ (Stopy zveri v snehu) v Prírodnom parku Kaunergrat v Tirolsku si účastníci vypočujú napínavé príbehy sprievodcu o obyvateľoch zimného lesa (www.tirolwest.at). Stopy v snehu hľadajú aj hostia v prírodnom parku Tiroler Lech (www.reutte.com). Až 140 kusov vysokej zveri denne priláka vrchný horár ku krmelcu na romantickej čistinke v oblasti Hintersee v blízkosti jazera Fuschlsee v regióne SalzburgerLand. Diváci sú samozrejme srdečne vítaní (www.fuschlseeregion.com).

Komentáre Disqus