Bizarné zvyky národov z celého sveta

Každý národ a každá krajina sveta má svoje zvyky, ktoré ich robia výnimočnými. A hoci je väčšina tradícií odlišných, každá z nich má svoje čaro. Avšak niektoré zvyky nie sú až tak bežné a pre ostatných ľudí môžu byť nepochopiteľné. Pozrite sa s nami na tie najbizarnejšie zvyky krajín po celom svete! Samozrejme, nasledujúce riadky berte hlavne ako zaujímavosť :)

Spojené Kráľovstvo  - zdravenie osamelých strák

Straky sú v britskej kultúre zlým znamením, ktoré podľa starej britskej riekanky hovorí: „Jedna straka znamená smútok, dve predstavujú šťastie“. A práve preto ak – v mnohých častiach Spojeného Kráľovstva – uvidíte osamelú straku, smolu, ktorú prináša, môžete zmierniť  pozdravom typu: „Dobre ráno, pán Straka, ako sa má dnes Vaša manželka?“

Holandsko – gratulovanie celej rodine na niekoho narodeniny

V holandskej tradícii gratulujete príbuzným oslávenca narodenín rovnako, ako samotnému oslávencovi. A tak pri narodeninovej oslave všetci sedia v obrom kruhu a popíjajú čas s koláčom.

Poľsko – tlieskanie pri pristávajúcom lietadle

Nikto presne nevie, prečo je táto vlastnosť typická pre Poliakov. Možno je to len tým, že táto zem je skutočne úžasná.

Rusko – sedenie pred odchodom na výlet

Či už je to rodinná exkurzia alebo len výlet jednotlivca, celá ruská domácnosť si pred odchodom na výlet na pár minút sadne, aby tak odvrátila smolu (je to tiež dobré vtedy, ak si doma často zabúdate kľúče).

USA – počúvanie počasie predpovedajúceho hlodavca

2. februára sa ľudia z mesta Punxsatawney v Pensylvánii zhromažďujú, aby sledovali svišťa menom Phill, ktorý sa vynára zo svojej nory. Ak Phil vidí svoj tieň, zima bude trvať ďalších šesť týždňov. Ak nie, môžete očakávať skorú jar. Tento „Deň svišťa“ sa datuje až do roku 1886.

Estónsko – návšteva lesa s Vašou polovičkou v deň slnovratu

Letný slnovrat alebo „jaanipaev“ v estónčine je pre mladé páry dôvodom, aby sa stratili v lese a boli sami. Neskôr si večer postavia vatru, cez ktorú potom budú skákať.

Austrália – oslavovanie narodenín kráľovnej štátnym sviatkom v júni a v septembri. To by nebolo divné keby...

....sa kráľovná nenarodila v apríli. Podobne sa oslavuje aj v Kanade a na Novom Zélande.

Rakúsko – preťahovanie prstami

V Rakúsku je „Fingerhakeln“ alebo súťažné preťahovanie prstom vážnym športom, ktorý má veľmi prísne pravidlá. Prstoví atléti majú za cieľ pretiahnuť svojho súpera cez stôl za pomoci jedného prstu. Fingerhakeln sa tiež hrá v nemeckom Bavorsku.

Dánsko – hádzanie škorice do nezadaných ľudí

Ak ste v čase dosiahnutia svojich 25. narodenín slobodný, môžete očakávať, že Vás priatelia prepadnú celodennou škoricovou sprchou. No ak ste slobodný aj vo svojej tridsiatke, posypú Vás korením.

Francúzsko – kupovanie smiešnych klobúkov pre Vašich slobodných priateľov

25. november je vo Francúzsku deň Sv. Kataríny a všetky slobodné ženy vo veku 25 rokov (alebo „Catherinettes“) dostanú prepracované žlté alebo zelené klobúky, ktoré musia nosiť po celý deň.

Fínsko – súťažné prenášanie žien

Prenášanie žien je vo Fínsku plne podporovaný šport s konkurentmi z celého sveta, ktorí sa každý rok zhromažďujú v meste Sonkajarvi na majstrovstvách prenášania žien. Samotný šport sa datuje do 19. storočia.

Mexiko – vrazenie tváre do Vašej narodeninovej torty

Ak ste na mexickej oslave narodenín, kde bola už torta odhalená a všetci spievali „Veľa šťastia, zdravia“, ste na rade Vy, aby ste si vzali prvý kúsok torty. Pri tomto čine Vás niekto nevyhnutne potlačí a vrazí Vám tvar do cukrovej polevy – Vy sa však nesmiete hnevať pretože je to tradícia.
 
A verte či nie, zahraničné stránky považujú za bizarný zvyk aj slovenské a české „bitie“ žien korbáčom na Veľkonočný pondelok