Sri Lanka 2019: Tuk tukom krížom krážom po ostrove

Miro Vlček - 12.1.2019
Sri Lanka na tuktukoch s Dobrodruhom
Navštíviť Srí Lanku je momentálne v kurze, no prebrázdiť ju krížom krážom na Tuk tukoch v spoločnosti ďalších dobrodruhov je už chuťovka :) Vydajte sa s nami na Srí Lanku, objavte kultúrne pamiatky, čajové plantáže, kde sa zastavil čas, alebo pobrežie lemované plážami. Zažijeme však aj rafting, kaňoning, skúsime surfing a samozrejme, kto chce aj jazdu na slonovi...
 
Sri Lanka

Deň 1 - Prílet do Dubaja

V poobedňajších hodinách odletíme smer Dubaj, kde máme medzipristátie. Tu zostaneme jeden deň, aby sme si pozreli najmodernejšie výdobytky architektúry a spoločne nakukli do arabského sveta..

Deň 2 – Prehliadka Dubaja

Po raňajkách sa vyberieme do mesta pozrieť najvyššiu budovu sveta Burj Khalifa s výškou 829.8 m. Následne sa presunieme k pláži Jumeirah. Obzrieme si najluxusnejší hotel Burj Al Arab a môžeme sa aj schladiť vo vlnách perzského zálivu.
 
Dubaj Burj Khalifa
 
V poobedňajších hodinách odlietame smer Colombo. Ubytujeme sa priamo v hoteli na pláži Indického oceánu.

Deň 3 – Ideme na Tuk Tuky

Dnes máme príležitosť schladiť sa v príjemných vodách Indického oceána, resp. využiť niektoré z ponúkaných vodných aktivít.
 
 
V poobedňajších hodinách nám privezú našich trojkolesových tátošov ( Tuk Tuky ), na ktorých absolvujeme výuku jazdy, aby sme sa skamarátili s týmito vozítkami a v klude sa zaradili do tamojšej premávky.
  • Tu treba zdôrazniť, že kto sa necíti na jazdu tuktukom, nemusí šoférovať. Po celý čas nás bude sprevádzať mikrobus, v ktorom môžu absolvovať cestu všetci, ktorí nechcú jazdiť alebo si chcú oddýchnuť. 
  • Šoférovanie tuktukov je teda dobrovoľné a je možnosť zúčastniť sa výletu aj iba ako spolujazdec alebo celú cestu absolvovať mikrobusom.

sri lanka na tuktukoch

 

Deň 4 – Prvých 145 km na Tuk Tukoch

Následne po raňajkách vyrážame na prvých približne 145km smer Sigiriya.
Cestou navštívime tamojší budhistický chrám a ochutnáme viacero druhov ovocia. Vo večerných hodinách dorazíme na hotel.

Deň 5 - Návšteva "Levej skaly" v Sigiryii , večerné barbecue

Navštívime skalný útvar s pevnosťou na vrchole - Sigiriya, tiež zvaná "Pevnosť v oblakoch" alebo "Levia skala". Pevnosť pochádza z 5. storočia. Na ceste k vrcholu môžete vidieť úžasné fresky a na úpätí hory sa nachádza komplex záhrad, vodných nádrží a fontán. Na takzvanej levej plošine nájdete dve obrovské kamenné laby, jediné pozostatky zo sochy leva, ktorý pôvodne strážil poslednú časť výstupu na skalu ku kráľovskému palácu. Je tu aj niekoľko jaskýň, ktoré slúžili pustovníkom a dodnes nesú stopy po nástenných maľbách.
 
sigiria
 
Večer sa zúčastníme barbeque a spoločne nás domáci naučia variť zopár tradičných jedál.

Deň 6 - Po raňajkách prejazd do Dambully

Tu si dáme prehliadku skalných chrámov. Chrámy sa rozprestierajú medzi skupinou žulových skalísk. V jaskynných chrámoch nájdete vyše stovky sôch Budhu v rôznych pózach. Unikátne sú tiež nástenné maľby s budhistickými motívmi.
 
Dambulla
 
Dambulla
 
Dambulla
Následne smerujeme naše tuk tuky do Pinawally, kde sa ubytujeme v hoteli s výhľadom na jazero, kde sa každé ráno kúpu slony.
 
Sloní sirotinec sri lanka pinawalla

Deň 7 - Sloní sirotinec

Z rána máte možnosť navštíviť sloní sirotinec, kde môžete vidieť viac ako 80 slonov žijúcich vo voľnej prírodnej rezervácii ako aj kŕmenie mláďat, čo je asi najväčšia atrakcia.
 
Pinawalla
 
Tí čo by nemali záujem, stačí im po desiatej hodine vysadnúť na terasu nášho hotela a kochať sa pohľadom na asi 80 slonov ochladzujúcich sa vo vodách rieky. Na obed odjazd smer Kitulgala, kde ostaneme dva dni.

Deň 8 - Kitulgala - Rafting a kaňoning

Po raňajkách nás čaká celodenný program na vode vo forme raftingu , canyoningu , výletu na bicykloch.
 
 
 
 
rafting sri lanka

Deň 9 – Ráno odjazd smer Adams Peak ( Adamova hora )

Ubytovanie sa a v poobedňajších hodinách výstup na posvätnú horu.

Adamova hora je vysoká 2 243 metrov a cesta na vrchol je dlhá asi sedem kilometrov. Zdolať na nej musíte približne 5200 schodov. Na vrchole sa nachádza kamenný útvar, ktorý je považovaný za odtlačok chodidla. Je to miesto zblíženia mnohých svetových náboženstiev. Pre kresťanov je tak odtlačok považovaný za prvé vykročenie Adama z raja, pre hinduistov odtlačok chodidla boha Šivu a pre budhistov Budhu.
 
Sri lanka
 
Cesta na vrchol prechádza okolo stánkov s občerstvením, suvenírmi a teplým oblečením, ale aj budhistických svätýň. Atmosféra je úžasná. Púť zdolávajú domorodci s deťmi ale aj starí ľudia o paliciach. A všetci svorne v dobrej nálade.
 

Deň 10 - Mirissa beach 

V tento deň sa naše tuk tuky vydajú na cestu smer Mirissa beach ( Koggala, Weligama ). Cestou si pozrieme tradičných rybárov vo Weligame.
Následne sa ubytujeme v hoteli priamo na pláži , kde strávime aj nasledujúci deň a môžeme absolvovať viacero atrakcii, ktoré sú tu ponúkané. Jednou z nich je aj možnosť vyraziť na oceán za pozorovaním veľrýb.
 

Deň 11: Voľný program na pláži

Oddých a relax pri pobreží oceánu. V prípade záujmu si môžete vyskúšať surfing, miestne špeciality alebo len tak leňošiť.

plaze sri lanka

Deň 12 - Negombo

Po raňajkách naštartujeme naposledy naše Tuk tuky a vyrazíme smer Negombo. Cestou máme možnosť navštíviť korytnačiu farmu, bane na drahokami, kde máme možnosť zakúpiť si šperky vo veľmi rozumných cenách a spoznáte ťažkú ručnú prácu pri ich výrobe.
 
 
 
Príchod vo večerných hodinách do Negombo. Ubytujeme sa opäť priamo pri pláži.
 

Deň 13

Tento deň je venovaný celkovému relaxu, môžete nakúpiť posledné suveníry, naposledy ochutnať tamojšie špeciality, či sa osviežiť v Indickom oceáne.

Deň 14

V neskorých nočných hodinách sa presunieme na letisko, odkiaľ odletíme domov.
Prílet v poobedňajších hodinách na bratislavské letisko.
 

Termín

apríl 2019 /termín ešte upresníme po vzájomnej dohode/
Svoje miesto si môžete booknuť už teraz na vylety@dobrodruh.sk
 
Cena výletu: 1195€ + letenka (približná cena 500-650€, závisí od ponuky leteckej spoločnosti )
V cene: let (23kg batožina ), vízum, ubytovanie s raňajkami, doprava so šoférom
(minivan), prenájom Tuk Tukov, pohonné hmoty, barbecue, transfery
z letísk a na letiská (Dubai, Colombo), služby domáceho sprievodcu, organizácia v štýle Dobrodruh...
Cena nezahŕňa:
Potrebná licencia pre jazdu na tuk tuk v hodnote 30€ (vybavíme my)
Športové aktivity (rafting 15 – 35€, výlet na horskom bicykli spojený s kúpaním sa
v prírodnom bazéne - cca 20€ )
 
Ak chcete s nami vyraziť do sveta, píšte nám na vylety@dobrodruh.sk alebo do správy na facebook Dobrodruh.sk.
 
Komentáre Disqus